Sołtys Bysiny chce debaty

Redakcja
Sołtys Stanisław Mitana (na pierwszym planie) podczas debaty, jaką na temat m.in. obejścia zachodniego zorganizowała Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej. FOT. MACIEJ HOŁUJ
Sołtys Stanisław Mitana (na pierwszym planie) podczas debaty, jaką na temat m.in. obejścia zachodniego zorganizowała Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej. FOT. MACIEJ HOŁUJ
Sprawa tzw. obejścia zachodniego w Myślenicach wciąż wzbudza wiele emocji. Grupa mieszkańców Bysiny nie do końca zgadza się z przebiegiem i kategorią mającej powstać drogi i zabiega o to, aby była to droga lokalna, gminna lub powiatowa, nie zaś, jak chce tego gmina, tranzytowa.

Sołtys Stanisław Mitana (na pierwszym planie) podczas debaty, jaką na temat m.in. obejścia zachodniego zorganizowała Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej. FOT. MACIEJ HOŁUJ

INICJATYWY. Stanisław Mitana ma zamiar zorganizować publiczną dyskusję na temat obejścia zachodniego Myślenic

Do akcji wkroczył ostatnio sołtys Bysiny Stanisław Mitana, któremu zarzucono, że nie staje murem za ludźmi. - To nieprawda - mówi Stanisław Mitana. - Zawsze byłem, jestem i będę jako sołtys za ludźmi, ale doświadczenie podpowiada mi, że sołtys powinien być tą osobą, która rozstrzyga sporne sprawy biorąc pod uwagę interes wszystkich mieszkańców, a nie tylko pewnej ich grupy.

Stanisław Mitana docenia starania tych mieszkańców Bysiny, którym nie podoba się sposób podejścia do sprawy drogi zachodniej ze strony gminy, ale uważa, że liderzy tej grupy nie posiadają doświadczenia i ich działania mogą przynieść więcej złego niż korzyści. - Jestem zdania, że obejście zachodnie musi być drogą tranzytową, tylko bowiem tej kategorii droga jest w stanie zapewnić obsługę ruchu ciężkiego, którego natężenie ma szansę zmniejszyć się na trasie prowadzącej z Myślenic do Sułkowic. O bezpieczeństwo tej drogi zabiegamy od bardzo dawna i szkoda byłoby teraz, kiedy istnieje możliwość jej odciążenia, szansę tę zaprzepaścić.

Pod protestem skierowanym do gminy podpisało się ponad czterysta osób, które domagają się m.in. przeklasyfikowania mającego powstać obejścia z drogi tranzytowej na drogę powiatową klasy L (ze zjazdami do prywatnych działek oraz swobodnym przejazdem do użytków rolnych i lasów prywatnych). Maciej Szatan, mieszkaniec Bysiny, który solidaryzuje się z autorami protestu uważa, że Rada Sołecka powinna reprezentować interes mieszkańców i poprzeć ich w dążeniach. Nie dalej jak tydzień temu z inicjatywy Macieja Szatana, Jadwigi Góralik i Grażyny Grabek zorganizowano spotkanie z członkami Rady Sołeckiej Bysiny. - Na spotkanie przybyło tylko dwóch przedstawicieli Rady. Chcieliśmy przekazać Radzie informację o naszych staraniach i zaprezentować to, o co walczymy - mówi Maciej Szatan. - Przekazaliśmy na ręce sołtysa Stanisława Mitany pismo, w którym jasno precyzujemy nasze postulaty w kwestii budowy obejścia, licząc na to, że Rada poprze nas w tych dążeniach. Członkowie Rady obiecali, że zastanowią się nad treścią naszego pisma i szybko dadzą odpowiedź. Czekamy teraz, jaka będzie ich reakcja.

- Nie mogliśmy podpisać się pod listą postulatów przedstawionych nam przez Macieja Szatana, Jadwigę Góralik i Grażynę Grabek, bowiem po pierwsze było nas tylko dwóch, trzech członków Rady Sołeckiej na spotkanie się nie stawiło, po drugie zaś musimy dokładnie zapoznać się z treścią pisma i przeanalizować nasze stanowisko - odpowiada sołtys.

Świadectwem dobrej woli sołtysa jest zwołanie na najbliższą niedzielę na godzinę 14 debaty społecznej na temat obejścia. Stanisław Mitana obiecuje, że na spotkaniu obecny będzie burmistrz Maciej Ostrowski. - Wydaje mi się to dość dziwne, przecież podczas spotkania z nami w swoim gabinecie Maciej Ostrowski odmówił udziału w jakichkolwiek debatach, twierdząc, że są one nie merytoryczne. Skąd ta zmiana? - zastanawia się Maciej Szatan. - Ale dobrze - dodaje. - To bardzo dobry ruch ze strony Rady Soleckiej i sołtysa, będzie okazja do tego, aby ludzie mogli wypowiedzieć się na temat obejścia i wyjaśnić sporne kwestie pytając o nie burmistrza.

MACIEJ HOŁUJ

myslenicki@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie