Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż Gibały: prezydent zostanie odwołany

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Zbiórka podpisów nad odwołaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego
Zbiórka podpisów nad odwołaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego Michał Gaciarz
Polityka. Jak wynika z sondażu Millward Brown, 48 proc. wyborców w Krakowie wzięłoby udział w referendum w sprawie odwołania Jacka Majchrowskiego, gdyby odbyło się ono w maju.

Na pytanie, jak zagłosowaliby w referendum, badani mieszkańcy Krakowa w większości odpowiedzieli: za odwołaniem Jacka Majchrowskiego. Takiej odpowiedzi udzieliło 59 proc. ankietowanych. 37 proc. zagłosowałoby przeciw odwołaniu urzędującego prezydenta. Zdania w tej sprawie nie ma 4 proc. krakowian. Ciekawostką jest, że niechęć do urzędującego prezydenta generalnie rośnie wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia. Wśród osób z wykształceniem podstawowym przeciwnicy Jacka Majchrowskiego stanowią 42 proc., a w grupie z wykształceniem wyższym już 64 proc.

Z sondażu wynika także, że 48 proc. mieszkańców nie poszłoby do głosowania, a 5 proc. deklaruje, że jeszcze nie wie. Do ważności referendum wymagana jest frekwencja na poziomie 20 proc. Badania zostały wykonane telefonicznie 11-13 maja, na próbie 750 dorosłych mieszkańców Krakowa.

Przypomnijmy wyniki sondażu, który Millward Brown przeprowadził tuż przed warszawskim referendum w sprawie odwołania prezydent miasta w roku 2013. Deklarowana wówczas przez ankietowanych frekwencja wyniosła 41 proc., a kilka dni później do urn poszło 25,5 proc. uprawnionych do głosowania. Sondaż przeszacował więc faktyczny udział warszawiaków w referendum o około 15 proc.

Zleceniodawcą krakowskiego sondażu było Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa z Łukaszem Gibałą na czele, które rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Jacka Majchrowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski