Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania z marszałkiem, czyli co boli proszowickich i miechowskich samorządowców

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Marszałek Łukasz Smółka na spotkaniu w Proszowicach
Marszałek Łukasz Smółka na spotkaniu w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Perspektywa kolejnego rozdania środków unijnych, drogi wojewódzkie, lokalizacja przyszłej małopolskiej giełdy rolnej. To tylko część tematów poruszonych podczas spotkań wicemarszałka województwa Łukasza Smółki z miechowskimi i proszowickimi samorządowcami

WIDEO: Barometr Bartusia

Wójtowie i burmistrzowie interesowali się m. in. tym, czego należy oczekiwać po kolejnym unijnym budżecie na lata 2021-27. Z odpowiedzi wynikało, że dotychczasowe priorytety ulegną zmianie. - Komisja Europejska generalnie przewiduje mniej środków dla Polski. Mimo to trzeba się przygotować do nowej perspektywy finansowania - mówił marszałek Smółka w Miechowie. Z jego wypowiedzi wynikało, że około 30 procent z puli środków unijnych ma zostać skierowane na zadania związane z ochroną środowiska, w tym przede wszystkim poprawy jakości powietrza.

W nowej perspektywie pierwszeństwo mają mieć inwestycje, na które samorządy będą miały gotowe projekty. - Często stosowana do tej pory formuła „zaprojektuj i wybuduj” wydłuża proces inwestycyjny i powoduje, że ich koszty są wyższe. Firmy wiedzą, że projektowanie trwa kilka miesięcy i obawiając się wzrostu cen materiałów, składają wyższe oferty – przekonywał marszałek.
W jego opinii nabory w ramach nowego rozdania funduszy unijnych maja ruszyć w 2022 roku.

Powiatowa, a obciążona jak wojewódzka

Burmistrz Koszyc Stanisław Rybak zaproponował podczas spotkania przekwalifikowanie drogi z Proszowic do Koszyc na wojewódzką (w tej chwili jest powiatowa). Wrócił tym samym do pomysłu, który pojawił się już kilkanaście lat temu. - Nie mówię tego dlatego, żeby pozbyć się problemu, tylko z powodu jej ogromnego obciążenia, zwłaszcza pojazdami o dużym tonażu – argumentował. Poparł do burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, który przytoczył dane, mówiące, że droga Proszowice - Koszyce jest obciążona bardziej niż droga wojewódzka 775 na odcinku między Proszowicami a Nowym Brzeskiem.

- Nie złożę dzisiaj deklaracji, że my tę drogę przejmiemy – oświadczył jednaka marszałek, sugerując, by w razie ewentualnej modernizacji wykorzystać środki z Funduszu Dróg Samorządowych. - Samorząd wojewódzki nie może z nich skorzystać – podkreślił. Odniósł się również do planów budowy obwodnicy Nowego Brzeska przekonując, że inwestycję tę należałoby połączyć z budową mostu na Wiśle.

Wójt Koniuszy Wiesław Rudek zwrócił z kolei uwagę, że przy drogach wojewódzkich ciągle jest za mało chodników. - Staramy się co roku jakiś fragment budować, korzystając z zasady, że gminy dopłacają połowę wartości zadania. Jeżeli jednak zasady się zmienią i pierwszeństwo będą mieli ci, którzy dadzą więcej, to my przepadniemy – tłumaczył.
Według zapewnień Łukasza Smółki każda gmina będzie mogła otrzymać 50-procentowe dofinansowanie na co najmniej jedno zadanie do wysokości pół miliona złotych.

Jesteśmy w powiatach rolniczych

Burmistrz i wójtowie powiatu miechowskiego ucieszyli się z informacji o zwiększeniu na ten rok dofinansowania w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych ze 150 tys. zł do 250 tys. zł. Według marszałka powiaty miechowski i proszowicki mają w tym zakresie najwięcej potrzeb z racji rolniczego charakteru powiatów. - Jesteśmy powiatami typowo rolniczymi i w mojej ocenie przy rozdzielaniu funduszu z FOGR powinniśmy być traktowani z specjalny sposób, a do tej pory nie byliśmy – zaznaczył wójt Pałecznicy Marcin Gaweł.

To nie wyczerpało tematów związanych z rolnictwem. Na spotkaniu w Proszowicach było mowa również o nowej lokalizacji dla giełdy, która w przyszłości miałaby zastąpić krakowskie Rybitwy. Marszałek przyznał, że w tej chwili rozważane są trzy potencjalne lokalizacje: w rejonie Igołomi, Proszowic oraz Słomnik. Zaznaczył przy tym, że nie należy używać nazwy giełda, gdyż nie oddaje to charakteru tego miejsca. - Lepsza nazwa było centrum logistyki – stwierdził.

Wójt Gołczy Lesław Blacha mówił o przeciągających się w czasie rozliczeniach pieniędzy z inwestycji europejskich co rzutuje niekorzystnie na finanse samorządów. - Z jednego z realizowanych projektów czekaliśmy rok na wpłatę środków z funduszy europejskich, a jeszcze czekamy na te krajowe -mówił.

Jan Zbigniew Basa z gminy Kozłów poruszył problem przebudowy stacji PKP poprzez budowę podziemnego przejścia dla pieszcy. Prosił również o wsparcie we wdrożeniu jednostki OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, bowiem jako jedyna gmina w powiecie, Kozłów nie ma jednostki należącej do systemu. Do tego potrzebne jest zaplecze w postaci remizy, garaży, ludzi i sprzętu.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Polskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski