Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobotę warto spędzić ze sztuką barokową [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Wystawa „Skarby baroku” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego jest czynna do 23 kwietnia
Wystawa „Skarby baroku” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego jest czynna do 23 kwietnia fot. Adam Wojnar
Muzeum. „Coś dla ciała, coś dla ducha” - pod takim hasłem upłynie sobota w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. A wszystko dzięki wystawie „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem”.

Jak podkreśla dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wystawa opowiada o tym, jak sztuka staje się identyfikacją tożsamości tego kawałka Europy. I trudno się z tym nie zgodzić - krążąc między eksponatami uczestniczymy w opowieści o przenikaniu się wzorców, eksportowaniu motywów ikonograficznych i rozwiązań stylistycznych oraz artystach, którzy nie mieli problemu z emigrowaniem za zleceniami.

Tak nieoczywista jak sama wystawa będzie sobota ze sztuką nowożytną Europy Środkowej w MNK. Rozpocznie się o godz. 14 od występu Zespołu Tańca Dawnego Capella Nicopolensis, który zaprezentuje tańce barokowe (hol na parterze, wstęp wolny).

Na godz. 14.45 zaplanowano spotkanie „Kulinarne skarby baroku”. Jerzy Poznański oraz kuchmistrz Andrzej Pawlas, prezesi Stowarzyszenia Małopolskie Dziedzictwo Smaku zaprezentują specjały kuchni baroku. Co najważniejsze, prelekcja połączona będzie z degustacją (Sala Edukacyjna, wstęp wolny).

Na godz. 16.30 przygotowano zaś oprowadzanie po wystawie „Skarby baroku”. Poprowadzi je dr Tomasz Zaucha, kustosz i kierownik Działu Sztuki Dawnej MNK (wstęp w ramach biletu na wystawę).

Natomiast o godz. 18.30 widzowie obecni w Gmachu Głównym będą mogli zobaczyć widowisko taneczno-muzyczne oparte na utworach i tańcach z okresu baroku pt. „Ballet des Nations” (Balet Narodów) w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza (hol na parterze, wstęp wolny). Stworzony przez artystów z Polski, Czech i Słowacji spektakl przybliża repertuar muzyczny i taneczny Europy Środkowej połowy XVIII wieku. U podstaw powstania tego przedstawienia było odtworzenie tańców charakterystycznych, takich jak „Hongroise” czy „Polonaise”, które łączyły elementy tańca ludowego z poszczególnych krajów (jak Węgry czy Polska) z techniką tańca barokowego.

Za choreografię w tym przedstawieniu odpowiadają Romana Agnel, Leszek Rembowski, Michał Zubkow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Nie ma na świecie muzeum, które nie zmieniłoby swego kształtu

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski