Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania i terapia w siedmiu gabinetach

Ewa Tyrpa
W nowym obiekcie poradnia będzie funkcjonować od 1 września
W nowym obiekcie poradnia będzie funkcjonować od 1 września FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Proszowice. Po latach tułaczki, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna będzie funkcjonować we własnej siedzibie. Powiat zbudował ją z własnego budżetu za bez mała 2 miliony złotych.

W proszowickiej gminie przybywa dzieci i młodzieży, kwalifikujących się do objęcia pomocą psychologiczną.

Do tej pory pracownicy Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nie mieli odpowiednich warunków do prowadzenia rozmów z nimi, ich rodzicami,pedagogami,psychologami, do terapeutycznych zajęć z całymi rodzinami.

W ostatnich latach poradnia mieściła się w pięciu miejscach w mieście: w obecnym budynku Gimnazjum, Urzędzie Gminy i Miasta, Urzędzie Pracy, Banku PKO BP, a obecnie w dawnym budynku Spółdzielni Kółek Rolniczych, gdzie jest ciasno. Tu PP-P będzie funkcjonować do końca sierpnia. Jednak tym razem pracownicy nie muszą się martwić o siedzibę.

- Od września poradnia zacznie funkcjonować w nowoczesnym obiekcie, którego budowa została już zakończona - informuje Grzegorz Pióro, starosta proszowicki, zaznaczając, że to bardzo ważne miejsce, w którym pomaga się oświatowemu środowisku oraz rodzinom dzieci, wymagających różnego rodzaju terapii.

Władze powiatu uznały więc, że muszą stworzyć jak najlepsze warunki do pomocy im. Trzy lata temu zdecydowały o budowie nowego obiektu. Stanął na działce przy ul. Kolejowej, należącej do Skarbu Państwa. Wojewoda zgodził się na przekazanie jej na własność powiatowi.

Budowa obiektu poradni kosztowała około 2 mln zł. Powiat liczy na częściowy zwrot za tę inwestycję z programu rewitalizacji gminy. Teren, na którym powstał budynek został nim objęty. - Na razie nie wiadomo w jakiej wysokości zostaną przyznane fundusze, a apetyt mamy duży. Chcemy pozyskać pieniądze na budowę boiska przy Zespole Szkół i inwestycje w szpitalu. Także gmina w programie rewitalizacji ma wyznaczonych wiele zadań - dodaje starosta Pióro.

Decyzje o kwalifikacji wniosków zapadną po naborze, który ma być ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku.

PP-P swym zasięgiem obejmuje sześć gmin i działających w nich 55 placówek oświatowych: szkół oraz przedszkoli.

- Do tej pory warunki do spotkań i prowadzenia terapii były utrudnione. Mała poczekalnie i cienkie ściany nie stwarzały komfortu, dyskrecji i intymności podczas rozmów z dziećmi i ich rodzicami - podkreśla Zdzisława Stopińska, dyrektorka PP-P. Po przeprowadzce do nowego obiektu, nie będą już się musieli krępować. Jest tam siedem gabinetów do: rehabilitacji, logopedii, wczesnego wspomagania rozwoju małych dzieci oraz oszklony do terapii. Jest też sala konferencyjna do szkoleń, spotkań z rodzicami i pedagogami - wymienia.

Zaznacza, że na działania z dziećmi i młodzieżą jest duże zapotrzebowanie. - Dominują trzy grupy podopiecznych: dzieci z trudnościami w nauce, kłopotami z odpowiednim zachowaniem, a także z wadami wymowy - wymienia pani dyrektor. Wiele kłopotów dzieci jest spowodowanych niekorzystną sytuacją w rodzinach, jak rozwody rodziców i ich wyjazdy za granicę.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski