Smogowa bezradność władzy

Smogowa bezradność władzy

Agnieszka Maj

, (MR)

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Smogowa bezradność władzy
1/3
przejdź do galerii

©grafika: Bogdan Nowak

Alarm w Krakowie. Mimo drastycznego przekroczenia norm urzędnicy nie wdrożyli wczoraj żadnych konkretnych działań, które mogłyby choć trochę poprawić stan powietrza w mieście. Nadal tylko apelują do mieszkańców o niewychodzenie z domu i o to, by nie palili w kominkach.
Czytaj także: W środę darmowa komunikacja dla kierowców [AKTUALNE DANE]

Z powodu ogromnego zanieczyszczenia powietrza w Krakowie wprowadzony został trzeci, najwyższy poziom alarmowy. Wojewoda Józef Pilch ogłosił go wczoraj około południa. Obowiązuje przez dwie doby - do 2 lutego, do godz. 12.

Alarm ogłasza się wtedy, gdy dobowa średnia zanieczyszczenia pyłem PM 10 przekroczy 300 mikrogramów na metr sześcienny. W Krakowie ten warunek został spełniony w sześciu z ośmiu stacji monitoringu powietrza, choć wystarczyłoby, aby tak wielkie przekroczenia normy zanotowano tylko w jednym punkcie pomiarowym.

- Najczyściej było na Alejach Trzech Wieszczów, ponad 287 jednostek pyłu - mówi Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Z kolei najgorszym powietrzem oddychali wczoraj mieszkańcy Prokocimia i Kurdwanowa - średnia dobowa wyniosła tam 338. To prawie 700 proc. normy!

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________


Okazuje się jednak, że tak dramatycznie wysokie zanieczyszczenie powietrza w ciągu doby nie wystarczy do wprowadzenia stanu alarmowego. Konieczne jest także, by przez pierwsze siedem godzin kolejnego dnia średnia też przekroczyła 260 jednostek. W Krakowie stało się tak w siedmiu z ośmiu stacji pomiarowych.


Sztab kryzysowy, który ogłasza alarm, musi także uwzględnić prognozy pogody. A te są dla Krakowa fatalne: bezwietrznie ma być aż do soboty. Sytuację pogarsza także zjawisko tzw. inwersji, w wyniku której trujące cząsteczki pyłu są zatrzymywane nisko przy ziemi.

Alarm smogowy został ogłoszony po raz pierwszy od roku. - Ostatnio był wprowadzony 24 stycznia 2016 roku. Ale wtedy w całym miesiącu było mniej dni z tak dużymi przekroczeniami norm - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Poziom, od którego ogłasza się alarm smogowy w Polsce, jest najwyższy w Europie - wynosi 300 mikrogramów pyłu na metr sześcienny powietrza. Tymczasem we Francji stan kryzysowy wprowadza się przy 80, w Czechach przy 150, a na Węgrzech przy 100 mikrogramach. Gdyby zastosować normy węgierskie, w Krakowie alarm musiałby zostać ogłoszony 22 razy tylko w styczniu tego roku!

Polski Alarm Smogowy domaga się od wielu miesięcy obniżenia poziomu tych wskaźników. Władze nie chcą jednak nic zmieniać. Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na apele aktywistów odpowiedziało, że poziomu alarmowania nie obniży, bo „powodowałoby to konieczność częstego ogłaszania stanu alarmowego”.

Taka postawa oburza aktywistów. - To oszukiwanie ludzi, trzymanie ich w niewiedzy, jakim powietrzem oddychają - denerwuje się Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. Skawińscy aktywiści nie czekają na działania władz i sami ostrzegają mieszkańców przed smogiem. Chodzą po ulicach z megafonem.

W Krakowie władze miasta informują mieszkańców o stanie powietrza, zamieszczając komunikaty na stronie internetowej magistratu. Wczoraj pojawił się tam apel prezydenta Jacka Majchrowskiego o zaprzestanie palenia w kominkach i nieużywanie w piecach węgla kiepskiej jakości.

Służby ochrony środowiska ArcelorMittal Poland wczoraj rano wydały ostrzeżenie dla zakładów produkcyjnych krakowskiej huty, które zobowiązuje je do ograniczenia operacji technologicznych, mogących skutkować emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

- Dodatkowo zwiększamy nadzór nad rutynowymi operacjami technologicznymi. Na czas obowiązywania III stopnia zagrożenia smogowego dyrektorzy zakładów koksowni, wielkiego pieca i stalowni wprowadzili dyżury dla służb branżowych - mówi Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland.Komentarze (34)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
głupota, głupotę goni

kierownica (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Jakim prawem policja sprawdza mi spaliny w aucie ! Policjant nawet nie zareagował, gdy mu pokazałam , że mam świeżo podbity dowód z rejestracji pojazdu !! Bo mają takie instrukcje z Urzędu Miasta...rozwiń całość

Jakim prawem policja sprawdza mi spaliny w aucie ! Policjant nawet nie zareagował, gdy mu pokazałam , że mam świeżo podbity dowód z rejestracji pojazdu !! Bo mają takie instrukcje z Urzędu Miasta !! Czy to jedyny pomysł krakowskiego Magistratu na smog. O zakazie palenia w kominkach - ani słowa !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pomysł na smog!!!!! trumny dla Krakowian po obniżonych cenach!!

grabarz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

dla urzędników ceny na trumny o 500% drożej !!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grabarz, wiesz jaki jest

najlepszy pogrzeb ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

pogrzeb w nosie, wiec zrob to czem predzej, a trumny lapiduchom zostaw.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kominki, a nie spaliny z aut !

gazmanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Kominki w Krakowie i okolicznych gminach trują, i to jest zaraza , a nie auta !!~! Zakazać palenia w kominkach w Piekarach, Przegorzałach, Woli, Chełmie, Modlniczce, Balicach, Zabierzowie , Borku...rozwiń całość

Kominki w Krakowie i okolicznych gminach trują, i to jest zaraza , a nie auta !!~! Zakazać palenia w kominkach w Piekarach, Przegorzałach, Woli, Chełmie, Modlniczce, Balicach, Zabierzowie , Borku Fałęckimi itd. I zabudowywanie ciągów wietrznych za zgodą urzędników miejskich - na tapecie wycinanie 150 drzew na Cichym Kąciku i budowa Apart-Hotelu !!! a barany w urzędzie wydają deweloperom dalsze zgody, bo myślą, że w urzędzie oddychają innym powietrzem !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
za smog odpowiedzialność karna FINANSOWA dla wydających zezwolenia na zabudowę !!!!!!!

maria (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

bo to nie władza tylko nieuki od prezydę!!!ta do urzędników bawiących się pieczątkami przy dawaniu zezwoleń na zabudowy - walnij się pieczątką i to koniecznie metalową zanim wydasz zgodę na...rozwiń całość

bo to nie władza tylko nieuki od prezydę!!!ta do urzędników bawiących się pieczątkami przy dawaniu zezwoleń na zabudowy - walnij się pieczątką i to koniecznie metalową zanim wydasz zgodę na zabudowę, prezydę!!cie ile kadencji potrzebujesz / potrzebowałeś do sporządzenia planu zagospodarowania Krakowa !!!! który i tak ty sam i twoi urzędnicy wg. SWOICH potrzeb zmieniają go lub na poszczególne tereny anulują, dobrą masz fuchę - wypowiedzi w masowych środkach przekazu i zero odpowiedzialności za czyny - znane twoje powiedzenie - NIE DA SIĘ, NIE MAMY PRZEPISÓW itd itd - wrrrrzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czas zakazac Diesle

AntiTID (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Czas zakazac wjazd starcyh diesli i wymagac sprawdzan stanu dpfa z zdjeciem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wstrzymaliscie bajtloki

budowy i zabudowe ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

nawet ulice naprawiacie, do dziury 1m2 przyjechaly 3 samochody i maszyna do frezowani, 2 ropniaki i kupa luda ok. 10 chlopa, zajelo im godzine i pojechali, jeszcze asfalciararze przyjada, jedna...rozwiń całość

nawet ulice naprawiacie, do dziury 1m2 przyjechaly 3 samochody i maszyna do frezowani, 2 ropniaki i kupa luda ok. 10 chlopa, zajelo im godzine i pojechali, jeszcze asfalciararze przyjada, jedna najmniejsza zapadline wzieli pod uwage a reszta gorszych pozostala i tak kituja i zatruwaja powietrze w Krakowie, a ferie sa i pol samochodow mniej ! Tak pracuja bzikity urzedniki ! Jak wladza jest bezradna to trzeba ja zmienic bo jest b e z u r z y t e c z n a, radzi sobie najlepiej sama z soba, grzeje stolki w tluszcz i dobra materialne obrasta.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bezradność czy udawanie głupa?

Argument (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Nazywam się Argument i stwierdzam że majchrowszczyzna to stan umysłu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a takze

stan biznesu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

dorobku i dobr materialnych.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog

persian (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

no i co radni-specjaliści od ograniczania ruchu w centrum bo to powoduje.....tatatateretere..., masa aut poza bo są ferie, dużo kierowców nie używa aut bo....apele itd. a smog coraz większy!!!!
ja...rozwiń całość

no i co radni-specjaliści od ograniczania ruchu w centrum bo to powoduje.....tatatateretere..., masa aut poza bo są ferie, dużo kierowców nie używa aut bo....apele itd. a smog coraz większy!!!!
ja nie prowadzę samochodu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to pisokomusze straSzydlo kase na ekologie zabralo malopolsce ...

POlak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

... I dalo zlodziejowi w sutannie z torunia.
pisokomuchy, rozliczymy was po wyborach za to. Bedziecie siedziec a nawet wisiec za eksterminacje narodu!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rozum tez ci zabrali

POlglupku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

to co najcenniejsze.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
glupek sam zawsze

obnazy swoja glupote (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

nie dziwota zes POlak, jeszcze nie masz wstydu, ambicji i godnosci osobistej za grosz zlodzieju, doliniarzu z tego najgorszego sortu, zeby sie przedstawiac jako zbankrutowany pelok malwersancie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jasno widać o co chodzi

Pol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

Cała UBecka sitwa zakotwiczona PO, KOD i NOWOCZESNEJ dostaje pier ... ca, gdyż wali im się misternie zbudowany na bazie sztucznie wykreowanego bohatera Wałęsy etos Solidarnościowy. Durny naród to...rozwiń całość

Cała UBecka sitwa zakotwiczona PO, KOD i NOWOCZESNEJ dostaje pier ... ca, gdyż wali im się misternie zbudowany na bazie sztucznie wykreowanego bohatera Wałęsy etos Solidarnościowy. Durny naród to kupił i dał się na nieprawdopodobną skalę jelenić przez 25 lat. Teraz trzeba wyszukać coś, czym ogłupić można społeczeństwo. Wymyślono smog. Podsyca się, na bazie smogu - oni nas zatruwają - nienawiść społeczną żeby we właściwym momencie odpowiednio ją wykorzystać do przywrócenia koryta tym, którzy są jedynymi po Bogu, jak to mniej więcej określiła pewna pani prokurator, wybrańcami narodu. W mediach hula smogowe szaleństwo rozkręcone do maksymalnych granic. Społeczeństwo już tego psychicznie nie wytrzymuje. W ubiegłym roku z powodu kłopotów psychicznych na chorobowym było 9,5 miliona osób. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Telewizor można wyłączyć

a (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

Okna nie można otworzyć od miesiąca bo syf wchodzi do mieszkania. Więc problem ze smogiem jest prawdziwy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niby

Gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

To wszystko to takie oczywiste,a tu by sie trzeba dochodzic,klucic.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo

Gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jakis glos rozsadku sie pojawil,bo prawdziwi zdominowali przestrzn zyciowa.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybierz się

Faustynka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Do Tyńca na ulicę Bogucianka, same wypasione posesje, przespaceruj przez całą jej długość i dopiero wtedy dowiesz się jak cuchnie smog! Swoją drogą to bardzo wielki wstyd, bo do Tyńca przyjeżdża...rozwiń całość

Do Tyńca na ulicę Bogucianka, same wypasione posesje, przespaceruj przez całą jej długość i dopiero wtedy dowiesz się jak cuchnie smog! Swoją drogą to bardzo wielki wstyd, bo do Tyńca przyjeżdża sporo obcokrajowców żeby zobaczyć zabytkowy klasztor.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?