Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna opieka nad ciężarnymi

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Nowy pomysł NFZ na opiekę nad ciężarnymi spotkał się z dużym oporem środowisk medycznych
Nowy pomysł NFZ na opiekę nad ciężarnymi spotkał się z dużym oporem środowisk medycznych Fot. Piotr Krzyżanowski
Zdrowie. W kwietniu ruszyć ma program, dzięki któremu przyszłe mamy nie będą musiały na własną rękę szukać ginekologów i położnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zapewnić kobietom spodziewającym się dziecka pełnoprofilowe wsparcie medyczne w okresie ciąży oraz pierwszych 6 tygodni po porodzie. Przygotowany przez NFZ projekt zakłada, że przyszła mama będzie dokonywać wyboru zespołu złożonego z ginekologa, położnej i lekarzy szpitalnych. Wszyscy jego członkowie będą mieli wgląd do pełnej dokumentacji medycznej kobiety na każdym etapie ciąży.

Dzięki skoordynowanemu wsparciu ciężarna ma mieć zagwarantowany dostęp do potrzebnych świadczeń bez kolejek. W razie potrzeby przez całą dobę będzie mogła skonsultować się z koordynatorem swojego zespołu lekarskiego telefonicznie. Po porodzie może z kolei liczyć na wizyty położnej, która pomoże w opiece nad noworodkiem i nauce karmienia piersią.

Do programu kobieta będzie mogła dołączyć na każdym etapie ciąży. W każdym momencie będzie miała również możliwość zrezygnowania z usług zespołu, który dla siebie wybrała, i dokonania oceny udzielonej jej pomocy przy pomocy specjalnej ankiety.

- Liczymy, że taka skoordynowana, pełnoprofilowa opieka nad matką i dzieckiem poprawi komfort i poczucie bezpieczeństwa kobiet w tym szczególnym okresie - tłumaczył podczas prezentacji projektu Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ.

Jednostkami odpowiedzialnymi za organizację opieki nad ciężarnymi mają być szpitale. Te, które zdecydują się na udział w programie mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania. To szpital dysponować będzie pulą przeznaczoną na zapewnienie wsparcia medycznego ciężarnej. Bazowa kwota wynosić ma 5,5 tys. zł. Fundusz przewidział również premie dla placówek, z których usług kobiety będą szczególnie zadowolone oraz tych, którym uda się zminimalizować liczbę przedwczesnych porodów i cesarskich cięć.

W konkursach, które zorganizuje NFZ będą mogły wziąć udział tylko te placówki szpitalne, które rocznie odbierają co najmniej 600 porodów, mają możliwość przeprowadzania znieczulenia zewnątrzoponowego, nawiążą współpracę z poradniami ginekologiczno- położniczymi i położnymi oraz specjalistycznymi ośrodkami, do których w razie potrzeby przewieziona zostanie matka albo jej dziecko.

Sprzeciw lekarzy i położnych

Nowe rozwiązania zaproponowane przez NFZ nie znalazły uznania w środowisku medycznym. Szereg zastrzeżeń do przedstawionego projektu przedstawiły m.in. Naczelna Rada Lekarska oraz Porozumienie Zielonogórskie lekarzy rodzinnych. Zmianom sprzeciwiają się również położne. Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w swoim stanowisku skierowanym do Ministerstwa Zdrowia i NFZ domaga się całkowitej rezygnacji z pomysłu skoordynowanej opieki.

Jej zdaniem nowe regulacje wyraźnie faworyzują leczenie szpitalne, odbierają ciężarnym prawo indywidualnego wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej. W efekcie zamiast zwiększyć komfort przyszłych matek, przyczynią się do obniżenia jakości opieki. - Gdyby projekt został wprowadzony wiele samodzielnych podmiotów mogłoby przestać istnieć. Naszym zdaniem obecnie funkcjonujący system, którego istotnym elementem jest położna, to optymalne rozwiązanie, które nie wymaga zmian - mówi Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Rady.

Konsultacje zewnętrzne projektu już się zakończyły, a w NFZ trwa analiza zgłoszonych uwag. Zgodnie z harmonogramem pilotaż programu w wybranych szpitalach ruszyć ma 1 kwietnia i potrwa do czerwca 2017 roku. Jeśli system się sprawdzi, całkowicie zastąpi ten obowiązujący obecnie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski