SMS premium z ofertą pracy to oszustwo. Dostałeś podejrzaną...

SMS premium z ofertą pracy to oszustwo. Dostałeś podejrzaną wiadomość? Nie odpisuj, bo stracisz pieniądze

TK

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

SMS-y premium - uwaga na oszustwa. Podejrzane wiadomości przychodzą na telefony Polaków

SMS-y premium - uwaga na oszustwa. Podejrzane wiadomości przychodzą na telefony Polaków ©pixabay.com

SMS premium - to metoda wyłudzania pieniędzy przez oszustów. Podejrzane wiadomości trafiają na telefony Polaków. Na przestrzeni lat zmieniają się jedynie metody znajdowania ofiar na bardziej subtelne i wyrafinowane. Jak wyglądają obecnie najbardziej popularne pomysły na wyłudzanie pieniędzy? Informuje o tym portal Zaufana Trzecia Strona.
SMS-y premium - uwaga na oszustwa. Podejrzane wiadomości przychodzą na telefony Polaków

SMS-y premium - uwaga na oszustwa. Podejrzane wiadomości przychodzą na telefony Polaków ©pixabay.com

Fikcyjne ogłoszenia o pracę. SMS premium w tle


Krążące w sieci ogłoszenie o pracę na kierowcę budzi spore wątpliwości - w szczególności wysokie zarobki - na poziomie 5 tysięcy złotych. Warunki pracy zdają się być bardzo przyjemne - umowa o pracę, służbowy samochód, opieka medyczna i benefity, a zadania stawiane przed osobą zatrudnioną to rozwożenie paczek do sklepów partnskich i aptek.


Takie ogłoszenie o pracę pojawia się w internecie. Uważajcie - to próba oszustwa. egorzow.pl / ogłoszenia


Oszustwo polega jednak na tym, że zainteresowany wysyła maila, na którego dostaje odpowiedź z adresem strony, zawierającej ankietę rekrutacyjną. Jednak aby ją pobrać, należy najpierw wysłać SMS pod wskazany numer. Dopiero wtedy w wiadomości zwrotnej otrzymamy kod, pozwalający na pobranie pliku. Numer "91986" to zagrożenie wysokimi opłatami, ale takiej informacji w ogłoszeniu już nie przeczytamy.

Gdy przewiniemy stronę na sam dół, to przeczytamy, że koszta nie są związane jedynie z pojedynczym SMSem, a zapisaniem się na subskrypcję, której koszt miesięczny wynosi 79,95 zł.

Zdjęcia na których jesteś za SMS


Kolejna metoda o której informuje portal Zaufana Trzecia Strona, to otrzymanie wiadomości na Facebooku, informującej, że znajdujemy się na zdjęciach. Aby pobrać paczkę z fotografiami, konieczne jest wejście na stronę (http://download-24.pl/9c8f8343) i wysłanie SMSa o treści WEJDZ na nr 91986.Podobnie jak w poprzednim wypadku wysłanie takiej wiadomości może być bardzo kosztowne, o czym przeczytamy zjeżdżając na dół strony.Oszuści dbają o to, żeby trudno było do nich trafić. Posuwają się do takich zabiegów, że strony z regulaminem nie są indeksowane przez wyszukiwarkę Google. Gdyby jednak ktoś do regulaminu dotarł, to przeczyta w nim, że wysłanie SMSa wiąże się z udziałem w konkursie, co jest sprytnym zabezpieczeniem.

Padłeś ofiarą oszustwa? Do kogo się zwrócić?


Jeśli padłeś ofiarą SMS-owych naciągaczy i szukasz pomocy, to sprawę można zgłosić do następujących organów:
  • Urząd Komunikacji Elektronicznej - uke@uke.gov.pl
  • zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa lub oszustwa do prokuratury
  • rzecznik konsumentów oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Ponadto jeśli nadawca zdobył twój numer nielegalnie możesz zgłosić również sprawę do Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

Choć opisywane powyżej strony z przykładami oszustw związanych z SMS-ami premium zostały już wyłączone, to warto zachować ostrożność i uważać na podejrzane wiadomości, które przychodzą na nasz telefon, czy profil na Facebooku.

Chcąc zabezpieczyć się przed oszustami warto rozważyć ewentualne wyłączenie usług premium u swojego operatora.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żeby się przekonać jak działa mafia oszustów wystarczy kliknąć bez zastanowienia na krzyżyk

era (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

przy wyskakującym okienku. Po pewnym czasie przekonasz się że klikają na krzyżyk nie zamknąłeś okienka ale zawarłeś umowę z oszustem kooperującym z operatorem sieci komórkowej. Jedną z takich firm...rozwiń całość

przy wyskakującym okienku. Po pewnym czasie przekonasz się że klikają na krzyżyk nie zamknąłeś okienka ale zawarłeś umowę z oszustem kooperującym z operatorem sieci komórkowej. Jedną z takich firm jest oszukańcza firma z Krakowa, dzieląca się zyskami z oszustw w zamian za obciążanie "jelenia" fakturami na dodatkowe kwoty. O którą "firmę" chodzi? Poszukaj sobie....zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo