Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spełnili oczekiwania?

GEG
Na oficjalnej stronie internetowej Rady Miasta Krakowa nie ma żadnych informacji, by któryś z radnych pracował w lub dla miejskiej spółki komunalnej. Takich danych nie można też znaleźć w infomacie ustawionym w holu przed gabinetem przewodniczącego rady ani też w Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa UM. Tymczasem 4 radnych otrzymuje wynagrodzenie z kasy miejskiej spółki; 2 kolejnych stara się o pracę w miejskich jednostkach.

Poza gminnym urzędem radni mogą...

   Zgodnie z obowiązującymi przepisami, radny nie może zostać zatrudniony w urzędzie gminy, w której zdobył mandat. Nie ma jednak żadnych zakazów o zatrudnianiu radnych w miejskich jednostkach (o ile nie są to stanowiska kierownicze; z tego powodu wiele miesięcy temu mandat złożył Andrzej Ciepiela, który został wiceprezesem Krakowskiego Holdingu Komunalnego).

Podanie z rekomendacją

   O pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym stara się radny Przymierza Prawicy Jacek Zieliński. Julian Pilszczek, prezes MPK, przyznał, że radny podanie złożył i dołączył do niego rekomendacje polityków. - Decyzji żadnej nie podjąłem - zaznaczył prezes Pilszczek. - Na razie nie mam żadnego wolnego etatu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w podaniu radny wyliczył, że w obecnej pracy (w Dyrekcji Okręgu Poczty Polskiej w Krakowie) dysponuje samochodem służbowym i telefonem komórkowym oraz podał wysokość swojej pensji; spełnienie tych warunków byłoby dość trudne dla MPK. Dowiedzieliśmy się także, że jedną z rekomendacji wystawił radnemu wiceprezydent Bogumił Nowicki. - Nie podpisywałem żadnej rekomendacji do pracy w miejskiej spółce - zaprzeczył najpierw wiceprezydent. Później jednak sprawdził, że podpisywał radnemu Zielińskiemu rekomendację, ale nie wiedział, że zostanie wykorzystana do starań o pracę w miejskiej spółce. - Znam radnego Zielińskiego długo, współpracowaliśmy w kampanii wyborczej i firmie (wiceprezydent pracował wcześniej w Dyrekcji Okręgu Poczty Polskiej - przyp. geg) i mam o nim bardzo dobre zdanie. Dlatego też wystawiłem taką rekomendację - powiedział nam Bogumił Nowicki.
   Z kolei o pracę w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych stara się radny Krakowskiej Wspólnoty Samorządowej Stanisław Kumon. W magistracie mówi się nawet, że będzie on w ZCK specjalistą ds. inwestycji. Zbigniew Fijak, zastępujący dyrektora ZCK, potwierdził, że jeden z radnych (odmówił podania nazwiska) pytał o możliwość zatrudnienia. - Przedstawiłem ewentualne możliwości zatrudnienia w ZCK i z tego, co wiem, radny nie zaakceptował propozycji, którą mogłem przedstawić - zaznaczył Zbigniew Fijak.

Ciągnie do wody

   Od jakiegoś czasu dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji pracuje 3 radnych. - Dwóch jest zatrudnionych w firmie, a jeden pracuje na umowę zlecenie na czas określony - potwierdził Ryszard Langer, prezes MPWiK, zaznaczając, że żadna z tych osób nie jest figurantem i gdyby tylko zaniedbywali powierzone im obowiązki, to zostaliby zwolnieni z pracy. Prezes dodał, że "ma prawo dobierać sobie pracowników, a ci spełniali wszystkie oczekiwania potrzebne do stanowisk, na których pracują". Marian Apostoł, radny Przymierza Prawicy, został zatrudniony na umowę zlecenie ("do lobbowania i pomocy przy funduszu ISPA", wcześniej takiego stanowiska nie było, choć pieniądze z ISPA były już przyznane), gdy przestał być doradcą wojewody małopolskiego (po objęciu urzędu przez Jerzego Adamika z SLD). Józef Ciesielski z Krakowskiej Wspólnoty Samorządowej pracuje jako dyspozytor, a Jan Kotynia - też z KWS - jako inspektor ds. BHP. Ten ostatni był członkiem Rady Nadzorczej MPWiK, która powołała Ryszarda Langera na prezesa. - Gdyby był klucz, że radni muszą być przyjmowani, to byłoby ich więcej, bo także inni starali się o pracę - podkreślił Ryszard Langer, ale odmówił podania nazwisk tych radnych (odmówił też informacji, czy syn jednego z radnych pracuje w MPWiK).
   Dla jednej z miejskich spółek pracuje też Józef Ratajczak z Przymierza Prawicy. Radny potwierdził, że wykonał zadanie, zlecone mu jedną umową, a teraz kontynuuje prace na podstawie drugiej umowy. Józef Ratajczak podkreślił, że to do niego zwrócono się z prośbą o rozwiązanie pewnego problemu, nie chciał jednak zdradzić, o jaki problem chodzi i dla jakiej spółki go rozwiązuje. - To doszukiwanie się sensacji - argumentował uchylenie się od odpowiedzi. Radny Ratajczak pracował kiedyś przez rok w Kuratorium Oświaty, gdzie zatrudnił go inny radny - Jerzy Lackowski (obaj byli wtedy w SKL). - Teraz i wtedy wykonywałem dobrze swoją pracę - podkreślił Józef Ratajczak.

Radni za wojewodą

   Radni, ale tym razem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, znaleźli niedawno pracę w małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Jako pierwszy przeszedł tam Jerzy Adamik, który został wojewodą i zrezygnował z mandatu. Dyrektorem generalnym urzędu został radny Tadeusz Trzmiel, wcześniej wicedyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego. Ostatnio obowiązki dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego MUW powierzono radnemu Andrzejowi Mikołajewskiemu, wcześniej pracownikowi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
\\\*
   Gdy radni startowali w wyborach samorządowych 4 lata temu, nie ukrywali swojego miejsca zatrudnienia. Trudno więc zrozumieć, dlaczego uzyskanie informacji o obecnym miejscu zatrudnienia radnych, zgodnie z prawem pracujących w miejskich firmach, jest tak trudne. Nikt nie kwestionuje, że radni nie mają odpowiednich kwalifikacji do wykonywania pracy w spółkach miejskich. Jednak, gdyby rada była odzwierciedleniem społeczeństwa Krakowa, to wśród radnych powinno być kilku bezrobotnych....
(GEG)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski