Spojrzenie fotografa nie jest bezkarne

Łukasz Gazur
W tym roku MFK gości m.in. w nowym budynku Muzeum Fotografii
W tym roku MFK gości m.in. w nowym budynku Muzeum Fotografii fot. Andrzej Banaś
Udostępnij:
Zewnątrz wewnątrz - to hasło tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jak zwykle organizatorzy tej imprezy próbują wyjść poza prosty schemat prezentowania fotokadrów, próbują sproblematyzować dyskusję o roli zdjęcia i jego autora we współczesnym świecie.

Ten temat wcale nie budził mojego entuzjazmu. Bałem się trochę w osobności, skupienia na sobie, własnym świecie, wejściu w detale, które istotne są tylko dla wąskiego grona specjalistów. Ale owo „zewnątrz wewnątrz” to bardzo symboliczne stwierdzenie. Hasło tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie jest w istocie rozważaniem statusu fotografa w dzisiejszym świecie. Z jednej strony jest on tylko obserwatorem, spoglądającym na świat zza aparatu, który daje bezpieczny dystans i wyznacza granicę między fotografującym i fotografowanym. Z drugiej jednak nierzadko autor fotokadrów pojawia się w samym centrum wydarzeń. Wcale nie jest tak, że zawsze może wyraźnie zaznaczyć granicę. Czasem traci dystans. Jest jak socjolog, który z obserwatora nieraz staje się uczestnikiem. I to wydaje się bardzo interesującym pokazaniem perspektyw, jakimi rządzi się praca fotografa.

Na dobiegającym już końca festiwalu czeka nas spojrzenie na wojnę... oczami kobiet. W Bunkrze Sztuki przekonamy się, czy „kobiece oko” widzi inaczej. Zwraca uwagę na szczegóły? Jest bardziej wyczulone na ból i cierpienie słabszych? Mniej fascynuje się przemocą? To pytania, które przychodzą do głowy na tej wystawie.

Z kolei w Muzeum Etnograficznym zobaczycie zdjęcia UFO, gromadzone przez działających w Warszawie ufologów. Chodząc od kadru do kadru zastanawiamy się, ile prawdy jest w tych zdjęciach. Zobaczymy, jak myląca bywa rzeczywistość i jak podsuwa nam wizualne znaki, układające się w przekonującą historię.

Różne twarze tańca ujrzymy przy ul. Rakowickiej, w budynku, który ma stać się nową siedzibą Muzeum Fotografii. Świat ruchu, który układa się w wizualne hieroglify, zupełnie niezrozumiały system znaków-rytuałów w przestrzeni, układ figur, który można rozwiązać, gdy znamy wewnętrzny kod tanecznego świata. Są tu także - jakby na przeciwległym biegunie - filmy przedstawiające żołnierzy tańczących do popularnych piosenek, powtarzających teledyskowe choreografie. Bo raz taniec jest poważnym przedsięwzięciem, raz - zjawiskiem ratującym przed rzeczywistością.

Wreszcie zobaczymy opowieść o mieszkańcach małej miejscowości leżącej gdzieś w Wirginii Zachodniej. Jak widać mamy do czynienia z rozmaitymi tematami, które na różne sposoby opowiadają o świecie - często w nieoczywisty sposób. Ba, czasem sięgają zupełnie nowych, nieznanych przeciętnemu widzowi światów, zatrzaśniętych gdzieś w różnej odległości między fikcją a rzeczywistością. I właśnie dzięki temu niezmiennie są ciekawym pytaniem o status współczesnej sztuki aparatu i jej znaczenie dla wizualnej kultury.

W MOCAK-u z kolei zobaczymy wystawę „Liban i Płaszów - nowa archeologia”. Artystka Diana Lelonek zestawia ze sobą dwa miejsca w Krakowie: kamieniołom Liban i obóz koncentracyjny w Płaszowie. Pokazuje oddziaływanie czasu, zacieranie śladów, ale i uwzniaślanie odpadów ludzkości.

Warto zaznaczyć na koniec, że Miesiąc Fotografii w Krakowie odkrywa różne zakątki miasta. Poza dobrze znanymi punktami Krakowa są więc i te mniej oczywiste i jednoznaczne - jak choćby Galeria Feministyczna albo wspomniana przestrzeń Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, mieszcząca się w dawnej Prochowni.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 8

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie