Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sok z brzozy: cena, właściwości, przechowywanie i dawkowanie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o soku z brzozy!

mad
Sok z brzozy, zwany też oskołą, możemy zebrać sami.
Sok z brzozy, zwany też oskołą, możemy zebrać sami. 123 rf
Sok z brzozy kosztuje niewiele (cena soku z brzozy to ok. 10 zł), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sok zebrać samemu. I pić prosto z drzewa jak Julian Tuwim. Sok z brzozy smakuje jak lekko słodka woda. Ale kryje w sobie wiele, wiele więcej niż słodka woda. Jakie są właściwości soku z brzozy? Kiedy zbierać samemu sok z brzozy? Jak go przechowywać? I w końcu: jakie jest działanie soku z brzozy?

Sok z brzozy – cena

Najłatwiej jest po prostu kupić gotowy sok z brzozy. Znajdziemy go w wielu sklepach, nie tylko ze zdrową, czy ekologiczną żywnością. Cena soku z brzozy to ok. 10 zł za litr. Warto wiedzieć, że płyn możemy znaleźć też pod inną nazwą – oskoła. To staropolska nazwa soku z brzozy.

Sok z brzozy – właściwości i działanie

Jakie są właściwości i działanie soku z brzozy? Oto kilka z nich:

  • Sok z brzozy zbiera się na przednówku, zanim pojawią się pierwsze liście. Jest lekko słodkawy, smakuje jak woda z cukrem. Ale kryje w sobie niezwykłe właściwości. Ma w sobie dużo witaminy C, wapnia, żelaza i magnezu. Samo zdrowie w czystej postaci!
  • Witamina C zawarta w soku z brzozy wspomaga odporność, wapń dobrze wpływa na układ kostny, żelazo jest dobre na krew, a magnez – na dobrą pamięć.
  • Co ciekawe – według wierzeń ludowych – doskonale sprawdza się również przy gojeniu ran, więc można z niego robić okłady. Kobiety mogą również zrobić z soku z brzozy płukankę na włosy. Jest to szczególnie wskazane na wiosnę, kiedy włosy są osłabione i wypadają.
Sok z brzozy: cena, właściwości, przechowywanie i dawkowanie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o soku z brzozy!
123 rf

Sok z brzozy od dawien dawna stosowany był przez Słowian jako napój chłodzący i leczniczy. Czy pito go prosto z drzewa? Pewnie tak, bo Julian Tuwim, w swoim dość makabrycznym wierszu pt. „Rzeź brzóz pisze”:

Zęby chwytliwe w trzony brzóz wbiję,
Ustami chciwie soki wypiję

Jak pozyskać sok z brzozy?

Pozyskanie soku z brzozy jest bardzo proste. Potrzeba tylko odrobiny cierpliwości. Sok z brzozy należy pozyskiwać na przednówku, kiedy brzoza nie ma jeszcze młodych listków. Należy wywiercić w drzewie niewielki otwór i włożyć do niego rurkę. Sok będzie wyciekał, ale może to potrwać nawet dwa, trzy dni. Należy pamiętać o tym, żeby potem otwór zakorkować.

Nie należy pozyskiwać soku z młodych brzóz. Odpowiedni pień do pozyskania soku z brzozy, to taki, który ma około 40 cm obwodu. Wybierajmy także zdrowe okazy.

Sok z brzozy – przechowywanie

Jak przechowywać sok z brzozy? Jeżeli sami pozyskaliśmy sok z brzozy, należy przelać go do czystej butelki i przechowywać w lodówce maksymalnie cztery dni. Jeśli kupimy sok z brzozy w sklepie, należy dokładnie przeczytać informacje zawarte na etykiecie dotyczące przechowywania produktu.

Sok z brzozy: cena, właściwości, przechowywanie i dawkowanie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o soku z brzozy!
123 rf

Sok z brzozy – dawkowanie

Wiemy już, że sok z brzozy kryje w sobie wiele właściwości leczniczych, ale jak stosować sok z brzozy, żeby pomógł? Ile można wypić soku z brzozy?

  • Po pierwsze, jeżeli planujemy długotrwałą kurację sokiem z brzozy, warto udać się po opinie do lekarza. Bezwzględnie należy to zrobić jeżeli chorujemy przewlekle lub stale przyjmujemy jakieś leki.
  • Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, sok z brzozy można pić przez cały rok.
  • Zapobiegawczo trzeba wypić pięć litrów soku – od jednej do trzech szklanek dziennie.
  • Jeżeli zdecydujemy się na kurację leczniczą – należy przyjąć około 10 litrów w podobnych dziennych dawkach.

Pijmy i zbierajmy sok z brzozy na zdrowie!

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski