Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sms-em o zagrożeniu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Bezpieczeństwo. System ostrzegania mieszkańców przed groźnymi zdarzeniami objął już cały powiat. Dołączyły do niego Biskupice

Każdy mieszkaniec gminy Biskupice, który zgłosi chęć udziału w projekcie, dostanie sms-em informację o nadchodzących wichurach, burzach, ulewach, śnieżycach i innych tego typu zagrożeniach.

Na telefon można otrzymywać także wiadomości o awariach (wodociągowych, gazowych itp.), imprezach kulturalnych i sportowych, bezpłatnych badaniach zdrowotnych oraz innego rodzaju istotnych wydarzeniach. Do systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach można dopisywać się od 14 kwietnia. Zainteresowanie jest spore. - Tylko przez weekend zarejestrowało się 65 osób - informuje Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Logowanie do systemu odbywa się za pomocą specjalnego linku na stronie internetowej: www.biskupice.pl. Trzeba wpisać tam swój numer telefonu oraz zaznaczyć interesującą nas miejscowość i dziedziny, z których chcemy otrzymywać informacje. Płatny, według taryf poszczególnych operatorów sieci telefonów komórkowych, jest pierwszy sms z akcesem do systemu, natomiast wszystkie informacje otrzymywane z serwisu są już darmowe. Koszty ich przesyłania pokrywa gmina. W umowie z operatorem systemu zapisano, że Biskupice zapłacą za to rocznie brutto 730 zł.

W naszym powiecie jako pierwsze uruchomiły sms-owy system informowania Niepołomice. Od roku 2010 mieszkańcy tej gminy otrzymują w ten sposób wiadomości o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych, sportowych itp. (nie jest to system alarmowy, ale w razie konieczności może być wykorzystywany także do informowania o różnego rodzaju zagrożeniach). Rok później - po doświadczeniach związanych z powodzią w 2010 roku - system pozwalający w kilka sekund powiadomić tysiące osób, zdecydowały się wprowadzić trzy inne gminy powiatu wielickiego.

W gdowskim systemie alarmowym zarejestrowało się do tej pory 934 osoby. Janusz Ciężarek z Urzędu Gminy w Gdowie podaje, w ciągu pięciu lat funkcjonowania projektu, sms-y - nie tylko o zagrożeniach, ale m.in. także zebraniach wiejskich czy wydarzeniach kulturalnych - rozsyłano 199 razy, najczęściej (85 razy) w roku 2014.

Gdów płaci operatorowi za każdy sms, natomiast Wieliczka wykupiła roczny abonament (za 3,8 tys. zł brutto), w ramach którego można wysłać w sumie kilkanaście tysięcy wiadomości. W wielickim systemie ostrzegania, wykorzystywanym także do informowania mieszkańców o różnych ważnych gminnych wydarzeniach i uroczystościach, jest zarejestrowanych 3257 osób.

Adam Marek Panuś, sekretarz gminy Wieliczka mówi, że użytkowników alarmowego projektu przybywa falami. - Ludzie rejestrują się przede wszystkim w chwilach, gdy w danym rejonie dochodzi do jakiegoś zdarzenia. Na przykład, gdy kilka lat temu miało miejsce skażenie ujęcia wody w Małej Wsi, w ciągu kilku godzin ilość użytkowników systemu z tego rejonu gminy zwiększyła się o 1500 procent - opowiada.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski