Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia to szansa na trudnym rynku pracy

Jolanta Białek
Społeczeństwo. W Wieliczce powstaje spółdzielnia socjalna. To nadzieja na pracę dla osób w wieku powyżej 50 lat, które od długiego czasu nie mogą znaleźć zatrudnienia.

Spółdzielnia rozpocznie działalność od prowadzenia baru mlecznego oraz bufetu w budynku przy ul. Kosiby 8 (w Dom Brata Alojzego Kosiby). W socjalnej „restauracji” znajdzie zatrudnienie dziesięć osób (wybranych we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Wieliczce), które mają skończone 50 lat i są długotrwale bezrobotne.

W spółdzielczej placówce będą wydawane śniadania, obiady i kolacje (od poniedziałku do soboty w godz. 9–17). Bar mleczy – można będzie zjeść na miejscu lub prosić o dowiezienie posiłku – ruszy w najbliższych tygodniach, najpóźniej w listopadzie.

– Zadaniem spółdzielni będzie zapewnienie posiłków dla osób indywidualnych oraz dla grup. Planujemy dostarczanie obiadów m.in. do placówek prowadzonych przez Caritas oraz do szkól i różnych instytucji. Biznesplan dla spółdzielni zakłada też obsługę cate­ringową imprez okolicznościowych i innych wydarzeń – wylicza ko­ordy­nator­ka projektu Agata Kowal z Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce.

Uruchomienie spółdzielni socjalnej jest możliwe dzięki 200 tys. zł dotacji, którą Wieliczka otrzyma z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (z programu Akademia Rozwoju Aktywności Społecznej). Gmina dołoży do przedsięwzięcia 10 tys. zł.

– Celem tej spółdzielni nie jest wypracowanie zysku, ale aktywizacja zawodowa osób, które pozostają bezrobotne nie z własnej winy i są w takim wieku, że praktycznie nie mają już szans na rynku pracy – zaznacza Urszula Rusecka, wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych. Dodaje, że rozkręcenie takiej spółdzielni nie jest łatwe, dlatego na rozruchu będzie wspierał przedsięwzięcie Caritas.

– Gdy spółdzielnia ruszy już pełną parą także gmina będzie mogła zlecać jej wykonywanie różnego typu prac, jak sprzątanie lub utrzymania zieleni – mówi Rusecka.

Wykonywanie różnorodnych robót porządkowych ma być kolejnym etapem rozwoju spółdzielni. – Będziemy starać się także o zlecenia od osób prywatnych np. na mycie okien czy koszenie trawników. Wiemy, że w Wieliczce jest zapotrzebowanie na tego typu usługi – dodaje Agata Kowal.

ZACZĘŁO SIĘ W KŁAJU
Pierwsza w powiecie wielickim spółdzielnia socjalna powstała w maju 2013 roku w Kłaju, z inicjatywy gminy i Stowarzyszenia „Dobro Dziecka”. Placówka nazwana „Krok do przodu” zatrudnia na stałe sześć osób (ale inni znajdują tam zajęcie dorywczo). W spółdzielni, która prowadzi sklep oraz zajmuje się m.in. robotami porządkowymi pracują osoby niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski