Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sól i historia

Redakcja
Znacie Oświęcim od podszewki? Pamiętajcie, że miasto ma długą, 800–letnią historię! Według Jana Długosza gród Oświęcim był otoczony 11 wieżami. Nie znalazło to potwierdzenia w badaniach archeologicznych, ale śladów ponad 800–letniej historii miasta jest wiele. Jednym z nich, który przyciąga coraz więcej turystów podczas wakacyjnych wędrówek, jest zamek z gotycką wieżą obronną – stołpem, zwaną też piastowską. Z jej szczytu można zobaczyć panoramę Oświęcimia i doliny Soły.

Zamek i wieża górują nad Starym Miastem Fot. Bogusław Kwiecień

Jest to najstarszy zabytek Oświęcimia, który przed rokiem po gruntownej renowacji i podwyższeniu o 2,5 m został ponownie udostępniony do zwiedzania. Początki wieży sięgają XIII wieku, gdy rozpoczęła się odbudowa drewnianego grodu spalonego przez Tatarów w 1241 roku.

Baszta z okresu średniowiecza wyróżnia się materiałem, z którego została wykonana. Podobne budowle na Morawach czy w Czechach budowane były z kamienia, podczas gdy oświęcimska została wzniesiona z cegły. W opracowaniu autorstwa Tadeusza Szydłowskiego znaleźć można informację, że wieża powstała w 2. połowie XIII wieku jest najstarszą ocalałą w tym stanie gotycką budowlą obronną na terenie Małopolski.

– Chętnych do zwiedzenia zamku jest coraz więcej. Oczywiście w czasie wakacji to zainteresowanie było ze zrozumiałych względów większe, ale turyści trafiają do nas także przy innych okazjach, jak chociażby tegoroczne XIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, gdy przyjechały do nas duże grupy zorganizowane z Wrocławia, Bielska–Białej oraz Krakowa, nie licząc wielu gości indywidualnych, poszukujących nowych punktów na szlakach swoich historycznych wędrówek. Nie zniechęciła ich nawet fatalna deszczowa aura – mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Spodziewa się, że w czasie tegorocznych wakacji chętnych do zobaczenia zamku i wieży będzie wielu. Pod ich kątem muzeum zmieniło godziny zwiedzania. Będzie czynne w soboty i niedziele od 11 do 15, ponadto w środy od 10 do 18 oraz czwartki i piątki od 10 do 15. Nieczynne będzie natomiast w poniedziałki.

Z kolejnymi masowymi "najazdami” turystów w muzeum liczą się przy okazji Dnia Miasta, przypadającego na początku września, gdy na oświęcimskim zamku odbędzie się druga część Święta Soli, do którego Oświęcim został zaproszony przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. W ten sposób gród nad Sołą powrócił na solny szlak, na którym po raz pierwszy znalazł się w 1291 roku, gdy otrzymał od księcia cieszyńskiego Mieszka przywilej składowania soli, transportowanej następnie dalej na Śląsk. W XVI wieku w Oświęcimiu było 32 rzemieślników wykorzystujących Sołę do transportowania i handlu.

BOGUSŁAW KWIECIEŃ

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski