Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania z ciekawymi ludźmi w Dworku Białoprądnickim. Słynny alpinista, autor kryminału i niestrudzona podróżniczka

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Ada Raičević
Ada Raičević Materiały prasowe
Dworek Białoprądnicki zaprasza w lutym na trzy spotkania z ciekawymi ludźmi. Alpinista Alek Lwow opowie o swych wyprawach w Himalaje. Zawodowy śledczy Cyryl Sone zdradzi jak się pisze trzymający w napięciu kryminał. Podróżniczka Ada Raičević zabierze swych słuchaczy w pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

od 16 lat

Alek Lwow - Pokorny alpinista, niepokorny człowiek - Sobota 11 lutego godz. 17

Wspina się od 1970 roku. W latach 1972-75 w Tatrach przeszedł szereg trudnych dróg latem i zimą. W 1974 i 1975 r. był mistrzem Polski we wspinaczce na czas, uczestniczył także w międzynarodowych zawodach wspinaczkowych. W latach 1975-79 wspinał się w Alpach (latem i zimą), Norwegii, Pamirze i Hindukuszu Afgańskim. Czterokrotnie był na Kaukazie.

Wyprawa do Afganistanu (1977), w czasie której wspólnie z Krzysztofem Wielickim i Jerzym Pietkiewiczem, dokonał pierwszego przejścia nową drogą lewego filara (3000 m wysokości) szczytu Kohe Szachaur 7116 m, a potem wejście na Pik Rewolucji (6954 m) (1978), były wstępem do jego kariery himalajskiej. W 1979 r. został uczestnikiem wyprawy Andrzeja Zawady, która w sezonie 1979/80 zdobyła po raz pierwszy w zimie najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m). Uczestnicy tej wyprawy, w 20. rocznicę tego wydarzenia, zostali uhonorowani nagrodą Super Kolosa.

W latach następnych uczestniczył w wielu ekspedycjach himalajskich, także zimowych. Zdobył cztery ośmiotysięczniki: Manaslu 8163 m (1984, z Krzysztofem Wielickim), Lhotse 8516 m (1986, z Tadeuszem Karolczakiem), Cho Oyu (1987, z Tadeuszem Karolczakiem) i Gasherbrum II (1993, z Piotrem Snopczyńskim i Lary Hall’em z USA). Wśród gór niższych ma na koncie, pierwsze polskie i jak dotąd najszybsze w historii (7,5 godziny, samotnie - 1990) wejście na Pumori 7165 m.

Jesienią 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą na zachodnią grań Mount Everestu (Polish Jack Wolfskin Everest Expedition '91). Uczestniczył w wielu wyprawach, łącznie 22 razy wchodził na szczyty przekraczające 6000 m w Hindukuszu, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Andach i Tien Shan.

Za wyczyny alpinistyczne dwukrotnie honorowany złotymi medalami „Za wybitne osiągnięcia sportowe” - za zimowy Everest 1979/80 i za wytyczenie (razem z Krzysztofem Wielickim) nowej drogi na wsch. ścianie Manaslu w 1984 r.

Na miejscu będzie można kupić książkę Aleksandra Lwowa „Zwyciężyć znaczy przeżyć. Ćwierć wieku później” (2018). Snując swą wysokogórską opowieść, autor do minimum ogranicza opisy karawan, zakładania baz, budowania obozów wysokościowych i rozwieszania poręczówek. Pisze o przyjaciołach, znajomych i partnerach, wspomina najsławniejszych alpinistów i himalaistów – jakże często już nieżyjących. Na kartach jego książki ludzie ci ożywają, wspinają się lub bawią. Aktualne wydanie książki wzbogacone zostało o opisy zdarzeń ze świata ludzi gór z ostatnich dwudziestu lat i o komentarze do wielu z nich.

Cyryl Sone w Dworku Białoprądnickim - Spotkanie autorskie - Niedziela 12 lutego godz. 17

W październikowy poranek spacerujący z psem mężczyzna zauważa dryfujące w Strzyży ciało młodej kobiety… Ciekawie się zaczyna, prawda? Równie ciekawa jest dalsza fabuła "Krzycz, jeśli żyjesz".

Cyryl Sone - od przeszło ośmiu lat czynny zawodowo śledczy i debiutujący pisarz publikujący pod pseudonimem. Na spotkaniu opowie o tym, jak powstawała jego książka, co było dla niej inspiracją i czy ma w planach kolejne tomy. Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książki, zdobycia autografu, a także porozmawiania z autorem.

Jako jedyny autor kryminałów opisuje kulisy prokuratorskiej pracy z wiernością bliską reportażu. Bo przecież któż lepiej może opowiedzieć o pracy prokuratora niż sam prokurator?

Pociąg do podróży: Szlakiem Żółtej Muszli – Camino de Santiago - Czwartek 16 lutego, godz. 19

Ada Raičević wędrowała trasą oznaczoną żółtą muszlą do Santiago de Compostela. Wybrała szlak francuski, od Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiago de Compostela. Ma on najlepiej rozwiniętą logistykę w postaci schronisk. Spotkamy na nim liczne atrakcje historyczne i turystyczne. Piękne mosty z czasów rzymskich, średniowieczne kolegiaty, imponujące katedry i zamki, a przede wszystkim lokalne tradycje. Ada wędrowała tą drogą trzykrotnie w latach 2010-2018. Na tym szlaku, w sierpniu 2019 r., jako wolontariuszka prowadziła też schronisko we wsi Zabaldika, znajdującym się 8 km przed Pamploną.

Ada Raičević - pół Polka, pół Czarnogórka, dzieciństwo spędziła na Bałkanach, w środowisku ludzi różnych religii, zwyczajów, kultur, języków. W Polsce mieszka od 15-go roku życia, a w latach 2006-2010 mieszkała we Włoszech. Podróże ma wpisane w życiorys, a życie sprawiło, że mówi czterema językami.

Uwielbia naturę, wędrowanie, podróże małe i duże, te dalekie w małych kameralnych grupach i te bliskie. Lubi spotkania z ciekawymi ludźmi przy ognisku, na szlaku, przy wspólnej pracy i posiłku. Bliski jest jej wolontariat, który godzi z pracą zawodową i czasem to robi w ramach swojego urlopu, jak w sierpniu 2019 r., gdy jako wolontariusz prowadziła schronisko na szlaku św. Jakuba w Hiszpanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Spotkania z ciekawymi ludźmi w Dworku Białoprądnickim. Słynny alpinista, autor kryminału i niestrudzona podróżniczka - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski