Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z prof. Hellerem. Ludzka głupota wymyka się matematyce

Włodzimierz Knap
Tłumy przysłuchiwały się wykładowi i rozmowie z ks. Hellerem
Tłumy przysłuchiwały się wykładowi i rozmowie z ks. Hellerem fot. Michał Gąciarz
Nauka i wiara. Czy może istnieć coś, co nie jest matematyczne? - Pierwsza rzecz, która mi się nasuwa, to ludzka głupota - odparł ks. prof. Michał Heller podczas spotkania w Auditorium Maximum UJ.

Ale na pytanie, czy może istnieć jakiś przedmiot niematematyczny, ten wybitny kosmolog, matematyk, fizyk, teolog, filozof, przekonany o tym, że metaforycznie trafne jest powiedzenie, iż matematyka jest językiem Boga, odpowiedział krótko: - Nie.

Ks. prof. Hellerowi zawdzięczamy też dowód na to, że nie brakuje ludzi, którzy wierni są horacjańsko-kantowskiej sentencji „sapere aude”(kieruj się mądrością). Na piątkowe spotkanie z nim przyszło ponad 2 tys. osób w każdym wieku.

- Tylu ludzi tutaj nigdy nie było - stwierdził pan, który strzegł tego, by do sali wykładowej, gdzie ks. prof. Heller wygłosił wykład, a następnie Łukasz Kwiatek z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych prowadził z nim rozmowę, nie weszło więcej osób, niż przewidują to przepisy. Aula ma 1200 miejsc. Tłumy słuchały duchownego i naukowca w holu i na schodach.

Pretekstem do spotkania z ks. prof. Hellerem była publikacja jego książki „Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”. Warto ją przeczytać. Choćby dla uzyskania porcji solidnej wiedzy oraz rozruszania szarych komórek. W konsekwencji znacznie trudniej będzie nas nabrać na idiotyczne reklamy, teksty, programy czy obietnice polityków. Praca ks. Michała Hellera otrzymała Nagrodę Złotej Róży za rok 2015, przyznawanej autorowi najlepszej książki popularnonaukowej napisanej w języku polskim.

Jeden z widzów chciał dowiedzieć się od prof. Hellera, jak ma odpowiadać dziecku na pytanie: „Kim jest Bóg?”. - Nie ma na nie odpowiedzi - odparł profesor. I stwierdził, że w gruncie rzeczy tyle samo wie - a raczej nie wie - o Nim wyrafinowany teolog, np. św. Tomasz, co człowiek nieobeznany z teologią.

Warto zastanowić się nad inną odpowiedzią uczonego, dotyczącą naszego życia po śmierci na ziemi: - Wieczność to istnienie poza czasem i przestrzenią. Prawdopodobnie po śmierci będziemy w innym świecie, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Organizatorami spotkania było wydawnictwo Copernicus Center Press oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski