Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solary dla tysięcy domów

GM
Prawdopodobnie już w połowie roku w powiecie suskim rozpocznie się realizacja składanych od kilku lat obietnic - starostwo powiatowe chce wyposażyć 2349 prywatnych posesji w instalacje solarne.

Fot. Ingimage

POWIAT SUSKI. Starostwo chce wyposażyć 2349 posesji w instalacje solarne

Powiat suski jest pierwszym w kraju, w którym instalacje solarne do podgrzewania wody będą montowane w prywatnych domach na tak masową skalę. - Starania o dotacje na ten cel trwały kilka lat - przyznaje Paweł Dyrcz, naczelnik wydziału ochrony środowiska w suskim starostwie.

Ostatnio, z powodu przedłużających się procedur niektórzy mieszkańcy zaczęli już jednak tracić nadzieję, że starostwo zrealizuje swoje obietnice. Niektórzy zaczęli się denerwować, ponieważ już w ub. roku musieli zapłacić 15 proc. wartości kosztorysowej wykonania instalacji solarnej na ich posesjach.

Wczoraj suskie starostwo wydało komunikat, w którym uspokoiło mieszkańców, że wszystko jest pod kontrolą. Realizacja całego programu pochłonie ponad 25 mln zł. Będzie finansowany z trzech źródeł: z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (50 proc. kosztów), ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (35 proc.) i wpłat mieszkańców (15 proc.).

Jak wyjaśniają urzędnicy, ostatnio sprawy przeciągały się właśnie w związku z oceną całego wniosku przez stronę szwajcarską. Dokumentacja liczyła ponad tysiąc stron!

- Ambasada Szwajcarii w piśmie, które otrzymaliśmy 7 lutego, poinformowała, że proces oceny wniosku zostanie zakończony do końca lutego, a podpis ministra rządu Szwajcarii zostanie złożony do końca marca. Mam nadzieję, że w związku z tym będzie możliwe rozpoczęcie procedury przetargowej, wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie pierwszych montażów instalacji w czerwcu tego roku - mówi starosta suski Andrzej Pająk.

Podkreśla, że powiat suski realizuje tego typu inwestycje na masową skalę jako pierwszy i jedyny powiat w kraju. Skorzysta ponad 2 tys. rodzin, które będą mniej wydawać na podgrzewanie wody.

- Energia cieplna pozyskiwana przez system solarny, będzie wykorzystywana do podgrzewania wody w specjalnych podgrzewaczach, która zasili system przygotowania ciepłej wody użytkowej dla danego obiektu - tłumaczą urzędnicy.

Zakup i montaż instalacji solarnej na jedną posesję to wydatek zwykle kilkunastu tysięcy zł, ale dzięki pozyskanym przez starostwo dotacjom - mieszkańcy pokrywają tylko 15 proc. wartości. Na razie nie wiadomo, jaka to będzie kwota. Ostateczny koszt znany będzie dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, w drodze którego wyłoniony zostanie dostawca i wykonawca montażu instalacji na posesjach. Zamówienie będzie bardzo duże, więc urzędnicy przypuszczają, że uda się obniżyć koszty.

- Różnica pomiędzy kwotą kosztorysową a kwotą ostateczną wykonania instalacji na poszczególnych posesjach zostanie wyrównana po zakończeniu procedury wyboru wykonawcy - informują w starostwie.

Wcześniej wykonano już dokumentację techniczną wykonania instalacji solarnych na poszczególnych posesjach, mieszkańcy podpisali już stosowne umowy. Zainteresowanie było znacznie większe, jednak kilkaset wniosków trafiło na listę rezerwową.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski