Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solne kryształy i świetlny krzyż

(DMA)
Biżuteria art deco, lata 20. XX w. Kolekcja Adama Lei
Biżuteria art deco, lata 20. XX w. Kolekcja Adama Lei mżk
Wieliczka. W Muzeum Żup Krakowskich wiele się będzie działo - tak na ziemi, jak i pod ziemią

Multimedialna, podziemna kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, potężne komory i wąskie chodniki, wspaniałe solne kryształy, niezwykłe urządzenia, najstarszy szyb, a do tego unikatowy Zamek Żupny. Nie zabraknie również interesujących wystaw, imprez, koncertów, a także działań edukacyjnych. Tym wszystkim w nadchodzących miesiącach kusić będzie Muzeum Żup Krakowskich.

Duchowe światło
- Posiada wystrój na miarę XXI wieku - nowoczesny z wykorzystaniem multimediów. Oddając ducha obecnych czasów, wpisuje się jednocześnie w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni - tak prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich, opowiada o świątyni poświęconej papieżowi Polakowi.

Powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II, 135 m pod ziemią. Podstawę jej wystroju stanowią trzy wielkie kryształy "soli". Pierwszy, najważniejszy został przytwierdzony do ściany - po rozsunięciu czterech elementów tworzy świetlny krzyż, z drugiego powstała mensa ołtarzowa, a trzeci jest elementem wystroju.

- Pojawienie się krzyża stanowi najważniejszy moment multimedialnego spektaklu "Na początku było słowo" według Ewangelii św. Jana. Kaplica ta została tak zaprojektowana, aby motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje w formie projekcji wielkoformatowej wykorzystują fragmenty homilii Jana Pawła II. Współbrzmiąca z obrazem muzyka, świetlna iluminacja, efekty laserowe współtworzą całość oddziałującą na zmysły i emocje - podkreśla dyrektor.

Warto też zobaczyć pierwszy podpis papieża Jana Pawła II na karcie makularza (dziennika konklawe). A przecież to tylko jedna komora, niewielki fragment tego, co do zaoferowania muzeum ma pod ziemią aż w 18 wyrobiskach.

W blasku kamieni
Co bardziej zachwyca, kamienie szlachetne czy kryształy soli? Na to pytanie zapewne odpowiedzą wszyscy, którzy do muzeum wybiorą się na wystawę "Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce".

- Pokażemy bogactwa, którymi obdarza nas ziemia - przypomina autorka wystawy Klementyna Ochniak-Dudek. Wyszlifowane i oprawione przez jubilerów - tych dawnych, ale i współczesnych - stały się nie tylko elegancką biżuterią, ale również wspaniałymi i pięknymi dziełami sztuki. "Blask kamieni", którymi można będzie zachwycać się od 17 kwietnia, to jednocześnie ekskluzywne wejście w nowy sezon turystyczny.

Muzeum zaprasza także w nostalgiczną podróż po wielickich zabytkach, malowniczych ulicach, placach i zaułkach. "Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze" - od 11 września.

Gospodarze muzeum nie boją się również wybuchowych propozycji. - Dynamit w wielickiej kopalni po raz pierwszy został użyty w XVIII wieku, regularne roboty strzałowe prowadzono zaś od II połowy XIX stulecia - przypomina prof. Antoni Jodłowski. Wystawa "Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie" do zwiedzania od 16 października.

Rok zakończy "Kwarc". To z tej wystawy - od 4 grudnia- dowiemy się m.in. tego, że kryształ górski, ametyst, cytryn, morion oraz agat, jaspis, krzemień, czert, plazma, a także opal i... tygrysie oko, to różne formy kwardego (kwarda - kwarzec), jak niegdyś Słowianie nazywali kwarc. Już teraz gospodarze MŻK zachęcają do odwiedzin.

Muzeum otwarte
"Noc Muzeów - Noc Światła" (15 maja), "Święto Soli" (7 czerwca), "Europejskie Dni Dziedzictwa" (12 i 13 września) czy listopadowy "Dzień Otwartych Drzwi"- te dni koniecznie trzeba sobie zarezerwować w kalendarzu. Jest to bowiem okazja do poznania nie tylko solnego królestwa, ale tego wszystkiego, co najcenniejsze za solidnymi murami zamku, a także skryte w podziemnym "skarbcu".

I w tym roku gospodarze unikatowej placówki pamiętają o melomanach. W wakacje kontynuowany będzie cykl koncertów - "Popołudnie ze Straussem" (26 lipca, 30 sierpnia, 27 września) oraz organizowany przez Polskie Towarzystwo Straussowskie "Summer Music Festival" (od 4 do 11 lipca), którego muzeum jest współorganizatorem.

Zadbano także o potrzeby rodzin i najmłodszych turystów. To dla nich organizowane są comiesięczne spotkania "Mama, tata i ja", ciekawe zajęcia edukacyjne oraz koncerty. Pozytywne opinie zbiera również "Solna Akademia Dziecięca" oraz wakacyjny cykl interaktywnych spotkań dla dzieci i młodzieży. Warta uwagi jest również Muzeoterapia. Co to takiego?- To projekt edukacyjny realizowany w szpitalach, domach dziecka oraz dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku - mówi Małgorzata Bogucka z MŻK.

Dziedzictwo
- W tym roku przypada 30-lecie oddania najstarszej budowli Zamku Żupnego - Domu Pośród Żupy na cele kulturalne. Obecnie organizowane są w nim wystawy stałe i czasowe, odbywają się koncerty, konferencje i odczyty, a pełni też funkcję Pałacu Ślubów - przypomina prof. Antoni Jodłowski.

Interesujące ekspozycje odnajdziemy w Zamku Żupnym i na III poziomie kopalni soli.- Zapraszamy przez cały rok, a szczególnie 18 kwietnia w godz. 9-15.30 - zachęcają gospodarze muzeum. Wystarczy się zarejestrować, wybierając numer 12 289-16-14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski