18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na tanie budownictwo

PS
Stowarzyszenie to powstało w roku 2003 i skupia kilkadziesiąt firm (głównie z północnej Polski) zajmujących się budową domów z drewna w technologii szkieletowej. Jego zadaniem jest upowszechnianie budownictwa drewnianego w tej właśnie technologii. Stowarzyszenie promuje wysoką jakość usług i materiałów wytwarzanych przez należące do niego firmy poprzez własne znaki jakości. Prawidłowo wybudowany i dobrze użytkowany drewniany dom szkieletowy może wytrzymać 80-100 lat. Prelegent rozwiał także wątpliwości co do łatwopalności takiego domu. Jest to dom o konstrukcji drewnianej, ale tylko z pewnym udziałem drewna.

Drewno w teorii i praktyce

-Chcemy doprowadzić do tego, by dom szkieletowy budowany był w Polsce według określonych standardów - deklarował Wojciech Mętel. W technologii szkieletowej można budować zarówno konstrukcje małe, jak i wielkie domy jedno- oraz wielorodzinne, domki letniskowe, kościoły, hale itp. Jest to technologia szybka - wybudowanie domu zajmuje około 3 miesięcy, choć są firmy stawiające budynki z elementów prefabrykowanych w kilka dni - wyjaśniał Wojciech Mętel ze Stowarzyszenia Dom Drewniany.

- Elementy drewniane są od siebie oddzielone, a wełna mineralna, którą jest ocieplany, uchodzi za materiał niepalny - wyjaśniał Wojciech Mętel. Częścią zakończonych w niedzielę XXVII Krakowskich Targów Budownictwa Wiosna 2006 było seminarium specjalistyczne pt. "Budownictwo drewniane". Spotkali się na nim teoretycy i praktycy budowania z użyciem drewna. Panel zorganizowany został przez Stowarzyszenie Dom Drewniany, krakowski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Centrum Targowe Chemobudowa oraz Gazetę Drzewną.
O możliwościach wykorzystania drewna w budownictwie w powiązaniu ze zrównoważoną gospodarką leśną mówili przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. - Gospodarkę tę staramy się prowadzić tak, aby zaspokoić w należytym stopniu potrzeby przemysłu drzewnego i budownictwa, ale też by nie zagrozić środowisku naturalnemu naszych lasów - mówił Zbigniew Gurgul.
Aspekty naukowe budownictwa drewnianego przedstawiła mgr inż. Dorota Kraum z Politechniki Krakowskiej. Omówiła m.in. fachową literaturę oraz przepisy (istnieje ponad 400 norm z zakresu drewna) krajowe i europejskie (tzw. eurokody). Posiłkując się ilustracjami, zaprezentowała budowę i właściwości drewna, jego klasyfikację oraz sposoby budowania. Widzowie mogli obejrzeć na slajdach budowane z drewna obiekty sportowe, ośrodki turystyczne, budynki przemysłowe i magazynowe czy wreszcie mosty i kładki. Konkluzją wykładu było stwierdzenie, że w porównaniu ze Skandynawią, Niemcami, Austrią czy Włochami budownictwo drewniane jest dziś w Polsce zbyt rzadko stosowane.
Jako ostatni na seminarium zaprezentowany został wykład pt. "Naturalny dom - dom ekologiczny". Architekt Andrzej Głąb omówił w nim bardzo dokładnie zaprojektowany przez siebie nowoczesny dom ekologiczny. Dzięki wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań technicznych budynek jest samowystarczalny pod względem energetycznym. Energia elektryczna produkowana jest przez umieszczone na dachu ogniwa słoneczne. Zastosowanie specjalnej budowy "oddychających" ścian (przepuszczających na zewnątrz dwutlenek węgla, a nie wpuszczających z zewnątrz wilgoci i wiatru) sprawia, że zbędna staje się wentylacja mechaniczna, co jest korzystne dla osób cierpiących na alergie. Ogrzewanie domu zapewnia opalany drewnem kominek zaopatrzony w tzw. płaszcz wodny, dzięki czemu zimą wystarczy rozpalać go jedynie dwa razy na tydzień. Ciepłą i zimną wodę zapewnia specjalny zbiornik wyposażony w dwie wężownice - nagrzewającą i ochładzającą. Pierwszy dom ekologiczny zbudowany został dla prywatnego inwestora w Gdyni, drugi powstaje właśnie w Gliwicach, a architekt tworzy właśnie projekt wielorodzinnego budynku ekologicznego z myślą o Warszawie.
Tekst i fot.: (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski