Śpiew i taniec wypełniły miasto. Festiwal udał się na...

Śpiew i taniec wypełniły miasto. Festiwal udał się na piątkę!

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Śpiew i taniec wypełniły miasto. Festiwal udał się na piątkę!
1/79
przejdź do galerii

©Fot. Katarzyna Hołuj

Myślenice. To jeszcze nie koniec Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, ale najważniejsze wydarzenia i koncerty już za nami. Piąta edycja okazała się niemniej kolorowa i ciekawa od poprzednich.
Różnorodność to chyba najlepsze słowo oddające to, co działo się na scenie i poza nią. Oglądaliśmy naszych bliskich sąsiadów, bo np. Słowaków i Rumunów, ale byli też gości z dużo bardziej odległych i egzotycznych krajów.

Pośród dziewięciu zespołów z zagranicy były zespoły prezentujące folklor Indii i Zimbabwe, którego na myślenickim festiwalu do tej pory nie mieliśmy okazji oglądać. Starania organizatorów o przejazd zespołu z Indii trwały pięć lat, czyli od początku istnienia festiwalu. Teraz się udało i to z takim skutkiem, że przyjechał jeden z najlepszych tamtejszych zespołów.

Folklor z Afryki mieliśmy już okazję poznać za sprawą grup z RPA i Kenii, które były uczestnikami poprzednich edycji festiwalu, ale to nie znaczy, że grupa z Zimbabwe nie zaskoczyła. Wprost przeciwnie, jej występy były zupełnie inne od poprzednich. - Śpiewają a capella, są piękni przez to, że pokazują możliwości głosu. Udowadniają, że bez użycia instrumentów można zrobić fantastyczny koncert - mówiła Karolina Druzgała-Pawlak z Komitetu Organizacyjnego Festiwalu, odpowiedzialna za program prezentacji.

Goście z Zimbabwe udowodnili też, że potrafią nawiązywać kontakt z publicznością, witając się ze sceny słowami „dzień dobry”.

- Każdy jest na swój sposób piękny - mówiła o zespołach prof. Jean Novak, Amerykanka polskiego pochodzenia i założycielka polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Vistula” w San Francisco, która przyjeżdża na festiwal regularnie i poleca go każdemu: - Warto tu być po to, żeby zobaczyć te tańce i nauczyć się czegoś o innych kulturach. To łączy - mówi i dodaje, że zachwyca ją obserwowanie relacji, jakie nawiązują się spontanicznie na ulicy pomiędzy członkami zespołów, wolontariuszami a publicznością. Sprzyja temu fakt, że podczas myślenickiego festiwalu obecność zagranicznych grup widać wszędzie, nie tylko na scenie. W tym roku wyjątkowo nie przeszły ulicami miasta w barwnej paradzie, bo przeszkodziła w tym pogoda, ale i tak było ich widać w tłumie między publicznością. Stanęli nawet za kuchennymi stołami, żeby przygotować swoje narodowe potrawy, którymi później częstowali myśleniczan.

„Dziennik Polski” jest patronem medialnym festiwalu.


Autor: Katarzyna Hołuj

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?