MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Społeczna kuchnia papieskiej pielgrzymki

ASZ
Prof. Ludmiła Figiel i prof. Jerzy Kolaska (przy rzutniku) Fot. Anna Szopińska
Prof. Ludmiła Figiel i prof. Jerzy Kolaska (przy rzutniku) Fot. Anna Szopińska
NOWY TARG. Dla uczestników około milionowego zgromadzenia, jakim była msza na nowotarskim lotnisku w upalny dzień czerwcowy dzień 1979 r. prelekcja Ludmiły Figiel - prof. historii z I LO im. Goszczyńskiego była kolejnym zanurzeniem się w atmosferę pełną uniesienia, nowej nadziei, ale i sprzeciwu wobec mechanizmów PRL-owskiej władzy.

Prof. Ludmiła Figiel i prof. Jerzy Kolaska (przy rzutniku) Fot. Anna Szopińska

Wątek "Jan Paweł II w Nowym Targu - fakty znane i nieznane" został rozwinięty przy wykorzystaniu wydobytych na światło dzienne po raz pierwszy materiałów i dokumentów z archiwum Wita Wójtowicza, wówczas pierwszego sekretarza KM PZPR. Naczelnikiem miasta był wtedy Andrzej Hadowski.

Wspomnienia były bogato ilustrowane zdjęciami. Pomiędzy władzą a ludem krążyła cała rzesza mniej lub bardziej interesownych - a niekiedy całkiem bezinteresownych - donosicieli. Ich relacje i raporty (bywa, że całkiem zabawne lub absurdalne) są dziś jednym z ciekawszych źródeł wiedzy o kulisach i autorach zdarzeń, przedstawieniem nastrojów różnych środowisk, świadectwem czegoś, co wtedy było naganne i wywrotowe, dziś natomiast może być poczytane za heroizm.

Przed papieską wizytą w Nowym Targu stosunkowo niewielka lokalna społeczność stanęła wobec wyzwania dużej miary. Przygotowania - o czym pewnie wielu pamięta - miały różne wymiary: duchowy, polityczny, ale też materialny, dotykający prozy życia.

O ile znaczenie tej wizyty dla podniesienia ducha w narodzie, dla powstania "Solidarności" i zmian ustrojowych jest lepiej widoczne z perspektywy czasu, owa "kuchnia" przygotowań" stała się kapitalnym zwierciadłem specyfiki społecznego życia, niewydolnej gospodarki, ludzkich postaw wobec systemu.

Oprócz faktów od razu głośnych - jak batalia o to, by Nowy Targ znalazł się na papieskiej trasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, prof. Ludmiła Figiel przypomniała np. wywieszenie zdjęć nowotarskich ruder na tablicy przed Komitetem Miejskim, celem przymuszenia właścicieli do zrobienia z nimi porządku. Jeden z donosicieli raportował, kto haftuje złotem ołtarzowy obrus dla papieża, a drugi - że sprzedawczynie z WSS "Orkan" odmawiają fakturowania artykułów spożywczych, żeby więcej lepszych rzeczy zostało na 8 czerwca.

Spotkanie odbyło się w ramach organizowanego przez Podhalańską Wspólnotę Samorządową cyklu "Podróże Wspomnienia Sukces", w 32. rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

(ASZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski