Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spójrzmy do przodu

SIE
- Osoby starsze, z racji wieku i wychowania, jako bardzo przywiązane do tradycji i religijnego przeżycia świąt, a zwłaszcza te, które spędzają je z rodziną, nie są tak bardzo narażone na reakcje depresyjne, jak samotni - podkreśla dr Barbara Kędzierska, psychiatra. - Świadomość tej samotności może przygnębiać i zwykle przygnębia. Starsi ludzie wypowiadają wtedy tzw. sądy rezygnacyjne: "a po co mi święta" "i tak mnie nikt nie odwiedza". To są pierwsze kroki w kierunku depresji.

nasze zdrowie

W czasie, gdy cały świat odlicza minuty do północy, wielu starszych ludzi często albo już śpi, albo siedzi samotnie przed telewizorem

Panuje ogólne przekonanie, że święta Bożego Narodzenia i sylwester to naj+bardziej radosny okres w roku. Dla wielu seniorów jest to jednak czas trudny, czas smutnych podsumowań i, niestety, czas, kiedy samotność jest najbardziej odczuwalna.

Depresja to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku starszego - wg szacunków specjalistów cierpi na nią około 15 proc. osób, które ukończyły 65 lat. Starość to czas wielu życiowych strat. Dzieci odchodzą z domu, są zajęte własnym życiem. Umierają znajomi i przyjaciele. Zaczynamy myśleć: "nikomu już nie jestem potrzebny, nic mnie nie czeka, nie nadaję się doniczego". _Ilu seniorów poranną lekturę gazety rozpoczyna od nekrologów? Do tego dołączają się różne choroby i dolegliwości, które znacznie obniżają sprawność fizyczną, a często i psychiczną. - _We współczesnym świecie odejście zpracy, utrata atrakcyjności fizycznej, sprawności oraz pogarszające się zdrowie są odczuwalne wyjątkowo boleśnie -___podkreśla doktor Kędzierska. - _Wszystkie wymienione czynniki wyzwalają stany depresyjne. Pogłębia je często trudna sytuacja materialna i brak perspektyw na jej poprawę.
Starszy człowiek przestaje nadążać za resztą społeczeństwa, czuje się coraz bardziej obco, aż wreszcie izoluje się.
- To niedobra droga -podkreśla dr Kędzierska. - Trzeba pomyśleć, że wcale nie musimy być sami. Możnaodwiedzić sąsiadów, złożyć im życzenia. Miły gest zawsze wyzwala pozytywną reakcję. Warto pomyśleć oinnych członkach rodziny, przygotować prezenty. Dawanie sprawia owiele więcej radości niż branie, ajeśli jest to szczery gest -tym bardziej. Urazy inarzekania trzeba odłożyć napóźniej.
Zbliża się koniec roku. Seniorowi wydaje się, że pytanie "gdzie spędzisz sylwestra" jego nie dotyczy. W czasie, gdy cały świat odlicza minuty do północy, wielu starszych ludzi często albo już śpi, albo siedzi samotnie przed telewizorem. Sylwester oznacza dla nich, że minął kolejny rok. - Bardzo często popada się wtedy w_bilansowanie -wyjaśnia psychiatra. - _Myślimy otym, że znowu wtym roku zmarł ktoś ze znajomych lub bliskich, może więc ja już zadługo żyję? Takie spoglądanie wstecz to również jeden zobjawów depresji.
Na sylwestrową noc warto więc spojrzeć nie jak na koniec starego roku, lecz jak na początek nowego, na nowe otwarcie. - Trzeba iść doprzodu, nie dotyłu -podkreśla dr Kędzierska. - Choć wiem, że jest to bardzo trudne, warto przestać oglądać się wstecz, azamiast tego spróbować zrobić plany naprzyszłość. Trzeba postarać się pamiętać oinnych, bo wtedy inni też będą onas pamiętać. Wyślijmy pocztówkę zżyczeniami noworocznymi. Na____pewno będzie odpowiedź.
Jak radzą specjaliści, spróbujmy zrobić jakieś noworoczne postanowienia. Nie muszą to być wielkie sprawy. Możemy postanowić, że będziemy częściej zabierać wnuki do siebie, możemy zaplanować jakąś krótką wycieczkę do miejsca, o którym zawsze marzyliśmy. A może wreszcie odwiedzimy osiedlowy klub seniora, do którego do tej pory nie mieliśmy odwagi się wybrać?
(SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski