Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solid dla Narodowego

AN
(INF. WŁ.) Bizantyjski solid wybity za panowania cesarza Fokasa został podarowany zbiorom Muzeum Narodowego w Krakowie. Darczyńcą jest, założona przed kilkoma miesiącami, Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka.

Dar Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka

   Pierwszy pokaz daru, który trafi do zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (oddziału Muzeum Narodowego), odbył się wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
   Złota moneta o wadze 4,55 g wybita została - jak ocenia Jarosław Bodzek, kustosz Gabinetu Numizmatycznego - pomiędzy rokiem 607 a 610, w mennicy w Konstantynopolu.
   Na awersie znajduje się portret cesarza, na rewersie anioła trzymającego w jednej ręce berło zwieńczone znakiem Chrystusa, w drugiej glob zakończony krzyżem. W pustym polu (poza rysunkiem) wywiercono w niej dziurkę wskazującą, że używana była jako biżuteria. Dziurkę tę następnie wypełniono złotem. Pochodzi - jak zapewniają darczyńcy i obdarowani - z kolekcji krakowskiej.
   Ze szlachetnością daru (pierwszego, jaki przekazała młoda fundacja) nie ma żadnego związku charakter cesarza Fokasa, tym bardziej więc trudno zrozumieć, dlaczego Jarosław Bodzek przypisuje mu w swojej notce informacyjnej dla dziennikarzy postawienie słynnej kolumny na Forum Romanum w Rzymie.
   Fokas, zbuntowany setnik armii cesarza Maurycego, uzurpator na cesarskim tronie Bizancjum, mecenasem sztuki nie był. Wsławił się głównie krwawymi - nawet jak na owe czasy - rządami.
   Kolumnę wystawił sobie nie w Rzymie jednakże, tylko w Konstantynopolu, pod koniec niespełna 8-letniego panowania. Zawaliła się w XVI wieku, za czasów sułtana Selima.
   Fokas - jakimkolwiek był człowiekiem - pozostaje postacią historyczną. Emitował monety w licznych mennicach od Konstantynopola po Kartaginę, od Antiochii po Rzym i Hiszpanię. Niektórym egzemplarzom dane było przetrwać czternaście wieków. Jedną z nich Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka zakupiła dla Muzeum Narodowego w Krakowie, wpisując się na bardzo zacną listę donatorów instytucji narodowej, która z darów powstała.
(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski