Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Spotkanie po latach" z okazji 90. rocznicy powstania PCK

MLK
Józefa Pers, dyrektor Małopolskiego Zarządu Okręgowego PCK w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz
Józefa Pers, dyrektor Małopolskiego Zarządu Okręgowego PCK w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz
Służy pomocą potrzebującym, poszkodowanym, bezradnym, tracącym pracę, domy, rodziny. Działania PCK obejmują też pierwszą pomoc, wychowanie zdrowotne, ratownictwo, wsparcie psychologiczne, pracę z młodzieżą i pomoc dla ofiar klęsk. Jest to możliwe dzięki partnerskiej współpracy wielu osób, instytucji i firm.

Józefa Pers, dyrektor Małopolskiego Zarządu Okręgowego PCK w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz

JUBILEUSZ. To najstarsza organizacja pozarządowa w Polsce. Liczy 600 tys. członków, ponad 100 tys. aktywnych wolontariuszy.

Na uroczystości jubileuszowe zaproszono zatem przyjaciół PCK z kraju i zagranicy, a także m.in. przedstawicieli kościołów oraz związków wyznaniowych, władze samorządowe, wolontariuszy i sympatyków. Małopolski Zarząd Okręgowy PCK w Krakowie w związku z jubileuszem wyróżnił "dębami" sześcioro działaczy, którzy zasłużyli na wdzięczną pamięć za trud w tworzeniu struktur, pomoc w odbudowie i rozwoju PCK po 1945 r. Z programem artystycznym wystąpi aktorka Marta Bizoń.
Polski Czerwony Krzyż to najstarsza, największa organizacja pozarządowa w Polsce. Liczy 600 tys. członków, ponad 100 tys. aktywnych wolontariuszy. Małopolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie stanowi znaczącą jej część. Jest też spadkobiercą Galicyjskiego Towarzystwa Pań i Panów Czerwonego Krzyża, późniejszego Galicyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża (1914) jak również stowarzyszenia Samarytanin Polski (1912), nastawionego na szkolenie kadr sanitarnych.
W pierwszych latach okupacji do prac sanitarno-zdrowotnych Okręgu Krakowskiego PCK włączyła się grupa profesorów z UJ. Wraz z lekarzami wojskowymi powołali sekcję sanitarną PCK pod kierunkiem prof. dr. Emila Godlewskiego. Powstała sieć laboratoriów i 7 czerwonokrzyskich izb chorych. W 1940 r sekcja założyła szpital w Krakowie przy ul. Prądnickiej, ale władze okupacyjne przejęły go na własny użytek. Działający od 1943 r. komitet pod nazwą "Pomoc Więźniom Obozów Koncentracyjnych" zdołał przekazać do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża spisy tysięcy uwięzionych. PCK w okręgu krakowskim organizował pomoc dla Polaków przebywających w Rzeszy na robotach. Gdy we wrześniu 1939 r. przestała pracować Poczta Krakowska, PCK zorganizowało służbę pocztową tzw. Biura Poszukiwań Zaginionych Osób. Zaufani harcerze dostarczali przesyłki i byli kurierami na terenie całej Generalnej Guberni. To oni jako pierwsi dostarczyli listy z obozów jenieckich w Kozielsku i Ostaszkowie.
W 50. rocznicę powstania Harcerskiej Poczty PCK na frontonie budynku przy ul. Studenckiej 19, w którym od kwietnia 1938 r. ma siedzibę krakowski PCK, odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność Harcerskiej Poczty PCK.
(MLK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski