Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o mieszkania komunalne. Sprzedawać, czy zostawić?

Sylwia Nowosińska
Fot.: Dariusz Gdesz
Polityka społeczna. Radni nie zdecydowali jeszcze, czy przedłużyć okres składania wniosków o zakup mieszkania komunalnego z 90-procentową bonifikatą .

Tylko do końca grudnia tego roku można jeszcze składać wnioski o wykup mieszkania komunalnego w Krakowie z bonifikatą 90 procent.

Radni mają teraz dylemat: nie wiedzą, czy przedłużyć tę możliwość, czy może pozostawić część lokali w posiadaniu miasta. Podczas ostatniego posiedzenia komisji budżetowej w radzie miasta doszło do ostrej dyskusji na ten temat.

Część radnych uważa, że dobrze jest zostawić je w posiadaniu gminy. Inni twierdzą, że ci krakowianie, którzy korzystają z mieszkania komunalnego, ale mają inną nieruchomość, nie powinni otrzymać żadnej bonifikaty, a pozostali są zdania, że najlepiej nie sprzedawać mieszkań lokatorom, ale wyremontować je i wystawić na sprzedaż w cenie rynkowej. Takiego zdania jest Andrzej Hawranek, radny klubu PO i przewodniczący komisji budżetowej w radzie miasta.

Według niego zamiast dawać przywileje lokatorom, można wyremontować mieszkania i sprzedać je po cenach rynkowych komuś innemu.

- Gdybyśmy sprzedali te mieszkania po cenach rynkowych, moglibyśmy zyskać o 2 mld więcej - twierdzi Andrzej Hawranek.

Nie popiera pomysłu przedłużenia okresu obowiązywania 90-proc. bonifikaty. - Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego mieszkańcy lokali komunalnych mieliby być uprzywilejowani w stosunku do reszty - dodaje Hawranek.

Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta uważa natomiast takie podejście za nieracjonalne. Zwraca uwagę, że sprzedaż mieszkań po cenie rynkowej będzie praktycznie niemożliwa, bo zawsze znajdą się osoby potrzebujące, które będą starać się o wynajem.

Zdaniem Bogusława Kośmidera argumentami, które przemawiają za przedłużeniem wniosków o wykupienie mieszkań, są: dochód z ich sprzedaży i zainteresowanie wykupem ze strony mieszkańców.

Dodaje także, że dopóki miasto jest w posiadaniu tych lokali, musi ponosić koszty remontów i termomodernizacji. Zwraca jednak uwagę, że jeżeli Kraków nie przedłuży terminu sprzedaży, otrzyma większe niż do tej pory dochody z wynajmu mieszkań, a władze miasta będą mogły utrzymać pewną liczbę mieszkań na potrzeby nowych lokatorów.

Radny Józef Pilch z PiS uważa natomiast, że miasto nadal powinno sprzedawać mieszkania z 90-proc. bonifikatą.

Na razie sprawa przedłużenia terminu pozostaje nierozstrzygnięta. Wkrótce tym tematem zajmie się też komisja mienia i rozwoju gospodarczego w radzie miasta. Ostateczną decyzję radnych możemy poznać dopiero po nowym roku.

Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęły sprzedaż mieszkań komunalnych. Do tej pory, w ciągu 20 lat sprzedano ok. 30 tys. mieszkań, z czego tylko w ciągu ostatnich 13 lat do budżetu miasta trafiło aż 251 mln zł. Obecnie Kraków ma ok. 17 tys. mieszkań komunalnych.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski