Sposób na zatrutą Małopolskę

Agnieszka Maj
Anna Kaczmarz
Ekologia. Największy problem ze smogiem mają takie miejscowości, jak Sucha Beskidzka, Skawina i Zakopane. Do tej pory prawie nic w nich nie zrobiono, aby poprawić jakość powietrza. Teraz ma się to radykalnie zmienić.

Choć Kraków zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast na terenie Unii Europejskiej, to są w Małopolsce miejsca, w których jest jeszcze gorzej.

"Gościu, zachłyśnij się naszym powietrzem" - przeczytaj komentarz Marka Kęskrawca >>

Należy do nich Sucha Beskidzka, która jeszcze dekadę temu uchodziła za miejscowość z czystym powietrzem. – Nie prowadzono tam jednak systematycznych pomiarów smogu. Dlatego Suchej nie ma w rankingach mówi Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Krakowie.

W ubiegłym roku niewiele lepiej niż w Suchej Beskidzkiej było w Skawinie, Tuchowie, Wadowicach, Proszowicach, Niepołomicach i Nowym Sączu. We wszystkich tych miastach normy zanieczyszczenia powietrza przekraczane są od 100 do 150 razy w roku. Problem ze smogiem ma także Zakopane. W styczniu stężenia trujących pyłów były tu zbyt wysokie przez 19 dni.

Aby uniknąć milionów kar, które Unia Europejska może nałożyć na Polskę za nieprzestrzeganie norm zanieczyszczenia powierza, władze województwa chcą wprowadzić nowe zasady, które zachęcą mieszkańców Małopolski do wymiany trujących pieców na bardziej ekologiczne. Ci, którzy zainstalują nowoczesne urządzenia węglowe, emitujące najwyżej 40 miligramów pyłów na metr sześcienny (to kilkadziesiąt razy mniej niż stare piece), będą mogli liczyć na zwrot 90 proc. kosztów inwestycji. – _Program dopłat może zostać uruchomiony w wakacje. Nie chcemy wprowadzać restrykcji, ale system zachęt do wymiany pieców ___– mówi Marek Sowa, marszałek Małopolski. Pieniądze na wymianę pieców mają pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Rozpocznie się także kampania edukacyjna, uświadamiająca, że palenie złej jakości węglem w starych piecach jest dwa razy droższe niż ogrzewanie domu nowoczesnym urządzeniem. _– Stare piece wypuszczają połowę ciepła na zewnątrz, zamiast zostawić je w domu _– mówi Ryszard Listwan. Niskiej jakości paliwo produkuje też o wiele mniej ciepła niż dobry, wysokoenergetyczny węgiel.

W zanieczyszczonych gminach od lat realizowane są programy dopłat do wymiany pieców: można od gminy dostać na ten cel zwrot połowy kosztów. Do tej pory działania te nie przyniosły jednak rezultatów. Wręcz przeciwnie: jakość powietrza pogorszyła się tam w ciągu ostatnich lat. Wynika to z faktu, że mieszkańcy, aby zaoszczędzić pieniądze, palą węglem coraz gorszej jakości, a nawet miałem.

Teraz będą mieli okazję, aby wymienić ogrzewanie na lepsze, prawie za darmo. Pomysł ten podoba się Andrzejowi Gule z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – W małych miejscowościach w końcu coś trzeba zrobić, ponieważ jest to teren całkowicie zaniedbany. Dodaje, że Unia Europejska planuje od 2018 roku zakazać używania pieców, które emitują więcej niż 40 jednostek pyłów. – My powinniśmy to jednak zrobić wcześniej, bo ponosimy największe koszty zdrowotne smogu – mówi Andrzej Guła.

Na razie przystąpienie do programu jest dobrowolne. Niewykluczone jednak, że w przyszłości wymiana pieców będzie obowiązkowa. – _Najpierw musimy dać marchewkę, a __potem postraszyć kijem – _mówi Ryszard Listwan.

W Suchej umierają z powodu smogu

W Suchej Beskidzkiej umiera rocznie 11 niemowląt na tysiąc. W innych gminach, np. w Myślenicach, ten wskaźnik wynosi tylko 2.

Sucha ma także jedne z najwyższych w województwie wskaźników umieralności mężczyzn z powodu chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych układu oddechowego. – _To wszystko efekt smogu _– uważa Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Dodaje, że problem ten dotyczy nie tylko Suchej Beskidzkiej, ale też innych miejscowości w Małopolsce.

W niektórych z nich poziom rakotwórczego benzoapirenu jest dwa razy wyższy niż w Krakowie.

Poprawa jakości powietrza w Suchej i innych małych miejscowościach będzie możliwa dzięki wprowadzeniu nowych zasad dopłat do wymiany pieców na ekologiczne, którymi zajmuje się teraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Musimy zmienić nasze przepisy, które teraz nie pozwalają nam dofinansowywać wymiany __pieców węglowych – mówi Małgorzata Mrugała, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Trzeba będzie również opracować sposób kontrolowania nowych instalacji. – _Ważne jest to, aby mieszkańcy nie palili w __nich śmieciami, ani niskiej jakości węglem _– mówi Ryszard Listwan. Jego zdaniem zasady kontroli musi ustalić każda gmina.

Według Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego wymiana starych pieców węglowych na ekologiczne jest na razie jedynym dobrym rozwiązaniem w mniejszych miejscowościach Małopolski.

– _Nie ma tam możliwości podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak w Krakowie. Trudniej jest także zainstalować __ogrzewanie gazowe _– mówi Andrzej Guła.

Kraków poszedł znacznie bardziej radykalną drogą: tu piece na węgiel mają zostać zlikwidowane w ciągu najbliższych pięciu lat. – _W Krakowie to konieczne, żeby przywrócić jakość powietrza do poziomów bezpiecznych dla zdrowia i __życia _– uważa Andrzej Guła.

Restrykcje dotyczące krakowskich pieców chciał ostatnio złagodzić wicemarszałek Wojciech Kozak. Zaproponował, aby nie musieli ich wymieniać mieszkańcy starszych domów znajdujących się na peryferyjnych osiedlach Krakowa. Szybko się jednak z tego pomysłu wycofał.

– _Ten pomysł nie był konsultowany z zarządem województwa. My jesteśmy za utrzymaniem zakazu dla pieców na węgiel w całym Krakowie _– podkreśla Marek Sowa, marszałek Małopolski.

Napisz do autora:
agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

oczywiście, że palenie śmieci i węgla jest tanie, ale to tanie ogrzewanie społeczeństwo przypłaca astmą, nowotworami, zawałami. Za odprowadzanie ścieków kanalizacją też się płaci, a przecież można by je wylewać na ulicę (jak to kiedyś robiono).

g
gosc

A kto niby miałby dotować ten styropian i okna. Z twojej kasy ? Bo od mojej sie odczep

k
krakus

Nic ci nie zrefundują, to tylko propaganda, brak pieniędzy, Kraków jest prawie bankrutem, a zakaz palenia jest bezprawny i możesz spokojnie dalej palić węglem, jedyne co mogą zrobić to zachęcać do kupna ekologicznych pieców, śpij spokojnie, skończy się zima to przestaną bić pianę, a zaczną kręcić lody IO w Krakowie, których oczywiście nie będzie.

k
krakus

Aby poprawić sytuację smogową w Krakowie należy :
1.Dotować ocieplanie budynków, styropian + okna
2.Wyeliminować ruch tranzytowy, obwodnica północna Krakowa
3. Zakaz dalszej zabudowy centrum, kanały wentylacyjne
4.Budowa parkingów wokół centrum, wjazd do centrum tylko auta elektryczne
5.Budowa metra pod centrum, nie jest to wcale takie drogie
6.Uruchomienie miejskiej kolejki dojazdowej po torach PKP
7.Zamiana autobusów na elektryczne, są tańsze w eksploatacji o 70%
8.Rozbudowa sieci ciepłowniczej i gazowej
9. Instalacje solarne i fotowoltaiczne
Wszystko inne to ściema magistratu i prezydenta którzy od 23 lat nie wybudowali parkingów, nie zrobili obwodnic .

K
Krakus

Dlaczego ja mieszkając w Krakowie muszę zlikwidować dzięki p. Sowie mój piec na eko-groszek a w innych miastach małopolski mieszkańcy będą dostawać 90 % dofinansowania do takiego właśnie pieca. To ma być równość względem prawa ? Dlaczego Panie Sowa potraktował Pan razem z kolegami PO mieszkańców Krakowa w taki sposób.

s
skawiński smog

Czy bez znaczenia jest polityka transportowa, zagarnianie terenów zielonych, wycinanie na ogromną skalę drzew? I ten nic nie znaczący udział przemysłu

m
mk

Ceny paliw w Polsce nie mają nic wspólnego z kosztami wydobycia. Polski węgiel jest dość drogi w wydobyciu ale jest ono subsydiowane przez państwo i węgiel nie jest obłożony podatkiem akcyzowym. Prąd i gaz są dla odmiany obłożone wysokim podatkiem akcyzowym, więc cały syf ze smogiem jest na wyłączne życzenie Ministerstwa Finansów. A największym absurdem jest to, że znaczna część węgla na składach to i tak węgiel np. ukraiński bo jest tańszy.

b
bza

No właśnie. Dlaczego nikt nie zada pytanie -a dlaczego ludzie palą byle czym?.Wszystkim wiadomo ,że to pytanie retoryczne. Wszyscy udają, że nie wiedzą.Może więc problem rozwiązać tak jak proponuje powyżej " tjk"
Mieszkam w przedwojennym domu, niby ocieplonym 20 lat temu. Popełniłem sporo błędów, gdyż w Muratorze były tylko porady jak nowy dom ocieplać. W sumie oszczędności na gazie są minimalne a w domu dalej jest zimno. Gdybym nie dogrzewał weglem i drewnem, to mój rachunek za gaz miesiecznie przekraczałby 1000zł, przy temp. dziennej 18 stopni. Czy ja mam jakąś alternatywę.? Ja widzę tylko ...wyburzyć i postawić nowy dom . Tylko jak to ma emeryt zrobić?

c
chrzanowianka

Ciekawe, że w Chrzanowie nikt nie robi żadnych pomiarów, mimo że sino od dymu i smród nie do zniesienia. Nie ma czym oddychać. Na pytanie, co zamierza zrobić Wydział Ochrony Środowiska, otrzymałam skany ustaw, które i bez urzędasów znam. W sezonie w ogródkach przydomowych i działkowych pali się wszystko, co popadnie i nikt chyba żadnych konsekwencji nie poniósł. W domowych piecach pali się plastiki nawet w samym tzw. centrum miasta. Można poznać po zapachu i łatwo dojść do winowajcy, ale trzeba by ruszyć tyłek zza biurka. Po co jest taki Wydział Ochrony Środowiska ? Ciepłe posadki dla swoich?

t
tjk

problem palenia w piecach czym popadnie rozwiązała by ustawa aby miesięczny koszt ogrzewania budynku nie przekraczał 1/3 najniższej pensji ( i niech władze martwią się czy ma to być przez obniżenie cen, czy przez podwyższenie zarobków, czy też przez eliminację nadmiaru pośredników - cena wydobycia tony węgla na kopalni to około 400zł a na składzie eko-groszek kosztuje 850- 900 zł) a wtedy opornych dotkliwie karać!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3