18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spa w domu czy koszenie trawnika?

Redakcja
Apartament i loft - te słowa kojarzą nam się przede wszystkim z luksusem i...wysoką ceną. Czego możemy oczekiwać od mieszkań "z górnej półki"?

Za możliwość zamieszkania w miejscu niepowtarzalnym jesteśmy w stanie zapłacić każdą cenę

Rynek luksusowych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty, jak można sądzić, przeglądając ogłoszenia. Duży metraż, ogród na dachu czy dobra lokalizacja nie zawsze idą w parze ze standardem wykończenia i jakością materiałów. Nie jest łatwo sprawić, aby inwestycja stała się prestiżowa. Tam, gdzie ceny mają być z założenia niebotycznie wysokie - rzędu 10-20 tys. złotych za m kw. - klientom trzeba zaproponować coś niezwykłego.

Klimatyzacja i sauna

Na liście niezbędnych atrybutów dobrego apartamentowca znajdziemy - klimatyzowane wnętrza, baseny, sauny oraz penthouse'y. Niedługo zapewne nie zdziwi nikogo także lądowisko dla helikopterów.

Na wielu niedawno oddanych do użytku osiedlach tzw. apartamenty (czyli po prostu mieszkania o dużych metrażach) zazwyczaj świecą pustkami - na rynku jest już ich za dużo. Przeciętny klient nie dysponuje pieniędzmi na zakup tak dużych mieszkań, natomiast ludzie zamożni preferują wyjątkowe, luksusowe apartamenty w prestiżowych inwestycjach, nawet jeśli cena wydaje się być nieproporcjonalnie wysoka. Istnieje grupa nabywców, która za możliwość zamieszkania w miejscu niepowtarzalnym - ze świetnym widokiem, olbrzymim tarasem ponad zgiełkiem miasta, a jednocześnie w samym jego sercu - jest w stanie zapłacić każdą cenę. Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku loftów. Oprócz zakupu starej fabryki lub innego budynku do przekształcenia, deweloper ponosi bardzo duże koszty związane z remontem. Dostosowanie budynku przemysłowego do celów mieszkaniowych jest trudne i kosztowne, co oczywiście odbija się na cenie lokali - często po prostu taniej byłoby wybudować nowy budynek, ale przecież w wypadku loftów chodzi o zachowanie klimatu. Dlatego lofty, podobnie jak apartamenty, są uważane za znakomitą lokatę kapitału. Zarówno zakup apartamentu, jak i loftu pod kątem inwestycyjnym jest opłacalny. Rynek nieruchomości luksusowych jest na razie w fazie rozwoju, a zapotrzebowanie na takie lokale wciąż rośnie.

Z widokiem na Kraków

Centrum Krakowa jest wręcz wymarzonym miejscem na budowę apartamentowców i loftów. Już wykorzystali to deweloperzy - Garden Residece, Wiślane Tarasy, Apartamenty przy Bulwarze, Browar Lubicz, apartamenty Novum - to budynki spełniające najwyższe kryteria. Przestronne, z dużymi tarasami, bazą rekreacyjną w postaci salonu spa, fitness i basenem. Dopełnieniem całości jest prestiżowa lokalizacja i wspaniały widok z okna.

A prestiż kosztuje. Ceny apartamentów dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy, ale znajdą się również takie, za które nie zapłacimy więcej niż 10 tysięcy za metr kwadratowy.

Może zatem warto przeliczyć zawartość swojej skarbonki jeszcze raz i zastanowić się, czy spa w domu nie jest lepszą formą relaksu niż koszenie trawnika przed domem.

Zamieszkać w fabryce

Lofty to stylowe mieszkania w starych, opuszczonych halach fabrycznych i magazynach, z widocznymi fragmentami murów i instalacji. Łączą luksus wyposażenia z industrialną surowością wnętrz, w których dominują ceglane ściany i stalowe elementy.
Stanowią także próbę dla naszej pomysłowości, pozwalając za pomocą detali stworzyć oryginalne, niepowtarzalne wnętrza. Nie są one jednak dla wszystkich. To mieszkania niekonwencjonalne — ściany z cegły, fragmenty instalacji, słupy żeliwne — wyłącznie dla osób, które nie będą czuły się nieswojo w mieszkaniu o 4 metrach wysokości i powierzchni kilkuset mkw. Niektórych może to przytłaczać. Nawet jeśli kogoś stać na taką ekstrawagancję, pomysł zamieszkania w loftach trzeba dobrze przemyśleć. Ale warto się przejść na Zabłocie. Powstały tam lofty w XIX-wiecznym młynie Ziarno.

MAGDALENA DOMAŃSKA-SMOLEŃ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski