Sopran Jewgienija

AMS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

(INF. WŁ.) - Marzę o śpiewaniu w różnych krajach, na wielkich scenach, gdzie będę mógł wykonywać klasyczny repertuar w nowych, często zaskakujących aranżacjach - mówi Jewgienij Jacenko, 17-letni ukraiński wokalista, pochodzenia polskiego, śpiewający sopranem, obecnie student krakowskiej Akademii Muzycznej. Spełnienie tych marzeń będzie zależne w dużej mierze od pieniędzy, a dokładnie od tego, czy znajdą się sponsorzy, którzy zechcą zainwestować w ten niespotykany talent i zapłacą za naukę Jewgienija w Polsce.

Utalentowany śpiewak z Ukrainy szuka mecenasa

   Przepisy mówią, że obcokrajowiec - a zatem i 17-latek z Ukrainy - za semestr studiów musi płacić 2,5 tys. dolarów. Na razie, dzięki ukraińskiemu sponsorowi, Jewgienij Jacenko ma naukę opłaconą do końca stycznia. Co dalej, zależeć będzie od hojności tych, którzy zechcą go wesprzeć.
   Dlaczego Jewgienij po ukończeniu Młodzieżowej Szkoły Muzycznej w Jużnym na Ukrainie zdecydował się na studia w Polsce?
- W konserwatorium w Kijowie nie ma specjalistów od wysokich głosów męskich. Studia w Polsce są dla mnie jedyną nadzieją - mówi Jewgienij, który rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Wojciecha Jana Śmietany. I rzeczywiście, głos będący męskim sopranem należy do rzadkości. W Polsce mamy jednego znanego sopranistę Dariusza Paradowskiego.
   Jewgienij - choć jest wielkim talentem i ma już na swoim koncie wydaną płytę - musi się jeszcze wiele nauczyć. Śpiewa od 10. roku życia, pod kierunkiem mamy, nauczycielki muzyki i śpiewu, założycielki dziecięcego zespołu muzyczno-wokalnego Perły. Młody artysta brał już udział w 32 konkursach i festiwalach, m.in. na Ukrainie, w Bułgarii, Mołdawii, Niemczech, Polsce i Rosji. Aż czterokrotnie otrzymał Grand Prix; 21 razy nagrodzono go przyznając I, II lub III miejsce. Za najważniejsze swoje nagrody Jewgienij uznał: Grand Prix zdobyte na Międzynarodowym Młodzieżowym Telewizyjnym Konkursie Sztuki "Złota Nuta", Odessa 2002 oraz na Międzynarodowym Festiwalu "Morski Konik", Krym 2001, a także Nagrodę Specjalną wywalczoną na Międzynarodowym Konkursie "Nadzieje Europy", Soczi 2001.
   Dziadek Jewgienija Jacenki był Polakiem, zesłanym na Sybir w latach 30. Młody artysta stara się o udokumentowanie swojego polskiego pochodzenia. Jeżeli mu się to uda, będzie mógł ubiegać się o polskie stypendia. Na razie jednak nie pozostaje mu nic innego, jak liczyć na pomoc indywidualnych sponsorów. Wszyscy, którzy chcą pomóc młodemu artyście, mogą wpłacać pieniądze na konto Akademii Muzycznej w Krakowie: Bank PEKAO SA - Grupa PEKAO SA III Oddział Kraków 10701193-11934-2311-0100, koniecznie z dopiskiem "studia Jacenki".
   Dodatkowe informacje można też zasięgnąć u opiekuna młodego artysty, Marka Łaty, pod numerem telefonu: 632-04-71 lub 0-501-508-229. (AMS)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo