Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl o legendarnej działaczce Solidarności jesienią na deskach Teatru Łaźnia Nowa

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Anna Walentynowicz bohaterka jesiennej premiery Teatru Łaźnia Nowa
Anna Walentynowicz bohaterka jesiennej premiery Teatru Łaźnia Nowa Fot. Robert Kwiatek / Polska Press
"Nazywam się Anna Walentynowicz" - opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce od 1 września w Teatrze Łaźnia Nowa. W roli legendarnej działaczki Agnieszka Przepiórska, spektakl wyreżyserowała Anna Gryszkówna.

Duet Agnieszka Przepiórska i Anna Gryszkówna jest doskonale znany bywalcom teatrów. Aktorka i reżyserka mają na koncie, m.in. takie przedstawienia jak najnowsza krakowska premiera "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", czy "Simona. Wołająca na puszczy" oba Teatru Słowackiego oraz "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" Teatru Łaźnia Nowa.

Najnowszy spektakl duetu Przepiórska-Gryszkówna "Nazywam się Anna Walentynowicz" będzie miał swoją krakowską premierę 1 września na nowohuckiej scenie. Prapremiera przedstawienia odbyła się 14 sierpnia 2022 roku w Stoczni Gdańskiej w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych.

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa.

„Nazywam się Anna Walentynowicz” to opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce.

Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980.

Mówiono o niej „niezłomna”, „uparta” i „ambitna”. Podziwiano ją i piętnowano. Przez całe życie zmagała się z osamotnieniem, skrywając przed światem wiele tajemnic.

Anna Walentynowicz przyszła na świat w ukraińskiej wiosce. Z powodu biedy w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do pobliskiego majątku. W 1950 r. związała swoje życie ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa. Poznała Lecha Wałęsę, Edwarda Gierka, Jana Pawła II i George’a Busha. Była więziona, zwalniana i inwigilowana. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia 80, inicjatorką Solidarności.

"Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę i zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Z czym się musiała mierzyć jako samotna matka w komunistycznych realiach? Kogo kochała? Komu ufała? O czym marzyła? I wreszcie, jaki był najszczęśliwszy dzień w jej życiu?" - zapowiada spektakl Teatr Łaźnia Nowa. Z dotychczasowych realizacji duetu Przepiórska-Gryszkówna można wnosić, że będzie to przedstawienie, na które warto zarezerwować bilety już dziś.

"Nazywam się Anna Walentynowicz" na scenie Łaźni Nowej 1, 2 i 3 września o godz. 19.00.

Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Spektakl o legendarnej działaczce Solidarności jesienią na deskach Teatru Łaźnia Nowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski