Sondaż: Majchrowski i Wassermann w drugiej turze

Grzegorz SkowronZaktualizowano 
Urzędujący prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i kandydatka PiS Małgorzata Wassermann wejdą do drugiej tury wyborów samorządowych. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego 4 i 5 września na zlecenie „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia.

Według Jarosława Flisa, politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, druga tura Majchrowski kontra Wassermann to wymarzony scenariusz dla obecnego prezydenta. - Tak jak w poprzednich wyborach będzie mógł liczyć nie tylko na swoich wyborców, ale też na przeciwników PiS - tłumaczy dr Flis.

Jednak prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego, zwraca uwagę, że badania sondażowe z ostatnich tygodni pokazują malejącą różnicę między prezydentem a kandydatką PiS. - I to bez kampanii z jej strony, więc ma ona jeszcze możliwości pozyskania głosów - mówi prof. Piasecki.

Copy: Sondaż wyborczy - prezydent Krakowa
Opracowanie: Amadeusz Calik, Infogram

Decydujące znaczenie może mieć to, na kogo w drugiej turze zagłosują wyborcy Łukasza Gibały. Choć zapewne większość z nich w ogóle nie weźmie w niej udziału.

Potrzebna dogrywka

Do wyboru prezydenta Krakowa nie wystarczy jedno głosowanie, potrzebna będzie dogrywka. W drugiej turze zmierzą się zapewne urzędujący prezydent Jacek Majchrowski i kandydatka PiS Małgorzata Wasser-mann. Szanse, choć niezbyt wielkie, na podjęcie rywalizacji z nimi ma jeszcze kandydat niezależny Łukasz Gibała.

Tak wynika z naszego sondażu, w którym pytaliśmy krakowian, na kogo zagłosują w wyborach samorządowych. Badanie zrealizował Ośrodek Badawczy Dobra Opinia na zlecenie „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” w dniach 4-5 września 2018 r na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców Krakowa metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Faworyci i ten trzeci

Na urzędującego prezydenta Jacka Majchrowskiego chce głosować 38,2 proc. ankietowanych krakowian. Tuż za nim jest kandydatka PiS Małgorzata Wassermann z 37,4-proc. poparciem. Trzeci jest Łukasz Gibała, na którego chce głosować 17,6 proc.

Obecny prezydent ma wyborców w każdym wieku, choć najmniejszą grupę jego zwolenników stanowią 30-latkowie i młodsi. Z kolei aż 44 proc. głosujących na kandydatkę PiS to 60-latkowie i starsi. Ona może też liczyć na większe niż inni kandydaci poparcie kobiet. Zdecydowaną większość zwolenników Łukasza Gibały stanowią osoby do 44. roku życia.

- Zawsze z pokorą podchodzę do sondaży, jednak największe zaufanie mam do własnych, których z zasady nie upubliczniam - to komentarz prezydenta Jacka Majchrowskiego.

O pokorze wobec sondaży mówi również kandydatka PiS i przypomina, że w jednym z poprzednich sondaży to ona miała 1-proc. przewagi nad prezydentem. - Różnice są wciąż delikatne i wahają się w granicach błędu statystycznego - mówi Małgorzata Wassermann. - To daje mi dodatkową motywację i energię do dalszej, ciężkiej pracy. Będę walczyła o każdy głos, który może zaważyć na zwycięstwie - zapewnia.

- Do wyborów są jeszcze niemal dwa miesiące, nie poddaję się i będę każdego dnia robił wszystko, by zyskać poparcie mieszkańców. Będę walczył o to, by Kraków nie wpadł w ręce Małgorzaty Wassermann oraz, by miastem nie rządził dłużej prof. Majchrowski - deklaruje Łukasz Gibała.

Prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego, nie przekreśla jego szans. - Musi jednak dużo zrobić w kampanii, być jeszcze bardziej rozpoznawalnym niż do tej pory, bo strata do pierwszej dwójki jest spora - zastrzega.

Wynik nie jest oczywisty

Wszystko wskazuje jednak na #to, że decydujące starcie o prezydenturę rozegra się pomiędzy obecnym lokatorem najważniejszego gabinetu w krakowskim magistracie a posłanką PiS, szefową sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

- To wymarzony scenariusz dla Jacka Majchrowskiego - mówi dr Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I przypomina, że obecny prezydent zawsze wygrywał drugą turę dzięki podziałowi sceny politycznej. Gdy za rywala miał kandydata PO, oprócz jego zwolenników głosowali na niego wyborcy PiS. Kiedy walczył z kandydatem tej drugiej partii, zbierał głosy od ludzi popierających PO. - A taki scenariusz nie mógłby się powtórzyć, gdyby w drugiej turze Jacek Majchrowski miał walczyć z Łukaszem Gibałą - podkreśla Jarosław Flis.

Sondaż wyborczy Kraków - Rada Miejska
Opracowanie: Amadeusz Calik, Infogram

Ale wygrana profesora wcale nie jest taka oczywista. - Można pokusić się o prognozę, że on te wybory wygra, ale nie będzie to wygrana triumfalna - ocenia prof. Marek Bankowicz z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. I dodaje, że dla obecnego prezydenta będzie to najtrudniejsza kampania ze wszystkich do tej pory. - Prezydent długo zastanawiał się, czy w ogóle wystartować w wyborach. W pewnym momencie z jego obozu zaczęły płynąć głosy, że Majchrowski o fotel prezydenta już kolejny raz nie zawalczy. Krakowianie zauważyli, że ten urząd sprawuje, kierując się już bardziej lojalnością wobec własnego obozu niż własnym pragnieniem bycia prezydentem - kwituje prof. Bankowicz.

Z kolei prof. Andrzej Piasecki, zwraca uwagę, że przewaga prezydenta Majchrowskiego nad #kandydatką PiS w sondażach robionych w ostatnich tygodniach zaczyna topnieć. - Jeśli Małgorzacie Wassermann uda się uciec od wizerunku polityka z Warszawy, pokaże się jako osoba młoda, pełna pomysłów, to ma szanse na pozyskanie dodatkowych głosów - twierdzi prof. Piasecki.

Tak samo uważa prof. Bankowicz, ale podkreśla, że nadal faworytem jest prezydent Jacek Majchrowski, a nie Małgorzata Wassermann.

Co zrobią wyborcy Gibały

Patrząc na wyniki naszego sondażu można stwierdzić, że o wygranej w drugiej turze zadecydują ci, którzy w pierwszej zagłosują na Łukasza Gibałę.

On sam deklaruje, że jeśli nie dostanie się do drugiej tury wyborów, to nie poprze w niej ani prof. Majchrowskiego ani kandydatki PiS. - Decyzję pozostawię moim wyborcom - zaznacza. Cztery lata temu Gibała też był trzeci i nie sugerował swoim zwolennikom, czy mają głosować na Jacka Majchrowskiego czy Marka Lasotę z PiS. Wtedy wygrał Majchrowski.

Według prof. Andrzeja Piaseckiego większość wyborców Łukasza Gibały nie weźmie udziału w drugiej turze. - To nie są zwolennicy PiS niezadowoleni z prezydentury Jacka Majchrowskiego, ci od razu zagłosują na #Małgorzatę Wassermann. Wyborcy Łukasza Gibały mają dość obecnych rządów, ale oczekują kogoś innego niż polityczny kandydat. To elektorat bardzo wymagający i nie dający się zaszufladkować, a zwłaszcza „zakomenderować”: teraz głosujcie na Majchrowskiego albo Wassermann - mówi politolog.

Nadzieją dla niej na przejęcie części głosów po Gibale może być to, że wśród jego zwolenników dominują ludzie młodzi. 40-letniej posłance może być łatwiej dotrzeć do nich niż 70-letniemu prezydentowi. Pozostaje pytanie, czy kandydatka prawicowego PiS to jednak nie jest dla nich zbyt „odległa planeta”.

Mogą sobie odpuścić

Z dużym prawdopodobieństwem można za to wyrokować, że to do niej trafi większość głosów po pozostałych kandydatach, którzy odpadną po pierwszej turze. Zbyt wielu ich nie jest, np. Konrad Berkowicz startujący z własnego komitetu Nowoczesny Kraków dostał w naszym sondażu 3,8 proc. Kandydatkę Kukiz’15 Jolantę Gajęcką popiera 1,8 proc. Daria Gosek - Popiołek z partii Razem może liczyć tylko na 1 proc., a Grzegorz Gorczyca - na 0,8 proc. głosów.

Z tej grupy światopoglądowo najbliżej do Jacka Majchrowskiego ma kandydatka partii Razem. Pozostali wywodzą się z prawej strony sceny politycznej, więc bliżej im do PiS.

- Ci kandydaci mogą sobie darować kampanię, wtedy zaoszczędzą na wydatkach. Dużo więcej zyskaliby przekazując te pieniądze na cele charytatywne niż wydając je na promocję wyborczą - twierdzi prof. Andrzej Piasecki. Według niego kampania wyborcza jest krótka, więc i tak nie zdążą wypromować swojego nazwiska.

Bez większości w radzie?

Zapytaliśmy także krakowian, na kogo zagłosują w wyborach do Rady Miasta Krakowa. Jeśli 21 października potwierdzą się wyniki naszego sondażu, żaden z komitetów nie będzie miał większości w radzie, a prezydent - bez względu na to, kto nim zostanie - zostanie zmuszony szukać koalicjanta poza własnym zapleczem.

Na kandydatów z list Komitetu Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków zamierza głosować 38,2 proc. Tylko nieco mniej - 37,2 proc. - wybierze listy PiS. Kandydaci wystawieni przez komitet Łukasz Gibały Kraków dla Mieszkańców zbiorą 16,8 proc.

Taki rozkład głosów daje Łukaszowi Gibale radnego w każdym okręgu, w sumie 7 miejsc w 43 -osobowej radzie. I to oni będą „języczkiem u wagi” w nowej radzie. Pozostałymi mandatami radnych podzielą się PiS i komitet prezydenta (w którym są także politycy PO, PSL i SLD), więc do każdego głosowania potrzebni będą radni Gibały.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Emerytury dla matek - kto będzie je dostawał?

Wideo

Materiał oryginalny: Sondaż: Majchrowski i Wassermann w drugiej turze - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

D
Dżoana

No i co wtedy zrobią panie z hotelu Krak, które są teraz dyrektora mini vi-ce dyrektorami różnych instytucji? Już sprawna gra na pózonie nie wystarczy , a co najgorsze dla tej "elyty" nawet wreczania kwiatów nie bedzie - jak to sie caly Kraków śmieje " zielonym na dół "

zgłoś
P
Paweł H.

Ten sondaż, to jakś heca. Ośrodek Badawczy "Dobra Nowina" - kto o tym słyszał? Dobra kasa = dobra nowina. Jakby Majchrowski sypnął im kasą to by się okazało, że wygrywa w pierwszej turze i zdobył 170 % głosów.

zgłoś
G
Ghost

Śmieszne to co piszesz, problem w tym że ona popełnia gafe za gafą. Jest kompletnie niezorientowana w sytuacji tego miasta i pomysły świadczą jakby się urwała z choinki. Niech ona sobie jedzie do Warszawki i tam konkuruje z Jakim i Trzaskalskim....będzie miała bliżej do swojego pryncypała.

zgłoś
J
Juter

I to właśnie nazywa się populizm i manipulacja. Używanie sformułowań typu Betonowanie miasta jest samo w sobie przeczące. Wyprowadźcie się trole z Gibała do Pcimia tam będzie stawiać drewniane chaty I malować piękne koperty od linijki na jezdni.

zgłoś
J
Juter

Wanda odebrała już miskę pierogów?

zgłoś
K
Krak

Nie Kraków tylko nieliczni jego mieszkańcy...

zgłoś
n
nowohucianin

Wassermann goni Majchrowskiego, ale za nimi biegnie Gibała. Biegnij Pan, Panie Gibała bo ktoś musi skończyć to dziadostwo! Kraków jest za Panem!

zgłoś
j
jg

Jak Dziennik Polski, czyli Polska Press (Verlagsgruppe Passau) pisze ze Wassermann niecaly procent w sondazach za Majchrowskim, to zapewne w realnych sondazach prowadzi 10-ma procentami

zgłoś
j
jg

polskiego nie umię, i nie wię co po polsku piszę, po-wski lęming

zgłoś
W
Wanda

Mamy alternatywę i ta alternatywa staje się coraz bardziej realna, cieszy mnie to, powodzenia panie Łukaszu!

zgłoś
f
fray

Jak na razie popełnia gafę za gafą, więc nie wiem na co liczysz

zgłoś
A
AntybetonOWA

Kto jeszcze chce głosować na dziadka Jacka?
P. Małgorzata jest bardziej warszawska niż krakoska( celowa pisownia).
Gibała może i populista lecz lepsze to niż zastój betonowy.
Kto wierzy w sondaże?

zgłoś
Z
Zty

Jeśli tylko nie popełni jakiejś większej gafy, to spokojnie zgarnia całą pulę. Ludzie mają już dość mafii z magistratu!!!

zgłoś
K
Krakus

Oj Panie Gibała, po co pisać o sobie w trzeciej osobie??? Widać nadzieja umiera ostatnia Szkoda naprawdę Pana energii. Niech się pan zajmie napawde czymś pożytecznym...

zgłoś
B
Burmistrz Nowej Huty

w pierwszej turze 38.2 procent a w drugiej 38.2 procent glosow wyborczych

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3