"Sokoły" brylowały w Lublinie

STM
Niespodziewanym sukcesem zakończył się występ tarnowskich zawodników podczas zawodów drugiej edycji tegorocznego Pucharu Polski juniorów w dwuboju i trójboju, jaka rozegrana została w Lublinie.

W "przedszkolu" pięcioboju nowoczesnego

W zawodach tych wystartowała dziesięcioosobowa grupa zawodników nowo powstałej sekcji UKS "Sokół" Mościce działającej przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie. W dwuboju juniorów (pływanie na 100 metrów i bieg na 1000 metrów) bezkonkurencyjny okazał się 14-letni Bartosz Szałajko, który uzyskując wynik 2125 pkt, w pokonanym polu zostawił ponad 60 zawodników z 22 klubów całej Polski. Siódme miejsce zajął w tej rywalizacji Tomasz Łabno - 1887 pkt, trzynasty był natomiast Piotr Kacprzak - 1853 pkt (obaj debiutowali w tej dyscyplinie). Wśród dziewcząt - ponad 40 zawodniczek - tarnowianka Karolina Rompała podzieliła się pierwszą lokatą z zawodniczką Orlika Lubin Natalią Jodłowską. Obie one uzyskały wynik 2218 pkt. Szóste miejsce w Lublinie wywalczyła Paulina Ślaska - 2112 pkt, na dziesiątym miejscu sklasyfikowana została Anna Barczyk - 2038 pkt, a na trzynastej pozycji uplasowała się Beata Jasiak (podobnie jak dla Ślaskiej był to dla niej pierwszy występ w tej dyscyplinie sportu).
Tarnowianie zadebiutowali także w trójboju, w skład którego wchodzą pływanie na 200 metrów, bieg na 2000 metrów oraz strzelanie z pistoletu pneumatycznego. Po dwóch pierwszych konkurencjach trójka zawodników Sokoła - Angelina Zmarzła, Michał Szałajko i Grzegorz Ziemiański - zajmowała wysokie lokaty, wszyscy oni ponieśli jednak ogromne straty w strzelaniu i ostatecznie zajęli dalsze miejsca. Pamiętać jednak należy, że trening strzelecki rozpoczęli oni pod okiem Kazimierza Kacera dopiero tydzień przed zawodami - po otrzymaniu pistoletów od Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.
Olbrzymi wręcz postęp tarnowskich zawodników, wynika z ogromnych predyspozycji do uprawiania tej dyscypliny sportu, trenowanych przez Andrzeja Kiełbusiewicza i Ryszarda Mroza pływaków tarnowskiej Unii. Trening biegowy rozpoczęli oni bowiem zaledwie miesiąc temu, stąd też uzyskane przez nich w Lublinie rezultaty przerosły oczekiwania samych szkoleniowców. Jest to jednak bardzo dobry prognostyk przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży, podczas której tarnowian stać chyba nawet na wywalczenie miejsca na podium. Wcześniej jednak czeka ich jeszcze start w kolejnej edycji Pucharu Polski, która rozegrana zostanie w maju w Częstochowie. (STM)