Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalista do spraw BHP

Dorota Dejmek
Zawody. W każdej firmie – czy jest to zakład produkcyjny, bank lub biuro – muszą być przestrzegane zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Czuwają nad tym „behapowcy”.

Termin bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) jest powszechnie znany. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy i regularna kontrola prze­strze­­ga­nia wszelkich zaleceń – dotyczy to zarówno procesów pracy, jak i stanu technicznego maszyn i urządzeń w firmie.

Pracownicy zobowiązani są do przestrzegania tych przepisów, a także do reakcji na ich łamanie. Większość polskich firm przeprowadza regularne szkolenia z zakresu BHP.

Czym więc zajmuje się typowy specjalista ds. BHP w przykładowej firmie produkcyjnej? Oprócz przeszkolenia personelu do jego obowiązków należy kontrola organizacji pracy, kontrola stanu technicznego maszyn, ale też pomieszczeń, w których praca jest wykonywana oraz dbanie o ochronę pracowników w miejscu pracy, m.in. poprzez zaopatrzenie ich w odzież roboczą.

W momencie wykrycia nieprawidłowości „behapowiec” jest zobligowany do natychmiastowego wstrzymania pracy urządzenia, które zagraża zdrowiu lub życiu pracowników lub też do odsunięcia od stanowiska pracowników, którzy wykonują ją w sposób zagrażający sobie i innym.

Przez rynek przewija się wiele ofert pracy dla specjalistów ds. BHP. W celu nabycia odpowiednich kwalifikacji konieczne są studia wyższe bądź podyplomowe w kierunku bezpieczeństwa i higieny pracy, a następnie odbycie rocznych praktyk. Niestety, w części zakładów produkcyjnych przepisy BHP są interpretowane dość dowolnie.

Zdarza się, że „behapowiec” zatrudniany jest w firmie jedynie na część etatu i nie jest w stanie mieć wszystkiego pod kontrolą, a gdy nastąpi wypadek, przyjeżdża na miejsce po fakcie. Wiąże się to z szukaniem oszczędności przez pracodawców.

W Kompleksowym Raporcie Płacowym Advisory Group TEST Human Resources z jesieni 2014 można znaleźć informację, że w próbie przeprowadzonej na 282 pracownikach z 138 firm średnia wielkość zarobków na stanowisku specjalista ds. BHP i ochrony środowiska to 5287 zł brutto.

– Daje to wzrost o ok. 300 zł w porównaniu z edycją jesienną roku poprzedniego – mówi Mariusz Gruszka – konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych (www.testhr.pl). – Dzieje się tak dlatego, że kontrole sprawdzające stopień przestrzegania przepisów są coraz częstsze, a wraz ze wzrostem wielkości firm oraz stopnia zaawansowania technicznego używanych w nich urządzeń, wzrasta potrzeba czuwania nad bezpieczeństwem pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski