MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Społeczeństwo. W powiecie krakowskim widać pozytywną politykę senioralną. W gminach funkcjonują kluby seniora. Powstają też rady

Ewa Tyrpa
Starsi mieszkańcy działają też w różnych organizacjach, np. w stowarzyszeniach, kołach emerytów i tworzą jednostki artystyczne, jak „Teatr po Latach” ze Świątnik Górnych.

Seniorzy już nie chcą siedzieć w domu i ograniczać się tylko do opieki nad wnukami. Oni chcą być aktywni. Jeżdżą na wycieczki, chodzą do klubów, na basen i uprawiają nordic walking. A przede wszystkim chcą się ze sobą spotykać i … studiować.

To z myślą o nich funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, np. w gminie Igołomia-Wawrzeńczyc, Kocmyrzów-Luborzyca. Działał też w Skawinie.

- Zmienia się podejście do osób starszych dostrzegamy ich problemy, i dobrze, że polityka senioralna wkracza do samorządów wszystkich szczebli - mówi starosta Wojciech Pałka. Podkreśla, że powiat niesie im pomoc w różnych formach.

Wymienia wsparcie m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, coroczne granty dla organizacji pozarządowych, działających na rzecz seniorów, programy profilaktyczne oraz funkcjonowanie w powiecie krakowskim dziewięciu DPS-ów.

- W ostatnim czasie seniorzy bardzo się zaktywizowali. W naszym powiecie jest kilkadziesiąt klubów i kół seniorów. Ich działalność jest wszystkim potrzebna. To oni dają sygnał, że są, że chcą coś robić dla siebie i dla innych, a my chętnie się do tego włączamy – powiedział Henryk Sikora, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach (gm. Zabierzów).

To właśnie ta placówka ze Stowarzyszeniem Przyjaciół DPS-u, działającym pod przewodnictwem Marii Woszczyny-Lipki od 15 lat organizuje Powiatowy Dzień Seniora.

- To okazja do poznania się, wymiany różnych doświadczeń życiowych i artystycznych, nawiązania współpracy i integrowania się z naszymi mieszkańcami. Bardzo się cieszymy widząc aktywność seniorów, co też dla nas przy organizacji Dnia Seniora, stanowi duże wyzwanie – mówi pani prezes.

A seniorzy bardzo chwalą te spotkania obfitujące w wiele atrakcji tak dla gości, jak i gospodarzy.

- Widać tu ogromne zaangażowanie, które przekłada się na wspaniałą atmosferę – zaznacza Barbara Golińska, prezes działającego od 20 lat Klubu Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa, uczestniczącego od początku w spotkaniach w Więckowicach.

- Przyjeżdżamy tu z jasełkami, na wianki, a na wiosnę topimy razem marzannę – pani prezes wymienia niektóre akcje w DPS-ie. - Chcemy urozmaicić życie mieszkańcom DPS-u i pokazać im inną jego stronę – dodaje Jerzy Dąbrowski, a Wiesław Olek dopowiada, że największa nagrodą jest uśmiech mieszkańców DPS-u. Ewa Łacheta, nowa członkini „Złotej Jesieni” pierwszy raz uczestniczyła w spotkaniu w Więc­kowicach i jest nim zachwycona.

W Powiatowym Dniu Seniora od początku bierze także udział Klub Seniora z Wielkiej Wsi, również mający dwudziestoletnie doświadczenie.

- Warto tu przyjeżdżać, bo to świetna forma integracji, a przy tym wielka gościnność gospodarzy – zaznacza Marianna Kołodziejczyk. Klub tradycyjnie przygotował specjalny program artystyczny, a Stanisław Gurak akompaniował grupie na akordeonie. W imprezach z seniorami często bierze udział Marta Stochalska–Budzyn, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, córka Barbary Stochalskiej, nieżyjącej założycielki wielkowiejskiego klubu.

Krócej funkcjonuje świątnicki „Teatr po latach”, ale także aktywnie współpracuje z więckowickim DPS-em, za co razem z Klubami z Wielkiej Wsi i Zabierzowa, został wyróżniony statuetką „Anioła Dobroci”. Teatr tradycyjnie wystąpił na scenie z ciekawym programem. Zaprezentował się też m.in. bardzo wdzięczny zespół gospodarzy „Minutki”, a także grupa seniorów ze Słomnik oraz z Wielkie Wsi. Jak zawsze spotkanie prowadził niezawodny Marcin Kruk.

Starosta Wojciech Pałka zaznacza, że dziś mówimy o radosnej stronie życia seniorów, ale jest też druga - smutniejsza.

To choroby, wykluczenie społeczne, zmaganie się z ubóstwem. Bo to właśnie seniorzy, choć już nie mają takich wydatków jak w młodości i nie urządzają swoich mieszkań, to potrzebują pieniądze na leczenie, na rehabilitację. Często ledwie wiążą koniec z końcem i brakuje im na zapłacenie czynszu i na leki. A nierzadko doskwiera im samotność.
Takim osobom pomaga m.in. PCPR, a także ośrodki pomocy społecznej. Np. w gminie Skawina w Radziszowie działa Klub Samopomocowy, podobny powstaje w Gra­biu, a w samej Skawinie będzie profesjonalna placówka opiekująca się osobami chorymi.

Polityka senioralna w powiecie krakowskim:
- Kluby i koła seniorów – w wielu gminach jest kilka. Coraz częściej powstają w sołectwach.
- Rady Seniorów powołane przez Rady Gmin. Powstały, m.in. w gminach: Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Michałowice, Skawina, Zielonki.
- Wsparcie seniorów przez organizacje pozarządowe w ramach konkursów grantowych z budżetów gmin, powiatu oraz województwa małopolskiego.
- Dotacje z PCPR-u
ze środków PFRON-u, np. na likwidację barier architektonicznych, zakup sprzętu do rehabilitacji, środków opatrunkowych oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne.
- Tworzenie profesjonalnych placówek opiekuńczych, na przykład w Skawinie.

WIDEO: Dlaczego Polacy nie interesują się wyborami i polityką?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski