Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż wyborczy Dziennika Polskiego. Wynik zależy od małych [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Wybory. PiS na pewno wygra niedzielne wybory parlamentarne. Pozostaje tylko pytanie, czy będzie mogło samodzielnie stworzyć rząd. Im więcej małych ugrupowań wejdzie do Sejmu, tym mniejsze szanse partii Jarosława Kaczyńskiego na sprawowanie władzy bez koalicjantów

Prawo i Sprawiedliwość - 39,5 proc., Platforma Obywatelska - 24,5, Zjednoczona Lewica - 9,0, Kukiz’15 - 7,5, Nowoczesna Ryszarda Petru i Polskie Stronnictwo Ludowe - po 6,0, KORWiN - 4,5, Partia Razem - 2,0 proc. Takie poparcie w skali kraju mają w naszym sondażu najważniejsze komitety na dwa dni przed wyborami.

Podsumowanie sondażu Polska Press Grupy

Źródło: AIP

To już trzeci sondaż wykonany przez „Dziennik Polski” we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”. Wyniki sprzed dwóch i czterech tygodni niewiele się różnią. Zdecydowanym liderem ciągle jest PiS, którego przewaga nad PO sięga ok. 15 proc. Pozostałe komitety walczą o przekroczenie 5-proc. progu wyborczego.

- I dlatego trudno dziś przewidzieć, jak będzie wyglądać scena polityczna po niedzielnych wyborach - mówi dr Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Im więcej mniejszych ugrupowań wejdzie do Sejmu, tym mniejsze szanse PiS na zdobycie bezwzględnej większości - dodaje.

Potwierdza to nasz sondaż. Jego wyniki pokazują, że w Sejmie znajdzie się 6 partii. Dlatego też blisko 40-proc. poparcie dla PiS da mu jedynie 224 posłów, zabraknie 7 do bezwzględnej większości. Jeśli jednak jedno czy dwa małe ugrupowania nie przekroczą 5 proc., to automatycznie w podziale 460 miejsc w ławach sejmowych będzie uczestniczyć mniej komitetów. A wtedy PiS zyska dodatkowych posłów potrzebnych do stworzenia samodzielnego rządu.

Na którą partię odda Pan/Pani głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych?
Create column charts

- Będziemy pracować do ostatniej chwili, bo ten rzeczywisty sondaż to niedzielne głosowanie i dopiero po jego zakończeniu okaże się, ile osób nam zaufało - twierdzi Andrzej Adamczyk, szef krakowskiego okręgu PiS.

Z drugiej strony Grzegorz Lipiec, szef PO w Krakowie i Małopolsce zapewnia, że Platforma zrobi wszystko, by zmniejszyć dzielącą ją przewagę od PiS. - Wyniki głosowania są nieprzewidywalne - mówi.

- Ale nie dlatego, że ktoś jeszcze nie wie, czy głosować na PO, czy na PiS - dodaje Jarosław Flis. - Wynik może zaskoczyć raczej z tego powodu, że wiele osób deklarujących udział w wyborach pewnie tego ostatecznie nie zrobi. To przede wszystkim ludzie, którzy w sondażach opowiadali się za nowymi komitetami - dodaje Jarosław Flis.

Tak jak w skali kraju, tak i w Małopolsce poparcie dla poszczególnych partii niewiele zmieniło się przez ostatni miesiąc. Na PiS chce dziś głosować 44 proc. Małopolan, na PO - 28,1 proc., na KORWiN-a - 7,4 proc., Kukiz ’15 może liczyć na 6,9 proc., Zjednoczona Lewica - na 6,2 proc., a Nowoczesna Ryszarda Petru na 5,1 proc. Poniżej progu są PSL (1,6 proc.) i Partia Razem (0,7 proc.).

Sondaż "Dziennika Polskiego" - wyniki w Małopolsce
Create column charts

Kto może zostać posłem z Małopolski? Nasze typy na zwycięzców
* Małopolska zachodnia. Cztery lata temu w tym okręgu wyborczym padł remis - PO i PiS zgarnęły po 4 mandaty. O takim wyniku Platforma może dziś tylko pomarzyć. Jeśli straci tylko jeden mandat na rzecz PiS, będzie to sukcesem. Ale może być nawet wynik 6 do 2 dla PiS. Z tej listy do Sejmu na pewno wejdzie Beata Szydło, spore szanse mają: Marek Polak, Jarosław Szlachetka, Ewa Filipiak i Filip Kaczyński. Faworytem wśród kandydatów PO jest Marek Sowa, o drugi oraz trzeci mandat powalczą: Dorota Niedziela, Robert Maciaszek i Joanna Bobowska.

* Kraków. Do tej pory był bastionem PO. Jeśli sprawdzą się sondaże, to PiS zdobędzie 6 mandatów, PO - 5, a po jednym Zjednoczona Lewica, Kukiz ’15 i Nowoczesna Ryszarda Petru. Jeśli KORWiN w skali kraju przekroczy 5 proc., dostanie mandat w Krakowie, chyba kosztem PiS. Faworyci na liście PiS to Małgorzata Wasserman i obecni posłowie: Andrzej Adamczyk, Ryszard Terlecki, Barbara Bubula, Piotr Ćwik i Jarosław Gowin. Z listy PO wejdzie Rafał Trzaskowski, Ireneusz Raś i pewnie ktoś z grona: Jagna Marczułajtis-Walczak, Bogusław Sonik, Józef Lassota albo Lidia Gądek. Z mniejszych komitetów posłami zostaną jedynki: Kazimiera Szczuka (ZL), Jerzy Meysztowicz (N) i Agnieszka Ścigaj (K ’15).

Czy weźmie Pan/Pani udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Create pie charts

* Nowy Sącz. Tu szykuje się prawdziwy pogrom Platformy. PiS może mieć 8 posłów, a PO tylko 2. Sondaże nie przewidują, by do walki o mandaty z tego okręgu włączyły się mniejsze partie (może zrobi to PSL). Faworyci na liście PiS to przede wszystkim Piotr Naimski, Józef Leśniak, Anna Paluch, Wiesław Janczyk, Barbara Bartuś, Arkadiusz Mularczyk, Paweł Śliwa i Jan Duda (to nie ojciec prezydenta). Posłami PO pozostaną zasiadający od lat w Sejmie Andrzej Czerwiński i Andrzej Gut-Mostowy.

* Tarnów. W tym okręgu PiS zyska co najmniej jednego posła, PO jednego straci. Możliwe jest włączenie się do walki PSL. Jeśli ludowcy zdobędą 1 mandat, to PiS przypadnie 6, a PO - 2. Jeśli jednak Władysław Kosiniak-Kamysz posłem nie zostanie, to miejsce zajmie ktoś z PiS. Jako pewniaków z tej listy można wskazać Włodzimierza Bernackiego, Michała Wojtkiewicza, Urszulę Rusecką i Józefa Rojka. W PO walka rozegra się między Urszulą Augustyn, Robertem Wardzałą i Elżbietą Achinger.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski