Szkolne wożenie
Około 1900 dzieci w Krakowie będzie w rozpoczętym własnie nowym roku szkolnym dojeżdżać do szkół. Dowóz został zorganizowany według analogicznych zasad jak w ubiegłym roku. Zaplanowano przewożenie uczniów trzema liniami specjalnymi oraz liniami MPK, z przystankami zlokalizowanymi w pobliżu szkół czy ze specjalnym kursem na zmienionej lub wydłużonej trasie.
W stosunku do ubiegłego roku, przewidywany jest 100-procentowy wzrost liczby dzieci dojeżdżających do szkół podstawowych i gimnazjów - m.in. z tej przyczyny, że w gimnazjach w tym roku będą już nie tylko pierwsze klasy, ale i drugie. Pracownicy MPK od 1 do 15 września dokonują monitoringu obciążenia taboru obsługującego trasy dojazdów do szkół. Ewentualne trudności planuje się rozwiązać przez wprowadzenie na obciążone trasy pojazdów o większej pojemności, uruchomienie linii specjalnej, ale też dokonanie odpowiednich korekt w rozkładach zajęć placówek. Obliczenia kosztów związanych z dowozem uczniów do szkół za okres od 1 września do 31 grudnia 2000 r. dokona Wydział Edukacji i Kultury UMK - do 15 września, po uzyskaniu od dyrektorów placówek szczegółowych danych dotyczących dojeżdżających.
Sporządzona też została imienna lista uczniów niepełnosprawnych (77 osób), którzy mają korzystać z indywidualnego dowozu do szkół podstawowych i gimnazjów. Pojawiały się przy tym zapytania od rodziców młodzieży niepełnosprawnej o dowóz do szkół ponadgimnazjalnych (średnich). Miasto nie jest ustawowo zobowiązane, by go zapewnić. Jednak osoby takie mogą skorzystać z usług firmy (Radio Taxi "Partner" Sp. z o.o.), która realizuje umowę z gminą na przewóz osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawny pokrywa w takim wypadku część kosztów przejazdu - obecnie stawka wynosi 2 zł plus 80 gr za każdy przejechany kilometr.