"Spichlerz" rozdrobniony

WOJ
Udostępnij:
Ziemia miechowska zawsze była postrzegana jako zagłębie rolnicze. Nazywa się ją nie bez racji "spichlerzem małopolskim". Do tego miana predestynują ją oczywiste fakty wskazujące na typowo rolniczy charakter powiatu miechowskiego.

   Użytki rolne stanowią 79 procent całego obszaru, jakość gleb należy do najlepszych w województwie małopolskim: ok. 65 proc. terenów rolnych mieści się w I, II i III klasie bonitacyjnej.
   Na 55 150 ha użytków rolnych, ponad 50 000 ha, czyli ponad 92 proc. stanowią grunty orne, a tylko 5 proc. łąki i pastwiska. To w znaczny sposób determinuje produkcję w kierunku zbóż; pszenica i jęczmień stanowią prawie 55 proc. ogólnej struktury zasiewów, rośliny okopowe, ziemniaki - ok. 14 proc. struktury zasiewów i warzywa - ok. 5 proc. upraw, z czego 1/4 areału przypada na gminę Charsznica.
   W strukturze pogłowia zwierząt gospodarskich główną rolę odgrywa chów trzody chlewnej oraz w mniejszym stopniu chów bydła mlecznego i rzeźnego. W strukturze wielkości gospodarstw rolnych przeważa grupa obszarowa o powierzchni 1-5 ha, która stanowi ok. 65 proc. ogółu gospodarstw. Z tym że wielkości te są różne dla poszczególnych gmin powiatu.
   Tak rozdrobnione gospodarstwa mają ogromny problem ze zbytem swej produkcji, ponieważ nie są w stanie prowadzić samodzielnej działalności marketingowej ani też konkurować z dużymi fermami hodowlanymi posiadającymi większe możliwości negocjacji cen i niższe koszty własne.
   Aby sprostać konkurencji, konieczne jest zrzeszanie się rolników w grupy producenckie, których głównym celem jawi się tworzenie warunków do produkcji i przetwórstwa w gospodarstwach członków danej grupy, negocjacja cen zbytu produktów oraz zaopatrywanie swoich członków w środki do produkcji. Na terenie powiatu miechowskiego działa obecnie 6 takich grup.
Tekst i fot. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie