Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sportową dumą powiatu są kobiety, bardzo piękne i szalenie ambitne

PAWEŁ PANUŚ, MACIEJ HOŁUJ
PODSUMOWANIE. W regionie, który słynął z bardzo mocnych drużyn piłkarskich, siatkarek i piłkarek ręcznych, obecnie największe sukcesy odnoszą przedstawiciele sportów zimowych oraz łuczniczki i rajdowcy

Sylwia Jaśkowiec będzie reprezentować Polskę w Soczi FOT. AP PHOTO/JENS MEYER

Dziennik Polski

Siatkówka

Miniony rok nie był dla siatkarek myślenickiego Dalinu udany. W pierwszej jego połowie musiały bronić się przed spadkiem do III ligi. Było to o tyle niezrozumiałe, że zespół nie uległ przed sezonem 2012/13 daleko idącym zmianom personalnym zaś zawodniczki, które zostały przy drużynie, były siatkarkami w drugoligowych bojach zaprawione. Okazało się jednak, że samo doświadczenie to za mało, aby mysleć o spokojnym bycie ligowym. Na dodatek trener Jerzy Bicz musiał borykać się z licznymi absencjami swoich podopiecznych na treningach.

Być może ciągłe spadanie w dół spowodowało, że u progu sezonu 2013/14 z drużyny prowadzonej przez trenera Jerzego Bicza odeszło sześć podstawowych siatkarek. Między innymi takich, które do tej pory stanowiły filar zespołu i decydowały o jego formie. Po odejściu Moniki Szlachetki, Moniki Filipek, Anny Wojtan i Agnieszki Wojtan drużyna została całkowicie zdekompletowana i był taki moment, w którym groził jej nawet... zanik. Sztab szkoleniowy w osobie trenera Bicza oraz kierownictwo sekcji siatkówki zastanawiało się nad wycofaniem zespołu z rozgrywek II ligi. Ostatecznie jednak zgłoszono drużynę do rywalizacji. postanawiając powołać pod broń siatkarską młodzież, uzupełnić nią skład, który pozostał na placu boju i podjąć wyzwanie gry w szeregach II ligi. Niestety młody skład zespołu nie potrafił udźwignąć ciężaru odpowiedzialności za wynik i w pierwszej rundzie rozgrywek sezonu 2013/14 siatkarki Dalinu Myślenice przegrały wszystkie swoje mecze.

Rajdy samochodowe

Wysyp rajdowców, jaki nastąpił w 2013 roku w Myślenicach nie ma swojego odpowiednika w latach poprzednich. Myślenickie załogi startowały w zawodach na różnych szczeblach. I tak utytułowany pilot rajdowy Robert Hundla brał udział w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski u boku krakowskiego kierowcy Jana Chmielewskiego, zasiadając na prawym fotelu jego citroena DS3. Młody, utalentowany kierowca Tomasz Kasperczyk, rozpoczynający dopiero swoją karierę, uczestniczył także w RSMP używając samochodu marki Skoda Fabia R2 i mając za pilota Damiana Sytego. Aż trzy myślenickie załogi: Marek Temple/Jakub Wróbel, Klaudia Temple/Kamil Wróbel oraz Rafał Horecki/Łukasz Jastrzębski brały udział w kolejnych rundach Rajdowego Pucharu Polski. Najbardziej zadowoleni z sezonu 2013 mogą być Hundla i Kasperczyk. Pierwszy wywalczył tytuł mistrza Polski w klasie R2 oraz zdobył pierwsze miejsce w Citroen Racing Trophy, drugi zajął na mecie sezonu trzecie miejsce w swojej klasie 6. Mniej powodów do zadowolenia miały załogi startujące w RPP. Marek Temple borykał się z technicznymi problemami w swojej hondzie, podobnie jak jego córka Klaudia. Na domiar złego w jednym z kończących sezon rajdzie Marek Temple miał groźnie wyglądający wypadek i całkowicie zdemolował swoje auto.

Piłka nożna

Miniony rok nie obfitował w wielkie sukcesy piłkarskie. W Dalinie brakuje pieniędzy i choć piłkarze mają do dyspozycji świetną bazę, to po raz kolejny w ostatnich latach po sezonie z drużyny odeszło wielu zawodników i nowy trener Krzysztof Bukalski musiał budować zespół niemal od zera. Uczynił to z dobrym skutkiem. Liderem zespołu był Marek Mizia, który w minionym roku wywalczył...dwa awanse: do I ligi z Puszczą Niepołomice i do II z Limanovią.
Kłopoty finansowe sprawiły, że Karpaty Siepraw nie mogły włączyć się do walki o awans do III ligi. Historyczny sukces odniosła Dziecanovia, która pod wodzą trenera Łukasza Włodarczyka awansowała do klasy okręgowej. Klub nie ma własnego boiska, ale gdy obiekt w Dziekanowicach zostanie ukończony, będzie jednym z najpiękniejszych w całym powiecie. Nowym klubem są Cisy Harbutowice, które grają w klasie C. Działalność zawiesiły dwa kluby żeńskie: Hejnał Krzyszkowice i Andrusy Lipnik, powstał za to solidny klub respekt Myślenice, który ma szanse na awans do drugiej ligi.

Piłka ręczna

Wprawdzie mija już dekada, od kiedy szczypiornistki Gościbii Sułkowice grały w ekstraklasie, ale dyscyplina w tym klubie odżywa. Klub doczekał się bardzo solidnej drużyny juniorek młodszych, która jest liczącą się siłą w Małopolsce. Wychowanki Gościbii grają w ekstraklasie, głównie w zespole Olimpii Beskidu Nowy Sącz, który utrzymał się w ekstraklasie.

Tenis stołowy

Drużynie Zarabia Myślenice nie udało się utrzymać w strefowej II lidze mężczyzn i obecnie zespół występuje w wojewódzkiej lidze III. Sekcją kieruje rutynowany Bogdan Czyżycki, którego w rozgrywkach ligowych wspierają bardzo młodzi tenisiści. Jeśli nabiorą oni potrzebnego doświadczenia klub spróbuje znów grać na szczeblu ce ntralnym. Na razie jest w czołówce III ligi.

Biegi narciarskie

Na igrzyskach w Soczi powiat myślenicki reprezentować ma Sylwia Jaśkowiec z UKS Hiltop OsieczanyWiśniowa. Do tej pory szkolenie odbywało się w dwóch klubach z tych miejscowości, ale działacze postanowili połączyć siły i szkolić następców Sylwii, która po raz pierwszy w karierze stanęła na podium Pucharu Świata.

Jeździectwo

Od 2005 roku działa klub Rancho Pcim, który posiada szeroką ofertę dla miłośników tej dyscypliny sportu, mogących przez cały rok korzystać z funkcjonalnego obiektu. Józef Zięba wygrał w klasyfikacji generalnej Pucharu Małopolski, w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży startował Kamil Musiał, a srebrny medal w mistrzostwach Małopolski młodziczek wywalczyła Vivian Brattli.

Szachy

MLKSz Myślenice to jeden z najlepiej rozwijających się klubów w Małopolsce. Jego reprezentanci startują w licznych turniejach regionalnych odnosząc najczęściej sukcesy, w ogólnopolskiej II lidze juniorów MLKSz zajął czwarte miejsce.

Kolarstwo

Ta dyscyplina od lat dostarcza kibicom wielu emocji. Anna Szafraniec z Głogoczowa wygrała klasyfikację generalną Pucharu Polski i wywalczyła dwa medale w mistrzostwach Polski (srebrny w maratonie, brązowy w cross country), reprezentowała Polskę w mistrzostwach Europy (17. lokata) oraz w zawodach Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Mieszkający w Myślenicach czołowy polski kolarz Marek Rutkiewicz wygrał wyścig Ślężański Mnich i był drugi w Grand Prix Częstochowy.

Najwięcej medali wywalczyli zawodnicy Lubonia Skomielna Biała, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym i najniższym stopniu podium w maratonie MTB i zdobyli dziesięć krążków, w tym cztery złote w mistrzostwach Małopolski w kolarstwie górskim.

Łucznictwo

Olimpijczyk Krzysztof Włosik stworzył w Dobczycach bardzo mocny ośrodek. Zawodniczki specjalizują się w łukach bloczkowych. W mistrzostwach Małopolski wychowanki Włosi-ka zajęły cztery pierwsze miejsca. Także w zawodach ogólnopolskich łuczniczki z Dobczyc odnoszą spore sukcesy.

Narciarstwo

Wbrew przekonaniu, że najmocniejsze narciarstwo jest na Podhalu, największe talenty trenują w Siepraw-Ski. Klub wygrał klasyfikację generalną ligi małopolskiej, a Paweł Pyjas był najlepszym zawodnikiem w Pucharze Polski. Sieprawianie nie schodzą z podium w zawodach ogólnopolskich, udanie zaczęli też występy w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski