Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarni z Ukrainą: 10 Lat Waleczności, 2 Lata Bohaterstwa. Konsulowie Generalni Ukrainy i USA w Akademii Muzycznej w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Solidarni z Ukrainą: 10 Lat Waleczności, 2 Lata Bohaterstwa
Solidarni z Ukrainą: 10 Lat Waleczności, 2 Lata Bohaterstwa Anna Kaczmarz
W piątek, 23 lutego w auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Solidarni z Ukrainą: 10 Lat Waleczności, 2 Lata Bohaterstwa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Instytucje reprezentowali konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski i konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson. - Myślę, że nikt tak dobrze jak Polacy, ale również inne osoby z krajów bałtyckich nie rozumieją, czym jest zagrożenie ze strony Rosji. Życzę, aby wiara w to, że Ukraina będzie wolna - niedługo się spełniła - mówiła podczas wydarzenia wiceprezydent miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

„Solidarni z Ukrainą: 10 Lat Waleczności, 2 Lata Bohaterstwa”

- To niezwykle ważne i symboliczne, że w tym wydarzeniu wspólnie uczestniczą przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Jest to dowód bardzo dobrych relacji i współpracy polsko-amerykańsko-ukraińskiej. Współpracy, której Ukraina potrzebuje, bo wciąż imponująco walczy o swoją wolność - mówiła I wicewojewoda Elżbieta Achinger.

W Auli Florianka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie wystąpił Chór Chłopięcy i Dziewczęcy oraz Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej. Podczas wydarzenia wręczono nagrody zwycięzcom konkursu adresowanego do młodzieży ukraińskiej młodzieży zorganizowanego przez Fundację Jedność.

Goście koncertu mogli zobaczyć wystawę prac plastycznych ukraińskich dzieci. Przygotowano także wystawę Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) prezentującą fotografie autorstwa Magdaleny Greli. Zdjęcia ukazują doświadczenia obywateli Ukraińskich szukających schronienia w Polsce oraz gościnność i hojność Polaków.

- Zarówno dzień dzisiejszy jak i zbliżające się dni są dla Ukrainy szczególne. Luty jest niestety bardzo ciężkim miesiącem dla każdego mojego rodaka. W tych dniach obchodzimy 10. lat rozstrzelania na Majdanie naszych rodaków, to też 10. lat od początku napaści Rosjan na Ukrainę, a także 2. lata od momentu wojskowej inwazji Rosji przeciwko naszej walczącej ojczyźnie. W tych trudnych czasach bardzo ważne jest wsparcie na każdym poziomie: militarnym i humanitarnym, ale na pewno moje serce najbardziej się wzrusza kiedy patrzę na ukraińskie dzieci. Do Polski trafiło tysiące ukraińskich dzieci i chciałbym złożyć głębokie podziękowanie na ręce Pani wojewody i Pani prezydent, że te dzieci zostały uratowane od barbarzyństwa wojny- mówił Konsul Generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowski.

- W tej chwili w Ukrainie odbywają się rzeczy barbarzyńskie! Mam na myśli gwałty, rozstrzeliwanie jeńców, deportację dzieci. Rosja cały czas grozi całemu światu bronią jądrową, popełnia przestępstwa wojenne - przestępstwa przeciwko ludzkości! Wydawałoby się, że w tak trudnym momencie, gdy Ukraina walczy nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale próbuje ocalić całą Europę i mimo to jednak pozostają wśród państw członkowskich UE czy NATO kraje, które uważają, że tego typu barbarzyństwo jest rzeczą normalną i dopuszczalną. Dlatego drodzy przyjaciele ze Stanów Zjednoczonych i Polski bardzo dziękuję za to, że stoicie ramię w ramię w tak trudnej chwili z naszym narodem - dodał Wiaczesław Wojnarowski.

- Inspiruje nas niesamowita, wielokrotnie udowodniona niezłomność i odwaga narodu ukraińskiego. Pomimo wyzwań związanych z wojną naród ukraiński nadal stara się wykorzystywać swój pełen potencjał - zarówno indywidualny jak i całych społeczności. Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić niektóre z tych osiągnięć - powiedziała Konsul Generalna USA Erin Nickerson.

Konsul Nickerson podziękowała: - polskim przyjaciołom za wszystko co zrobiliście, wszystko co robicie i wszystko co zrobicie, a zwracając się do Ukraińców przywołała cytat z prezydenta Bidena: "Wierzymy w Was i wierzymy w Waszą przyszłość, przyszłość pokojową i pełną nadziei, sprawiedliwości i światła, wolności i możliwości dla każdego".

- Spotykamy się by uświadomić sobie jak wielka potęga i nadzieja drzemie w młodych Ukrainkach i Ukraińcach, którzy są tutaj. Których gości Polska i Kraków. Miałam niezwykły zaszczyt w imieniu prezydenta wręczać nagrody za wybitne osiągnięcia edukacyjne uczniom z Ukrainy. Naprawdę to jest potęga i należy być z nich dumnym. Oni pokazują siłę, moc, dumę serc i nadzieję - mówiła wiceprezydent Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska i dodała: - Pamiętajmy, że ojczyzną dzieci jest dzieciństwo, które dzieciom z Ukrainy zostało zabrane i skradzione. My w możliwie dobry sposób chcieliśmy je uzupełnić. Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, ale również ludziom dobrej woli, którzy okazali serce, otworzyli drzwi swoich domów, okazali gościnność. Myślę, że nikt tak dobrze jak Polacy, ale również inne osoby z krajów bałtyckich nie rozumieją, czym jest zagrożenie ze strony Rosji. Życzę, aby wiara w to, że Ukraina będzie wolna - niedługo się spełniła.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski