Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spojrzenie w XIX wiek

Redakcja
W "Wielkim Słowniku Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" wydanego pod koniec XIX w. o Mszanie Dolnej, miejscowości już coraz bardziej znanej, odnajdujemy m. in. następującą wzmiankę: "Poniżej mostu na Mszanie [...] znajdują się zabudowane w czworobok, obszerne, staroświeckie budynki, w których dawniej mieściło się zabudowanie starosty tenytaryusza i zarząd folwarków. Obok tych budynków jest mały tartak, na którym rżnięto dawniej deszczułki z wierzchołków drzew, używane na paki i młynek do mielenia palonych kości na nawóz. W lasach jest osobny, duży tartak. W miasteczku znajduje się kościół rzymsko-katolicki, urząd pocztowy, a od roku 1883 także sąd powiatowy. W tym samym czasie otworzono aptekę i parę korzennych sklepów, przedtem bowiem oprócz tytoniu nie było można nic kupić. Jest tutaj także szkoła ludowa jednoklasowa z dwoma nauczycielami, kasa pożyczkowa gminna z kapitałem 410 zł, a i fundusz ubogich utworzony w 1593 r. przez plebana Gabryela Nobrzyna Rzuchowskiego w celu utrzymania dziadów kościelnych, będący pod zarządem gminy, a składający się z ogrodu i obligacyi na 300 zł. W miasteczku odbywają się we wtorki targi. Podług spisu ludności z r. 1881 było w miasteczku 1824 mieszkańców".

O Mszanie Dolnej, stolicy zagórzańskiej dziedziny, zaczęło być głośno w drugiej połowie XIX wieku. Stało się to m. in. za sprawą biegnącej przez to miasto linii kolejowej, tzw. kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza, oddanej do użytku w 1884 r. Firma Adera z Jazowska uruchomiła tu wówczas filię mebli giętkich, zaś wiedeńska firma Werhanek wytwórnię beczułek dla przetwórni ryb.
W późniejszym okresie, już na przełomie wieków, zaczęło się tu bujnie rozwijać drobne rzemiosło branży kożuszniczej i tartaki obrabiające drewno - budulec dla powstających tu dość licznie budynków letniskowych, których właścicielami byli najczęściej bogaci kupcy, lekarze, adwokaci i lepiej sytuowani urzędnicy z pobliskich miast, w szczególności zaś z Krakowa. Wtedy to odkryto bowiem Mszanę jako niezwykle atrakcyjne miejsce wypoczynkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski