Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Żyd" w Teatrze Bagatela w Krakowie - Scena na Sarego 7 - to premiera na Międzynarodowy Dzień Teatru

Łukasz Gazur
Łukasz Gazur
Spektaklem „Żyd” Artura Pałygi Teatr Bagatela świętował będzie przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. Premierę zaplanowano o godz. 19.15 na scenie na ul. Sarego 7. To będzie spektakl o postrzeganiu Obcego

Na zebraniu nauczycielskim w prowincjonalnej szkole gdzieś w Polsce spotkają się: dyrektor szkoły (Michał Kościuk), polonista (Paweł Sanakiewicz), ksiądz (Dariusz Starczewski), wuefista (Wojciech Leonowicz) oraz anglistka (Małgorzata Piskorz). Iwszyscy zaczynają dyskutować o pewnym człowieku, który wkrótce ma ich odwiedzić. Jego rodzina niegdyś tam mieszkała, teraz on, po latach wraca w dawne rodzinne strony. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy okazuje się, że ów dawny mieszkaniec to... Żyd. – Temat wydał nam się istotny wobec rocznicy marca 1968 roku. Wtedy jeszcze nie było gorącej i burzliwej dyskusji, która wybuchła przy okazji uchwalania przez Sejm ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Natomiast oczywiście ta również nam towarzyszyła podczas prób – mówi reżyser spektaklu, Andrzej Błażewicz. – Postać Żyda staje się tu katalizatorem naszych stereotypów, które czasem mijają się z prawdą, czasem się o nią ledwie ocierają. To wyzwalacz naszych lęków na temat Obcego – dodaje.
– Żyd to człowiek z przeszłości, ale i ten, którego spotykamy dziś u nas, na Kazimierzu, krążący w poszukiwaniu swoich korzeni – mówi dramaturg przedstawienia Paweł Sablik.
A Dariusz Starczewski, wcielający się w rolę księdza, dodaje, że nawet zespół teatralny w tym wypadku nie był wolny od dyskusji na bieżące tematy. – My także mamy różne poglądy polityczne, ścieramy się ze sobą. Ale to też wartość i możliwość skonfrontowania różnych spojrzeń – tłumaczy aktor. – W wypadku mojego bohatera najbardziej zależało mi, żeby uniknąć karykaturalnego zaprezentowania polskiego księdza. To byłoby łatwe, ale chciałem być od tego jak najdalej – tłumaczy Dariusz Starczewski.
Warto przypomnieć, że Scena na Sarego swoją nazwę wzięła od ulicy, przy której się znajduje. Jej patronem jest architekt, pierwszy wieloletni wiceprezydent Krakowa pochodzenia żydowskiego, Józefa Sare.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski