Sportowa Małopolska

Materiał informacyjny Województwo Małopolskie

Małopolska to arena wielu wydarzeń sportowych najwyższej rangi, na stałe wpisanych w kalendarz światowych rozgrywek o randze mistrzowskiej. Region od lat angażuje się w prestiżowe i budzące zainteresowanie kibiców z całego świata przedsięwzięcia, w których udział biorą najlepsi sportowcy globu, m.in.: Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023, Memoriał Wagnera, Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, Małopolski Wyścig Górski, Wyścig Górski Hill Climb Limanowa, Królewska Triada Biegowa czy Europejski Festiwal Biegowy – Dwa Beskidy.

Małopolska jako region kompletny, przygotowany do rozgrywania imprez sportowych najwyższej rangi w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku stała się „sercem europejskiego sportu” jako Gospodarz III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska.

Igrzyska Europejskie są wielowymiarową imprezą sportową o globalnym zasięgu, dedykowaną najlepszym zawodnikom z Europy i promującą najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego. Igrzyska Europejskie zostały powołane do życia przed zaledwie dziesięcioma laty. Zarządzana przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) impreza, powstała na wzór igrzysk azjatyckich, panamerykańskich, czy afrykańskich, które cieszą się ogromną popularnością. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego EOC w 2019 roku Kraków i Małopolskę oficjalnie ogłoszono gospodarzami igrzysk europejskich w 2023 roku.

Sportowa Małopolska

Od czasu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku nie było w Europie drugiego tak dużego, multidyscplinarnego wydarzenia sportowego. Barwne i pełne emocji Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 trwały 12 dni. Rywalizacja toczyła się w 29 sportach, które ugościło 26 aren rozmieszczonych w 13 miastach południowej Polski. Nad Wisłę zjechało się 6432 najlepszych sportowców z 48 krajów Starego Kontynentu, tworząc atmosferę prawdziwego święta.

Kibice w Polsce mieli okazję śledzić tak widowiskowe sporty, jak wspinaczka sportowa, koszykówka 3x3, czy rugby 7, rozgrywane na najwyższym poziomie. Igrzyska Europejskie pozwoliły tysiącom kibiców zakochać się w zupełnie nowych, nieznanych im dotąd dyscyplinach takich jak: breaking, padel, teqball, muaytai.

Igrzyska zorganizowane w Małopolsce i Krakowie wniosły do tego formatu niezbędną rangę sportową. Stawką zawodów były bowiem nie tylko medale Igrzysk Europejskich, ale przede wszystkim kwalifikacje olimpijskie w aż 19 sportach oraz medale mistrzostw Europy w 12 dyscyplinach. Dzięki temu na arenach w Krakowie, Tarnowie, Krynicy, Zakopanem, Nowym Targu, Nowym Sączu, Myślenicach, Krzeszowicach, Bielsku-Białej, Oświęcimiu, Chorzowie, Rzeszowie i Wrocławiu mogliśmy śledzić najlepszych zawodników, należących do nie tylko kontynentalnej, ale światowej czołówki. Nie sposób nie wspomnieć o dużych sukcesach polskich zawodników, którzy w klasyfikacji medalowej uplasowali się na wysokim, szóstym miejscu zdobywając łącznie 50 igrzyskowych krążków.

Przyznanie Polsce organizacji tak ważnych zawodów było dowodem uznania dla wysokiej jakości imprez sportowych, które odbyły się w naszym kraju. Czas pokazał, że organizatorzy sprostali wyzwaniu, tworząc wydarzenie, którego uczestnicy: sportowcy, kibice, dziennikarze czy tysiące wolontariuszy szybko nie zapomną.

Sportowa Małopolska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sportowa Małopolska - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski