Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaże wyborcze przed wyborami samorządowymi. We wszystkich na czele znalazło się PiS

Aleksandra Krupa AIP
05.04.2018 warszawakonferencja prasowa prezesa prawo i sprawiedliwosc jaroslawa kaczynskiego nz- jaroslaw kaczynskifot.bartek syta
05.04.2018 warszawakonferencja prasowa prezesa prawo i sprawiedliwosc jaroslawa kaczynskiego nz- jaroslaw kaczynskifot.bartek syta Bartek Syta
Przed wyborami samorządowymi zostają nam przedstawiane kolejne sondaże wyborcze. Zależnie od tego kto je przeprowadza, pojawia się niewielka różnica w wynikach dla poszczególnych partii. Niezmiennie jednak Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje się na najwyższej pozycji.

Ostatni z sondaży został przeprowadzony 11 sierpnia przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” i opublikowany 17 sierpnia. Prawo i Sprawiedliwość nie zmienia swojej pozycji i stale utrzymuje miażdżącą przewagę, tym razem z 38,3 proc. poparciem – to wzrost aż o 4,4 punków procentowych w porównaniu z ostatnim badaniem przeprowadzonym przez IBRiS i opublikowanym pod koniec lipca. W zestawieniu z poprzednim badaniem sytuacja Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej nieco się pogorszyła. Obecnie wynik PO to 24,8 proc. poparcia ankietowanych (wcześniej 25,2 proc.), natomiast SLD – 8,5 proc. (poprzednio 10,6 proc.).
Nie zmienia się jednak to, że oprócz tych trzech partii do Sejmu weszłyby obecnie także Kukiz'15 z 6,4 proc. poparciem i Polskie Stronnictwo Ludowe z 5,4 proc. poparciem wśród wyborców.

W ostatnim sondażu wyniki pozostałych partii wyglądają następująco: Nowoczesna – 4,1 proc., partia Razem – 1,7 proc., Wolność – 1,4 proc.

To, jak kształtuje się pozycja poszczególnych partii, możemy zaobserwować porównując trzy ostatnie badania IBRiS. W sondażu przeprowadzonym 7-8 lipca PiS uzyskał 37,4 proc., natomiast PO – 26,3 proc.

Można zauważyć, że partia rządząca sukcesywnie zyskuje punkty procentowe, a Platforma Obywatelska w ciągu nieco ponad miesiąca straciła 1,5 proc. Wzrostem poparcia o 0,7 proc. w ciągu miesiąca może cieszyć się także Kukiz'15. Pozostałe partie w tym samym badaniu zdobyły: 9,7 proc. - SLD, 5,3 proc. - PSL, 3,2 proc. - Nowoczesna.

CZYTAJ TAKŻE: Pułapka na wzrokowców. Jak partie manipulują sondażami?

- Przy tym układzie systemu partyjnego partia jest w stanie bez problemu przekroczyć 40 proc. i być na pograniczu samodzielnej większości w kolejnym Sejmie. Niemniej jednak PiS nie ma już skąd czerpać wyborców. PSL straciło już bardzo dużo na rzecz PiS-u, a wyborców Kukiz'15 byłoby ciężko pozyskać. PiS będzie skazany bardziej na obronę tego co ma, niż na ofensywne pozyskiwanie głosów – komentuje dla Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) politolog prof. Rafał Chwedoruk. Odnosi się także do pozycji PO. – Warto zauważyć, że Platforma Obywatelska już ma poparcie większości sondaży wyższe niż w ostatnich wyborach, wchłania stopniowo Nowoczesną - mówi.

Wyniki sondaży różnią się od siebie, w zależności od tego, kto przeprowadza badanie. Sondaż wykonany przez firmę badawczą Estymator pod koniec marca, wskazywał na 46,8 proc. poparcie dla PiS, podczas gdy inne badanie, przeprowadzone kilka dni później przez Kantar MB – tylko 28 proc. Skąd bierze się taka różnica w danych?

Politolog Rafał Chwedoruk tak tłumaczy to zjawisko. – Różnice biorą się z przede wszystkim z dwóch czynników: metody i momentu. Czasem, kiedy badanie jest przeprowadzane po weekendzie, w którym dana partia miała kongres, pokazuje ono, że większy odsetek ankietowanych interesuje się tym grupowaniem. Potem to się zmienia i okazuje się, że realne różnice poparcia są większe. Bardzo często sondaże różnicuje także problem doliczania głosów niezdecydowanych. Nie powinniśmy być tym zaskoczeni i to nie jest tylko Polski problem.

Oprócz IBRiS swoje badania sondażowe przeprowadzały również inne firmy, w tym Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Wyniki opublikowane 11 sierpnia różnią się nieco danymi od przytoczonych wcześniej. Prawo i Sprawiedliwość otrzymuje w nich 41,8 proc. poparcia, co w praktyce przełożyłoby się na 234 mandaty. Partia zdobyłaby z takim wynikiem samodzielną większość w Sejmie.

Na drugim miejscu znajduje się Platforma Obywatelska z 25,9 proc., co mogłoby jej dać obecnie 135 mandatów. Sojusz Lewicy Demokratycznej mógłby mieć w Sejmie 37 mandatów, dzięki swojemu 9,3 proc. poparciu. Kukiz'15 (8,2 proc.) - 34 mandaty, PSL (6,3 proc.) - 19. Jeden mandat przypadłby przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

Przypominamy: I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a ewentualna II – 4 listopada. Wybrani zostaną m.in. wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni, powiatowi i wojewódzcy. Będą to pierwsze wybory, odbywające się po nowelizacji prawa wyborczego.

AIP/x-news

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sondaże wyborcze przed wyborami samorządowymi. We wszystkich na czele znalazło się PiS - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski