Społeczeństwo. W powiecie krakowskim widać pozytywną politykę senioralną. W gminach funkcjonują kluby seniora. Powstają też rady

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Starsi mieszkańcy działają też w różnych organizacjach, np. w stowarzyszeniach, kołach emerytów i tworzą jednostki artystyczne, jak „Teatr po Latach” ze Świątnik Górnych.

Seniorzy już nie chcą siedzieć w domu i ograniczać się tylko do opieki nad wnukami. Oni chcą być aktywni. Jeżdżą na wycieczki, chodzą do klubów, na basen i uprawiają nordic walking. A przede wszystkim chcą się ze sobą spotykać i … studiować.

To z myślą o nich funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, np. w gminie Igołomia-Wawrzeńczyc, Kocmyrzów-Luborzyca. Działał też w Skawinie.

- Zmienia się podejście do osób starszych dostrzegamy ich problemy, i dobrze, że polityka senioralna wkracza do samorządów wszystkich szczebli - mówi starosta Wojciech Pałka. Podkreśla, że powiat niesie im pomoc w różnych formach.

Wymienia wsparcie m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, coroczne granty dla organizacji pozarządowych, działających na rzecz seniorów, programy profilaktyczne oraz funkcjonowanie w powiecie krakowskim dziewięciu DPS-ów.

- W ostatnim czasie seniorzy bardzo się zaktywizowali. W naszym powiecie jest kilkadziesiąt klubów i kół seniorów. Ich działalność jest wszystkim potrzebna. To oni dają sygnał, że są, że chcą coś robić dla siebie i dla innych, a my chętnie się do tego włączamy – powiedział Henryk Sikora, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach (gm. Zabierzów).

To właśnie ta placówka ze Stowarzyszeniem Przyjaciół DPS-u, działającym pod przewodnictwem Marii Woszczyny-Lipki od 15 lat organizuje Powiatowy Dzień Seniora.

- To okazja do poznania się, wymiany różnych doświadczeń życiowych i artystycznych, nawiązania współpracy i integrowania się z naszymi mieszkańcami. Bardzo się cieszymy widząc aktywność seniorów, co też dla nas przy organizacji Dnia Seniora, stanowi duże wyzwanie – mówi pani prezes.

A seniorzy bardzo chwalą te spotkania obfitujące w wiele atrakcji tak dla gości, jak i gospodarzy.

- Widać tu ogromne zaangażowanie, które przekłada się na wspaniałą atmosferę – zaznacza Barbara Golińska, prezes działającego od 20 lat Klubu Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa, uczestniczącego od początku w spotkaniach w Więckowicach.

- Przyjeżdżamy tu z jasełkami, na wianki, a na wiosnę topimy razem marzannę – pani prezes wymienia niektóre akcje w DPS-ie. - Chcemy urozmaicić życie mieszkańcom DPS-u i pokazać im inną jego stronę – dodaje Jerzy Dąbrowski, a Wiesław Olek dopowiada, że największa nagrodą jest uśmiech mieszkańców DPS-u. Ewa Łacheta, nowa członkini „Złotej Jesieni” pierwszy raz uczestniczyła w spotkaniu w Więc­kowicach i jest nim zachwycona.

W Powiatowym Dniu Seniora od początku bierze także udział Klub Seniora z Wielkiej Wsi, również mający dwudziestoletnie doświadczenie.

- Warto tu przyjeżdżać, bo to świetna forma integracji, a przy tym wielka gościnność gospodarzy – zaznacza Marianna Kołodziejczyk. Klub tradycyjnie przygotował specjalny program artystyczny, a Stanisław Gurak akompaniował grupie na akordeonie. W imprezach z seniorami często bierze udział Marta Stochalska–Budzyn, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, córka Barbary Stochalskiej, nieżyjącej założycielki wielkowiejskiego klubu.

Krócej funkcjonuje świątnicki „Teatr po latach”, ale także aktywnie współpracuje z więckowickim DPS-em, za co razem z Klubami z Wielkiej Wsi i Zabierzowa, został wyróżniony statuetką „Anioła Dobroci”. Teatr tradycyjnie wystąpił na scenie z ciekawym programem. Zaprezentował się też m.in. bardzo wdzięczny zespół gospodarzy „Minutki”, a także grupa seniorów ze Słomnik oraz z Wielkie Wsi. Jak zawsze spotkanie prowadził niezawodny Marcin Kruk.

Starosta Wojciech Pałka zaznacza, że dziś mówimy o radosnej stronie życia seniorów, ale jest też druga - smutniejsza.

To choroby, wykluczenie społeczne, zmaganie się z ubóstwem. Bo to właśnie seniorzy, choć już nie mają takich wydatków jak w młodości i nie urządzają swoich mieszkań, to potrzebują pieniądze na leczenie, na rehabilitację. Często ledwie wiążą koniec z końcem i brakuje im na zapłacenie czynszu i na leki. A nierzadko doskwiera im samotność.
Takim osobom pomaga m.in. PCPR, a także ośrodki pomocy społecznej. Np. w gminie Skawina w Radziszowie działa Klub Samopomocowy, podobny powstaje w Gra­biu, a w samej Skawinie będzie profesjonalna placówka opiekująca się osobami chorymi.

Polityka senioralna w powiecie krakowskim:
- Kluby i koła seniorów – w wielu gminach jest kilka. Coraz częściej powstają w sołectwach.
- Rady Seniorów powołane przez Rady Gmin. Powstały, m.in. w gminach: Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Michałowice, Skawina, Zielonki.
- Wsparcie seniorów przez organizacje pozarządowe w ramach konkursów grantowych z budżetów gmin, powiatu oraz województwa małopolskiego.
- Dotacje z PCPR-u
ze środków PFRON-u, np. na likwidację barier architektonicznych, zakup sprzętu do rehabilitacji, środków opatrunkowych oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne.
- Tworzenie profesjonalnych placówek opiekuńczych, na przykład w Skawinie.

WIDEO: Dlaczego Polacy nie interesują się wyborami i polityką?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie