Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna komisja policzy zniszczone murki w Nowej Hucie. Na remont trzeba poczekać.

Marcin Warszawski
Nowohuckie murki
Nowohuckie murki Joanna Urbaniec
Nowa Huta. Radni, urzędnicy oraz miejski konserwator zabytków wspólnie ruszą w teren, aby stworzyć listę murków, które należy ratować w pierwszej kolejności.

W najstarszej części Nowej Huty wiele budynków zostało otoczonych niewielkimi murkami - elementami małej architektury, które miały pełnić funkcję ozdobną. Przez kilka ostatnich lat, mimo ich katastrofalnego stanu, nikt nie poczuwał się do renowacji. Teraz sytuacja ma się zmienić. Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta powołała bowiem doraźny zespół ds. inwentaryzacji i rewitalizacji murków.

W jego skład weszli radni: Stanisława Rusinowska i Anna Stabryła oraz Jerzy Szuba, Jerzy Daniec i Czesław Rosiek. Będą z nimi współpracować przedstawiciele jednostek miejskich: Zarządu Budynków Komunalnych, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz miejski konserwator zabytków.

- Wstępnie na liście znalazło się 25 murków. Większość z nich jest popękanych, niektóre mogą nawet zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. To nie wpływa dobrze na wizerunek miasta - ocenia Stanisław Moryc, przewodniczący "osiemnastki". Dodaje, że najprawdopodobniej po wizji lokalnej w terenie na liście przybędzie elementów małej architektury, które wymagają prac interwencyjnych.

Choć zespół dał sobie krótki czas (maksymalnie do połowy lipca) na zinwentaryzowanie murków i ocenę techniczną, to już widać pierwsze efekty jego pracy. Udało się bowiem ustalić, że za część murków odpowiadają jednostki miejskie. Wcześniej urzędniczy kategorycznie zastrzegali, że ratowanie murków nie leży w ich kompetencjach.

Spośród 25 murków (jeszcze przed rokiem twierdzono, że jest ich tylko 15) dwa znajdują się na terenie administrowanym przez Zarząd Budynków Komunalnych, a trzy kolejne w pasie drogowym, za który odpowiedzialny jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pozostałe należą do wspólnot mieszkaniowych i placówek edukacyjnych.

- Postaramy się w tym roku znaleźć środki na remont murków, które są w naszej gestii - zapewnił nas Michał Pyclik z ZIKiT.

Rada dzielnicy przypomina mieszkańcom, że w tym roku krakowianie będą mogli po raz pierwszy bezpośrednio zdecydować o tym, w jaki sposób wydać 4,5 mln zł publicznych pieniędzy. - Na zadania budżetu obywatelskiego w dzielnicach przeznaczono kwotę 1,5 mln zł. Nowohucianie mają więc możliwość, aby zawalczyć o te środki właśnie na remont murków - wskazuje Stanisław Moryc.

Propozycję do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Krakowa. Pod wnioskiem musi podpisać się grupa licząca co najmniej 15 osób. Nabór projektów rozpocznie się 5 maja i potrwa do 16 czerwca.
Mieszkańcy osiedli nowohuckich mogą zgłaszać do Rady Dzielnicy XVIII uwagi i wnioski na temat stanu małej architektury oraz lokalizacje murków, które jeszcze nie znalazły się na liście. Kontakt pod numerem telefonu 12 644-78-40.

Konieczny remont

Wykaz miejsc najpilniej wymagających remontu: os. Centrum A przy blokach 2, 3, 12, os. Centrum B - przy blokach 6, 8 i 11, os. Centrum C blok 11, os. Hutnicze bl.4, os. Stalowe - murki przed blokami 2 i 3, w os. Szkolnym 6, os. Szklane Domy blok1, Zgody bl.7, os. Słoneczne bl. 9, 10, os. Urocze bl. 1, 2, 11, os. Krakowiaków bl.43,44, os. Sportowe bl. 25, os. Górali - przy Zespole Szkół Terapii Zajęciowej, przy XI LO w os. Teatralnych i w os. podmiejskich w os. Branice przy ul. Tokarzewskiego, murek przy zjeździe w ul. Plastusia i Kościelnikach przy klubie Pod Kasztanami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski