MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl niebieskości

(DD)
Niezapominajki to dobre rośliny dla początkujących ogrodników
Niezapominajki to dobre rośliny dla początkujących ogrodników fot. 123RF
Ogród. Niezapominajki nadają się do ogródków skalnych, na rabaty i na obwódki.

Niepozorna, skromna, delikatna. Drobne niebieskie kwiatuszki symbolizują pamięć i w czasach, kiedy romantyzm był jeszcze w modzie, bukieciki z niezapominajek wręczali sobie zakochani. Popularnością cieszył się także wierszyk Marii Konopnickiej, zaczynający się od słów "Niezapominajki to są kwiatki z bajki!", a kończący apelem "Nie zapomnij o mnie", który wpisywano przyjaciołom do sztambuchów.

Niezapominajki pojawiają się na licznych kartkach pocztowych, obrazkach, haftach, wyszywankach, obecne są także w legendach - jedna z nich mówi, że niebieskie kwiatuszki są odzwierciedleniem błękitnych oczu Matki Boskiej. W naszym kraju nie zapominamy o niezapominajkach. Od 2002 roku 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki.

Mysie uszko
Niezapominajka (łacińska nazwa rodzaju - Myosotis - oznacza dosłownie "mysie uszko", co nawiązuje do kształtu liści rośliny), w Polsce zwana też niezabudką, należy do rodziny ogórecznikowatych. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin.

Niezapominajki rosną niemal na wszystkich kontynentach, a w naszym kraju występuje ich kilkanaście z około 100 gatunków tego rodzaju. Gdy kwitną - w maju i na początku czerwca - na łąkach, polankach, nad brzegami strumyków dają niezapomniany spektakl niebieskości.

Nie ma wymagań
Chociaż najbardziej lubimy dzikie formy niezapominajek, w ogrodnictwie uprawianych jest wiele odmian wyhodowanych sztucznie. Roślinka jest dość niska, osiąga ok. 20-40 cm wysokości. Ozdobą są drobne niebieskie kwiatki z żółtym oczkiem, ale istnieją również odmiany o kwiatach różowych lub białych. Po przekwitnięciu kwiatków pojawiają się cztery rozłupki, najczęściej czarne, które są owocami niezapominajki. Niezapominajki uprawiane są zwykle jako rośliny dwuletnie, ale spotykane są też odmiany uprawiane jak byliny.

Roślinki sprawdzą się w przydomowych skalnych ogródkach, na rabatach z niskich bylin, nadają się na obwódki, mogą też rosnąć pod drzewami lub tworzyć łąki kwietne, jeśli nie zależy nam na idealnie wypielęgnowanym trawniku. Nadają się również do sadzenia w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Choć sprawiają wrażenie delikatnych, świetnie sobie radzą.

Niezapominajki są bowiem niewymagające i bardzo łatwe w uprawie, a tak naprawdę - same się uprawiają. Potrzebują jedynie regularnego i dość obfitego podlewania podczas suchej wiosny. Same się również wysiewają, ale jeżeli chcemy wyprodukować własne niezapominajki, to należy wysiać je na rozsadniku w czerwcu, wówczas kwitnące roślinki otrzymuje się wiosną następnego roku.

Po miesiącu siewki trzeba przepikować pojedynczo do doniczek, a jesienią posadzić na miejsce stałe, w rozstawie 20-25 cm. W lecie młodym roślinom należy zapewnić możliwie najchłodniejsze miejsce, np. w cieniu. Niezapominajki dobrze czują się niemal na każdej glebie (chociaż preferują glebę żyzną, gliniastą, ale luźną i próchniczą), pod warunkiem że jest dostatecznie wilgotna. Mogą rosnąć w miejscach ocienionych lub słonecznych, ale w słońcu kwitnienie jest jednak obfitsze. Roślina jest mrozoodporna, ale lepiej ją lekko przykryć, wtedy przetrwa naprawdę długą i mroźną zimę.

Święto niezapominajki
Od 2002 r. 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski, dziennikarz programu Ekoradio, emitowanego przez Polskie Radio Program I. Święto niezapominajki to święto przyrody mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. W obchody włączają się m.in. szkoły, przedszkola, pszczelarze, leśnicy, szkółkarze, rolnicy ekologiczni i media.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski