Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na pył, gruz i farby

(DD)
Podczas remontu mieszkania nieporządek jest nieunikniony
Podczas remontu mieszkania nieporządek jest nieunikniony Fot. Vileda
Porady. Zanim przystąpimy do porządków po remoncie, zaplanujmy je. Wybierzmy ponadto takie środki czyszczące, dzięki którym sprzątanie będzie mniej czasochłonne i pracochłonne

Szlifowanie, tynkowanie, malowanie – to główne czynności towarzyszące remontom. W efekcie meble i przedmioty codziennego użytku pokrywają się warstwą pyłu, podłogi plamami po farbie i tynku, nie wspominając o zabrudzeniach okien, drzwi i mebli. Co więcej, dzieje się tak mimo wcześniejszego zabezpieczenia każdego kąta folią malarską i taśmami samoprzylepnymi. Jak posprzątać po remoncie?

Sufity i ściany
Pierwsza i podstawowa zasada to sprzątanie „od góry do dołu”. Porządki rozpoczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów mieszkania, czyli od sufitu, następnie przechodzimy do mycia lamp, ścian, mebli i okien. W ostatnim etapie zmywamy podłogi. Równie ważną zasadą, o której należy pamiętać, szczególnie, gdy remontom towarzyszą czynności, w efekcie których powstaje pył, jest „wprowadzanie” wody dopiero w momencie, gdy wcześniej usunęliśmy kurz. W innym przypadku pył zamieni się w trudne do zmycia błoto.

Porządki po remoncie zależą przede wszystkim od zakresu prac, jakie zostały wykonane. Na tej podstawie należy dobrać odpowiedni sprzęt oraz środki czyszczące. Wysokiej jakości szczotki, mopy, czy ściereczki są równie ważne jak materiały budowlane wykorzystywane do tynkowania, malowania, układania podłogi. Zapewnią nam przyjemniejszą pracę, minimalny wysiłek i pożądany efekt.

Gruz usuniemy za pomocą przemysłowego odkurzacza, a pył i drobniejsze odłamki specjalistyczną szczotką.

Na rynku dostępne są już produkty wyposażone jednocześnie we włosie i w gąbkę, która skutecznie zapobiega wzbijaniu kurzu w powietrze, np. DuActiva Classic marki Vileda – mówi Piotr Piecha, dyrektor ds. marketingu marki Vileda i dodaje: – Do zamiatania podłóg drewnianych używajmy produktów przeznaczonych do tej powierzchni. Przy wyborze szczotki zwracajmy uwagę na miękkość włosia, co pozwoli uniknąć zadrapań i zarysowań, ponadto na trapezoidalny kształt główki, dzięki któremu dotrzemy do każdego kąta oraz na tzw. zderzaki, których zadaniem jest ochrona ścian i mebli przed obiciami mogącymi powstać w czasie zamiatania.

Okna i drzwi
Gdy pozbyliśmy się gruzu i pyłu ze ścian, możemy przystąpić do czyszczenia mniejszych powierzchni. Oprócz ciężkich prac porządkowych po remoncie warto przejrzeć miejsca narażone na zabrudzenia, takie jak okna, parapety, futryny drzwi lub listwy przypodłogowe. Mogą ulec zabrudzeniu nawet przy zastosowaniu specjalnych warstw ochronnych. Jeżeli są to na przykład plamy z farb na bazie wodnej, wówczas wystarczy przetrzeć framugę wilgotną specjalistyczną ściereczką.

Meble i mebelki
Doprowadzenie do stanu idealnego delikatnych powierzchni mebli możliwe jest nawet na sucho. Pomoże nam w tym mikroaktywna ścierka, dzięki której pozbędziemy pyłu powstałego podczas remontu.

Taki produkt wykazuje często właściwości elektrostatyczne, dzięki czemu nie wzbija kurzu w powietrze i jest delikatny dla czyszczonych powierzchni.

Jeśli posiadamy tzw. meble systemowe, składające się z elementów montowanych na różnych poziomach wysokości, pamiętajmy o wspomnianej już zasadzie sprzątania „od góry do dołu” i dopiero wtedy, gdy pozbędziemy się pyłu, możemy przejść do sprzątania z wykorzystaniem wody i detergentów. Pamiętajmy też o wszystkich zakamarkach – klamkach, drzwiach, włącznikach światła, kontaktach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski