Sporny "Kozłowski"

JBR
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Ojcu i stryjom Kozłowskim z Lublina udało się bez konfliktu podzielić rodzinną firmę. Syn jednak zarejestrował własne nazwisko jako znak towarowy.

Grunt to rodzina?

   Firmę "Borsuk" produkującą szczotki i pędzle artystyczne założył kilkadziesiąt lat temu dziad braci Kozłowskich, Leon. Po nim interes przejął ojciec, Zbigniew, i stryjowie, z których każdy prowadził własną działalność, nie konkurując jednak - jak twierdzi Rafał Kozłowski - lecz współpracując, a dla uniknięcia niesnasek zrezygnowali z marki "Borsuk" i każdy z nich działał jako osobny Kozłowski.
   Tak samo początkowo postąpili synowie Zbigniewa - Rafał i Jerzy Marek. Po kilku latach prowadzenia osobnych przedsiębiorstw weszli jednak w spór, który zaowocował zarejestrowaniem przez Jerzego Marka w Urzędzie Patentowym znaku towarowego "Kozłowski". Uzyskawszy rejestrację Jerzy Marek pozwał do sądu brata, cały czas produkującego własne pędzle, o naruszanie praw ze znaku, a Rafał zwrócił się do Urzędu Patentowego o unieważnienie decyzji o rejestracji marki "Kozłowski". Urząd odmówił. Stwierdził, że w skardze Rafał Kozłowski nie wykazał konkretnych zarzutów, lecz jedynie "swoiste rozumienie prawa", że rejestracja znaku nie zabrania pozostałym członkom rodziny prowadzenia własnej działalności i że nie ma dowodów, jakoby Jerzy Marek działał w złej wierze. Wtedy Rafał odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
   - Żaden inny Kozłowski nigdy nie występował o rejestrację nazwiska jako marki, wiedząc, że stanowi ono dobro rodzinne. Rejestracja narusza uzasadniony interes pozostałej rodziny i zasady współżycia społecznego - przekonywał sąd administracyjny pełnomocnik Rafała Kozłowskiego.
   Sąd przychylił się do jego wniosku i decyzję Urzędu Patentowego uchylił, uważając, że urząd nie zbadał sprawy wystarczająco dokładnie. - Urząd, trywialnie mówiąc, prześlizgnął się po procedurze, a jego decyzja była w najlepszym przypadku lakoniczna. Przy rejestracji nazwiska jako znaku firmowego trzeba przeprowadzić bardzo szczegółowe postępowanie, żeby nikomu, kogo dobro osobiste owo nazwisko stanowi, nie ograniczyć jego praw - powiedziała sędzia Maria Jagielska.
(JBR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie