MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada. Wspólnie osiągnęli najwięcej

Artur Bogacki
W 2006 roku Spójnia awansowała do klasy okręgowej. Na zdjęciu zespół przed pierwszym meczem sezonu.
W 2006 roku Spójnia awansowała do klasy okręgowej. Na zdjęciu zespół przed pierwszym meczem sezonu. Fot. ARCHIWUM LKS Spójnia
Barwy klubowe. To zapewne jedyny w Polsce klub piłkarski, w którego nazwie są aż trzy miejscowości. Spójnia reprezentuje Osiek, Zimnodół i Zawadę.

Kolejność nie jest przypadkowa, bowiem w samym Osieku, położonym koło Olkusza, tradycje piłkarskie są największe. W 1956 r. powstał tam Ludowy Zespół Sportowy. Początkowo zrzeszał amatorów gry w piłkę, którzy co niedzielę spotykali się na okolicznych boiskach, by rozegrać zawody. Wkrótce doczekano się własnego obiektu, dzięki staraniom ówczesnego prezesa, pełniącego tę funkcję przez wiele lat, Zdzisława Kani. Działacze w nietypowy sposób postanowili odwdzięczyć mu się za nieocenione zaangażowanie.

_– Pierwotnie był on zawodnikiem klubu z Przegini, podobnie jak większość chłopaków z Zimnodołu grających w piłkę. Jednak po namowach piłkarzy i działaczy z Osieka wszyscy przenieśli się do tutejszego LZS, a pan Kania stał się jednym z najważniejszych działaczy w klubie. Stąd też w 1999 roku przy ustalaniu nowej nazwy zdecydowano o umieszczeniu w niej obu miejscowości _– informuje Aleksandra Ziarno-Adamus z zarządu Spójni.

Lata 1999 i 2000 były bardzo ważne dla klubu. Władze struktur LZS wymogły na drużynach zakładanie stowarzyszeń, co wiązało się z potrzebą posiadania oficjalnej nazwy i barw klubowych. LZS przemianowano więc na LKS Spójnia, która reprezentowała teraz dwie miejscowości, a formalną siedzibą był Zimnodół. Po śmierci Kani w 2000 r. klub oficjalnie przeniesiono z powrotem do Osieka.

– Nowa nazwa miała sugerować ścisłą współpracę mieszkańców obu miejscowości w tworzeniu i rozwoju klubu piłkarskiego _– podkreśla Ziarno-Adamus. Dodaje, że do 2000 r. klub nie miał oficjalnych barw i logo. – Na zebraniu zarządu spośród kilku wariantów wybrano herb klubu i opierając się na _jego wyglądzie zdecydowano, że oficjalnymi barwami będą niebiesko-biało-czerwone.

– _Nie mamy strojów, na których byłyby wszystkie barwy klubowe. Na każdych jest jednak przynajmniej jedna z nich, na przykład mamy cały czerwony komplet _– mówi grający trener Piotr Kasprzyk, od wielu lat związany ze Spójnią.

Związki drużyny z dwoma miejscowościami nie były tylko formalne. Gdy piłkarze występowali na starym boisku w Osieku (na nowym grają od 2005 r.), szatnie mieli w pobliskim budynku, położonym administracyjnie w Zimnodole. W 2003 r. w nazwie pojawiła się kolejna miejscowość – pobliska Zawada. Stamtąd pochodzi obecny prezes Edward Szumera, pełniący tę funkcję od 2005 r.

Drużyna Spójni długo grała w niższych ligach. Lepsze czasy nastały w ostatnich kilku latach, kiedy połączono siły piłkarzy i działaczy z trzech miejscowości. W sezonie 2005/2006 zespół awansował do wadowickiej klasy okręgowej, później do V ligi (grupa wadowicko-krakowska). W 2011 r., po reorganizacji rozgrywek, dostał się do IV ligi, w której spędził jednak tylko rok. W tym sezonie walczy o powrót na ten szczebel, na półmetku rozgrywek w grupie I krakowskiej klasy okręgowej Spójnia jest liderem, ma 10 punktów przewagi nad rywalami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski