Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadnie podaż, wzrosną ceny

ET
Rząd przedstawi dzisiaj w Sejmie informację na temat sytuacji na rynku wieprzowiny i drobiu. Z takim żądaniem wystąpili we wtorek posłowie zaniepokojeni sytuacją hodowców trzody chlewnej i drobiu. Producenci narzekają na niskie ceny skupu żywca. Zdaniem ekonomistów ich kłopoty wkrótce się skończą, gdyż nadwyżka mięsa na rynku zaczyna powoli topnieć. W drugiej połowie roku można się więc spodziewać wyższych cen.

Nadwyżka wieprzowiny na rynku rolnym powoli się zmniejsza

   W ciągu ostatnich dwóch lat na rynku rolnym urosła najwyższa od 1990 r. górka wieprzowa. Hodowcy skuszeni wysokimi cenami żywca, jakie rząd zaoferował w 2001 r. - w skupie za kilogram tucznika w wadze żywej można było dostać ponad 4 zł - zaczęli masowo zwiększać hodowlę trzody chlewnej. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w grudniu 2002 r. pogłowie świń wzrosło w stosunku do roku poprzedniego o 9 proc. Na rynek trafiły ogromne ilości wieprzowiny doprowadzając do głębokiego spadki cen, poniżej kosztów produkcji. W styczniu ub.r. rozgoryczeni rolnicy wyszli na drogi, żądając od Agencji Ryku Rolnego interwencyjnego skupu żywca, aby powstrzymać dalszy spadek cen. Sytuacja powtórzyła się na początku tego roku, chociaż rozmiary protestów były znacznie mniejsze.
   - Na niskie ceny żywca w skupie nałożył się w ub.r. jeszcze jeden czynnik obniżający zyskowność hodowli trzody chlewnej - czyli drogie pasze - mówi prof. Jan Małkowiski z IERiGŻ. Dodaje jednak, że nadwyżka wieprzowiny powoli zaczyna topnieć i ceny z pewnością wkrótce pójdą w górę.
   - Skończą się problemy hodowców, którzy będą mogli z zyskiem sprzedać tuczniki, a zaczną przetwórców, gdyż w skutek spadku podaży mięso zacznie drożeć - mówi prof. Małkowski.
   Podwyżek przetworów mięsnych i wędlin nie unikną najpewniej również konsumenci. I to nie tylko z powodu mniejszej podaży wieprzowiny. Adam Wierzbowski, prezes elektronicznej giełdy rolnej Netbrokers w Krakowie, uważa, że ceny gotowych wyrobów wzrosną wraz z naszym wejściem do Unii Europejskiej, gdyż w krajach "piętnastki" mięso jest znacznie droższe niż u nas. (ET)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski