Solary dla tysięcy domów

Solary dla tysięcy domów

GM

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Fot. Ingimage

Fot. Ingimage

Prawdopodobnie już w połowie roku w powiecie suskim rozpocznie się realizacja składanych od kilku lat obietnic - starostwo powiatowe chce wyposażyć 2349 prywatnych posesji w instalacje solarne.
Fot. Ingimage

Fot. Ingimage

Fot. Ingimage

POWIAT SUSKI. Starostwo chce wyposażyć 2349 posesji w instalacje solarne

Powiat suski jest pierwszym w kraju, w którym instalacje solarne do podgrzewania wody będą montowane w prywatnych domach na tak masową skalę. - Starania o dotacje na ten cel trwały kilka lat - przyznaje Paweł Dyrcz, naczelnik wydziału ochrony środowiska w suskim starostwie.


Ostatnio, z powodu przedłużających się procedur niektórzy mieszkańcy zaczęli już jednak tracić nadzieję, że starostwo zrealizuje swoje obietnice. Niektórzy zaczęli się denerwować, ponieważ już w ub. roku musieli zapłacić 15 proc. wartości kosztorysowej wykonania instalacji solarnej na ich posesjach.


Wczoraj suskie starostwo wydało komunikat, w którym uspokoiło mieszkańców, że wszystko jest pod kontrolą. Realizacja całego programu pochłonie ponad 25 mln zł. Będzie finansowany z trzech źródeł: z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (50 proc. kosztów), ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (35 proc.) i wpłat mieszkańców (15 proc.).


Jak wyjaśniają urzędnicy, ostatnio sprawy przeciągały się właśnie w związku z oceną całego wniosku przez stronę szwajcarską. Dokumentacja liczyła ponad tysiąc stron!


- Ambasada Szwajcarii w piśmie, które otrzymaliśmy 7 lutego, poinformowała, że proces oceny wniosku zostanie zakończony do końca lutego, a podpis ministra rządu Szwajcarii zostanie złożony do końca marca. Mam nadzieję, że w związku z tym będzie możliwe rozpoczęcie procedury przetargowej, wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie pierwszych montażów instalacji w czerwcu tego roku - mówi starosta suski Andrzej Pająk.


Podkreśla, że powiat suski realizuje tego typu inwestycje na masową skalę jako pierwszy i jedyny powiat w kraju. Skorzysta ponad 2 tys. rodzin, które będą mniej wydawać na podgrzewanie wody.


- Energia cieplna pozyskiwana przez system solarny, będzie wykorzystywana do podgrzewania wody w specjalnych podgrzewaczach, która zasili system przygotowania ciepłej wody użytkowej dla danego obiektu - tłumaczą urzędnicy.


Zakup i montaż instalacji solarnej na jedną posesję to wydatek zwykle kilkunastu tysięcy zł, ale dzięki pozyskanym przez starostwo dotacjom - mieszkańcy pokrywają tylko 15 proc. wartości. Na razie nie wiadomo, jaka to będzie kwota. Ostateczny koszt znany będzie dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, w drodze którego wyłoniony zostanie dostawca i wykonawca montażu instalacji na posesjach. Zamówienie będzie bardzo duże, więc urzędnicy przypuszczają, że uda się obniżyć koszty.


- Różnica pomiędzy kwotą kosztorysową a kwotą ostateczną wykonania instalacji na poszczególnych posesjach zostanie wyrównana po zakończeniu procedury wyboru wykonawcy - informują w starostwie.


Wcześniej wykonano już dokumentację techniczną wykonania instalacji solarnych na poszczególnych posesjach, mieszkańcy podpisali już stosowne umowy. Zainteresowanie było znacznie większe, jednak kilkaset wniosków trafiło na listę rezerwową.


(GM)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu