Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smogowe rekordy Małopolski [WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Badacze z AGH odnotowali 700 mikrogramów pyłu na metr sześcienny w Rabce
Badacze z AGH odnotowali 700 mikrogramów pyłu na metr sześcienny w Rabce fot. Andrzej Wiśniewski
Środowisko. Badania naukowców z AGH pokazały, że Kraków ma nieco czystsze powietrze niż wsie i mniejsze miasta w województwie. Jednak w sezonie grzewczym prawie wszędzie w Małopolsce zanieczyszczenie powietrza przekracza kilka razy normy

Skała, Rabka oraz Nowy Targ to najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Małopolsce według badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Autor: Agnieszka Maj

W Skale odnotowano rekordowe stężenie aż 2000 mikrogramów na metr sześcienny, przy normie dobowej wynoszącej 50. - Wiem, że mamy problem ze smogiem, ale te dane znacznie odbiegają od innych badań, które były prowadzone na terenie Skały - twierdzi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały.

Działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego potwierdzają jednak, że Skała ma wyjątkowo zatrute powietrze. - Prowadziliśmy tam badania przez dwa tygodnie, poziom pyłu dochodził nawet do 700 mikrogramów - mówi Anna Dworakowska z KAS.

O zamontowanie pyłomierza w tej miejscowości poprosili KAS przedstawiciele społeczności „Czysta Skała”, która powstała na Facebooku. Pod wpływem mieszkańców władze gminy zaczęły prowadzić działania antysmogowe. Gmina stara się m.in. o unijne fundusze na wymianę pieców węglowych na gazowe.

Ogromy smog jest także w innych miejscowościach Małopolski. Badacze z AGH odnotowali 700 mikrogramów pyłu na metr sześcienny w Rabce, a w Nowym Targu - 500. W tym samym czasie w Zakopanem poziom zapylenia wynosił 200, natomiast na terenie Krakowa od 100 do 300.

Naukowcy z AGH przeprowadzili swoje pomiary nowatorską metodą. Umieścili pyłomierze na samochodach i przejechali kilka tras w Małopolsce, m.in. z Krakowa do Zakopanego, wokół Krakowa i w samej stolicy Małopolski. - Chcieliśmy uzyskać dane z jak największej liczby miejscowości mniej więcej w tym samym czasie, aby móc je porównać. Poza tym badania były przeprowadzane w nocy, kiedy jest najmniejszy ruch samochodowy - mówi dr Jakub Bartyzel z AGH.

W czasie takiej podróży pyłomierz pokazywał największe wartości w miejscowościach z dużą liczbą domów jednorodzinnych, w których palono węglem.

Najczyściej było w okolicach Zakopanego, przy wejściach na szlaki turystyczne. Potwierdziło się, że zanieczyszczenie powietrza jest związane z topografią terenu. Im wyższa wysokość geograficzna, tym pyłu było mniej. Na przykład w centrum Zakopanego zapylenie wyniosło 200 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast przy stacji kolejki na Kasprowy Wierch powietrze było krystalicznie czyste, całkowicie pozbawione pyłu. Podobnie było w Rabce, stężenia malały tam wraz ze wzrostem wysokości: od prawie 700 w najniższych punktach do 100 w najwyższych.

To kolejne badania, które potwierdzają, że problem smogu nie dotyczy tylko Krakowa. Również z raportów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że antysmogowe działania powinny być podjęte przede wszystkim w takich miejscowościach jak np. Nowy Targ czy Rabka.

Władze tych gmin zapewniają, że już walczą ze smogiem. Nowy Targ dostał 1,1 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Chodzi o wymianę pieców węglowych na ekologiczne urządzenia.

- Trwa podpisywanie umów z mieszkańcami. Program ma zakończyć się do lipca 2017 roku. Obejmie 170 inwestycji w budynkach mieszkalnych - informuje Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

O pieniądze na likwidację pieców zabiega także Rabka. Natomiast Zakopane chce zlikwidować smog m.in. dzięki zastąpieniu ogrzewania węglowego geotermalnym. W najbliższych latach w Zakopanem ma zostać zlikwidowanych ok. 500 pieców.

W Krakowie smog zwalczany jest wymianą pieców węglowych na ogrzewanie z centralnej sieci, gazowe lub elektryczne. W tym roku zlikwidowanych ma być ok. 4 tys. palenisk, głównie w starych kamienicach.

Tymczasem badania naukowców z AGH pokazują, że najgorsze powietrze w stolicy Małopolski jest na osiedlach domów jednorodzinnych: na Klinach, w Starym Bieżanowie, w Bronowicach, w Skotnikach i okolicach ulicy Tynieckiej. Stężenie pyłu dochodziło tam do 300 mikrogramów. W centrum Krakowa było nieco czyściej, poziom pyłu oscylował ok. 250 mikrogramów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Smogowe rekordy Małopolski [WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski