Sport spadochronowy. 5 medali ekipy Wawelu w Pucharze Krakowa

(FIL)
Reprezentanci Wawelu Kraków lądowali bardzo celnie
Reprezentanci Wawelu Kraków lądowali bardzo celnie Fot. Archwum WKS Wawel
Świetnie spisali się reprezentanci WKS Wawel Kraków podczas 4. Pucharu Krakowa, który w sobotę odbył się na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

W ramach Pucharu Krakowa rozegrane zostały dwie imprezy: Puchar Europy Wschodniej w celności lądowania (EEAC) i Memoriał im. Stanisława Brewczyńskiego (skoczka, który zginął 23 lipca 2012 roku, w wieku 47 lat, podczas treningu).

Organizatorami PK byli: WKS Wawel, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Aeroklub Krakowski. W imprezie rywalizowało 28 zawodniczek i zawodników z czterech krajów: Mołdawii, Rumunii, Węgier i Polski. Wykonywali oni skoki z samolotu PZL-101 Gawron Aeroklubu Krakowskiego i samolotu An-2 Fundacji Wiedeńczyk An-2. Zmagania rozpoczęły się o godz. 8.30 i trwały aż do godz. 21.

Wszyscy wykonali po osiem skoków, a dwóch zawodników nawet po dziewięć z powodu dogrywki o trzecie miejsce. Puchar Krakowa został zdominowany przez zawodników rumuńskich i gospodarzy. W rywalizacji drużynowej EEAC zwyciężył Aeroclub Romania. Drugie miejsce zajął Kraków Wawel, a trzecie węgierski Szolnok. Klasyfikację indywidualną kobiet EEAC wygrała Bogna Bielecka (Wawel) z wynikiem 25 cm. Tuż za nią uplasowała się jej koleżanka klubowa Irena Paczek-Krawczak (26 cm), a trzecia była Rumunka Andreea Padurean (bez przynależności klubowej, 33 cm).

W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn EEAC triumfował Alexandru Nicolau (Aeroclub Romania, 10 cm). Srebrny medal zdobył Zoltan Domschy z tego samego zespołu (11 cm), a brązowy - po wygranej po dogrywce z Węgrem Ferencem Gobolosem (Szolnok) - Marcin Bielecki (Wawel II, 17 cm).

W klasyfikacji Memoriału im. S. Brewczyńskiego, w której liczyły się wyniki uzyskane tylko w dwóch pierwszych kolejkach skoków, pierwsze miejsce zajął Gabriel Pop (Aeroclub Romania), drugie Domschy, a trzecie Bielecki. Puchar Europy Wschodniej organizują Polska, Bułgaria, Mołdawia, Rumunia i Węgry. W tym roku w ramach EEAC odbyły się już zawody w Braszowie w Rumunii (5-7 maja) i w Avdarmie w Mołdawii (26-28 maja). Zaplanowane są jeszcze dwie pucharowe edycje: w Erdenie w Bułgarii (3-6 sierpnia) i Segedynie na Węgrzech (1-3 września).